Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża Bismarcka w Żaganiu jest jedną z 17 takich budowli w całym kraju. Powstała na cześć "żelaznego kanclerza"! Zobacz zdjęcia!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wieża Bismarcka w Żaganiu jest coraz bardziej dewastowana. Aby dostać się do jej środka, ktoś wyjął kamienie z jej podstawy. W puste miejsce wrzucono mnóstwo śmieci.
Wieża Bismarcka w Żaganiu jest coraz bardziej dewastowana. Aby dostać się do jej środka, ktoś wyjął kamienie z jej podstawy. W puste miejsce wrzucono mnóstwo śmieci. Małgorzata Trzcionkowska
Wieża na wzgórzu szubienicznym w Żaganiu została zbudowana w latach 1908-1909. Można do niej dotrzeć z osiedla przy ul. Nocznickiego, za Szkołą Podstawową nr 5. Zabytek jest coraz bardziej zdewastowany. Ktoś dostał się do środka, usuwając od dołu kamienie.

Podczas weekendu warto wybrać się na Wzgórze Zamkowe w Żaganiu, zwane dawniej Wzgórzem Szubienicznym. W pobliżu wieży znajdują się resztki kamiennej szubienicy, na której wykonywano wyroki śmierci. Samej wieży pilnują kamienne lwy. Było wiele planów zagospodarowania obiektu, między innymi na obserwatorium astronomiczne, jednak pomysły nigdy nie zostały zrealizowane. W 1938 roku w wieżę wbudowano zbiornik wodny o pojemności 200 metrów sześciennych i od tego czasu pełniła funkcję wieży ciśnień, aż do 2002 roku. Obecnie jest coraz bardziej dewastowana. Pomalowana przez"grafficiarzy", a całkiem niedawno ktoś wyciągnął kamienie, aby dostać się do środka.

Zobacz, jak wygląda żagańska wieża w obiektywie Jana Mazura, na portalu Lub Lubuskie

Cesarz nienawidził Polaków

W Polsce jest 17 wież Bismarcka, między innymi w Żaganiu i Żarach. Pierwsza powstała na Dolnym Śląsku koło miejscowości Janówek). Miały one symbolizować niemiecką dumę narodową.
Żagańska wieża została otwarta 27 czerwca 1909 roku. Kanclerz Bismarck był otoczony kultem, ale też był znany jako "polakożerca". Znany jest jego list do siostry, w którym pisał: "Niechże biją Polaków, choćby na śmierć. Ich położenie wzbudza mą litość, ale jeżeli chcemy przeżyć, nie mamy innego wyjścia, musimy ich wytrzebić”.

Kamienny monument w lesie

Żagańska wieża robi niesamowite wrażenie. Ma 22 metry wysokości i prostokątną podstawę. Drzwi wejściowe (dzisiaj zamknięte), znajdują się od strony miasta. Po ich bokach są kamienne kolumny. O potędze cesarza świadczy granitowy lew, pilnujący wieży. Nad lwem jest wmurowana tablica z napisem Bismarck.

Zobacz film grupy Czas Wolny w Terenie o wieży Bismarcka w Żaganiu

Młodsza wieża w Żarach

Budowa żarskiej wieży Bismarcka rozpoczęła się w 1914 roku, na 99. urodziny cesarza. Budowa została wstrzymana przez wybuch I wojny światowej, a po jej zakończeniu w 1918 roku już nie została wznowiona. Po II wojnie światowej wieża stała się wieżą obserwacyjną, przeciwpożarową, jednak w 2002 roku obserwatorium na jej szczycie zostało rozebrane.
W pobliżu znajduje się podobny obiekt zwany wieżą Promnitza. Dzisiaj jest nazywana wieżą kamienną i znajduje się w Zielonym Lesie.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film GS24.pl/x-news o wieży Bismarcka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto