Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Żaganiu pod pomnikiem przy ul. Bema mieszkańcy uhonorowali bohaterów Powstania Wielkopolskiego

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 12 lat
W środę 27 grudnia 2023 pod pomnikiem przy ul. Bema w Żaganiu, mieszkańcy miasta uczcili bohaterów. Po pierwszej wojnie światowej do niemieckiego obozu w Żaganiu trafiło ok. 500 powstańców wielkopolskich oraz cywili, wspierających Powstanie Wielkopolskie. Do domów zostali zwolnieni dopiero we wrześniu 1919 roku. To właśnie jeńcy z Żagania wybrali nowego burmistrza Leszna.

Obozy dla powstańców były w Żaganiu

Jedyne zwycięskie powstanie zbrojne Polaków wybuchło 27 grudnia 1918 roku, gdy mieszkańcy Wielkopolski stanęli do bitwy z Niemcami. Powstanie wybuchło spontanicznie w Poznaniu i w całej Wielkopolsce. Do wielu obozów, między innymi w Żaganiu i Świętoszowie zaczęli trafiać powstańcy. W Żaganiu przebywali w obozie od lutego do września 1919 roku. - W czasie I wojny światowej w Żaganiu były dwa obozy - wyjaśnia Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. - Pierwszy mieścił się tam, gdzie obecnie jest MOJ (przy ul. Lotników Alianckich. Drugi, do którego skierowano powstańców, był na terenie dzisiejszego osiedla Bema.

Pierwszy burmistrz Żagania był powstańcem

M. Łazarz zaznacza, że w sumie było to ok. 500 osób. Wojskowych i cywili. - Mieszkali w drewnianych barakach, które nie zachowały się do naszych czasów - tłumaczy dyrektor. - Mamy informacje, że na początku przebywali w złych warunkach, ale po interwencji byli już traktowani zgodnie z wymogami obowiązującej wówczas Konwencji Haskiej. Wiemy, że podczas ich pobytu w żagańskim obozie, poczynili ustalenia dotyczące wyboru nowego burmistrza Leszna.
W samo południe pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich przy ul. Bema zebrali się mieszkańcy Żagania, żeby uczcić bohaterów. W uroczystości wzięli udział m.in. żołnierze z 11 batalion dowodzenia w Żaganiu, komendant policji inspektor Marcin Sapun, a także władze miasta, powiatu i radni.
Wspominano, że pierwszym burmistrzem Żagania, po II wojnie światowej został Franciszek Walter - powstaniec wielkopolski.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto