MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Winobranie 2023. Było ekscytująco! InsectDay w Centrum Przyrodniczym zgromadził fanów egzotycznych owadów

Wideo
od 16 lat
Fascynujące owady przykuwały uwagę młodszych i starszych. Chętnych do oglądania i dotykania egzotycznych okazów nie brakowało. – Reakcja jest bardzo różna od strachu poprzez fascynacje, aż do wielkiej miłości. Mamy osoby wierne naszej imprezie, z którymi co roku się spotykamy, bo zapałały wielką miłością do owadów i sami już hodują – mówi Ita Szczepańska, główny specjalista w Centrum Przyrodniczym w Zielonej Górze.

InsectDay w Zielonej Górze. Prezentacje egzotycznych owadów i bezkręgowców

W Centrum Przyrodniczym przy ul. Dąbrowskiego w niedzielę, 10 września odbywał się InsectDay. To już piąta edycja tego wydarzenia. Pracownicy centrum zaprezentowali okazy owadów egzotycznych hodowane w insektarium.

– Hodujemy owady z rzędu straszyków i modliszek. Zaproszeni goście mają bardziej bogate kolekcje przedstawicieli innych rzędów owadów – mówi dr Krystyna Walińska, kierownik Centrum Przyrodniczego w Zielonej Górze. – Jest między nami wieloletnia współpraca. Na zasadzie współpartnerstwa przyjeżdża do nas pan Sylwester Bubel z ogrodu zoologicznego we Wrocławiu i hodowca z Zielonej Góry Piotr Firlej.

Goście specjalni wydarzenia nie tylko pokazywali okazy ze swoich kolekcji, ale i opowiadali o swojej pasji. Ślimaki jedzące warzywa i owoce, a w zasadzie wszystko, co jest zielone i nadaje się do jedzenia, hoduje Piotr Firlej, hodowca owadów i bezkręgowców z Zielonej Góry.

– Taki ślimak potrafi urosnąć do wielkości butelki do piwa. Ważne, aby podawać im skorupek od jaj, mątwy, żeby budował swoją skorupkę – opowiada o gatunku.

Zielonogórzanin hoduje też m.in. straszyki, patyczaki, chrząszcze, prosionki (tzw. stonogi) oraz karaczany z ciepłych krajów, które nawet jeśliby uciekły, to mała szansa jest na ich przeżycie.

– Owady od zawsze mnie intrygowały. Kilka lat wszedłem w ten temat i bawię się oraz jak widać rozmnażam. To cieszy oko – przyznaje.

Zobacz owady z bliska na naszych zdjęciach.

Zobacz więcej zdjęć w galerii

Winobranie 2023. Było ekscytująco! InsectDay w Centrum Przyr...

InsectDay. Jak ludzie reagują na owady?

Okazuje się, że dzieci łatwiej i szybciej przekonują się do owadów. Nie boją się ich dotknąć.

– Większość dorosłych reaguje „ble robak” i uciekają. A jak dzieciom daję na rękę najpierw mniejszego owada, takiego, którego ciężaru nie odczuwa się, one najpierw próbują trząś ręką, ale szybko się oswajają – przyznaje Sylwester Bubel, profesjonalny hodowca owadów egzotycznych.

InscetDay w Zielonej Górze ma swoich fanów.

– Reakcja na owady jest bardzo różna od strachu poprzez fascynacje, aż do wielkiej miłości. Mamy osoby wierne naszej imprezie, z którymi co roku się spotykamy, bo zapałały wielką miłością do owadów i sami już hodują – mówi Ita Szczepańska, główny specjalista, Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze. – Za co kocha się owady? Za styl, grację, wygląd, czasami są kolczaste, za wszystko.

- Owady to gromada bezkręgowców, zwana po łacinie Insecta. Stanowią one trzy czwarte wszystkich opisanych dotąd gatunków fauny, a tym samym owady to najliczniejsza grupa zwierząt. Do tej pory na świecie opisano około 1 miliona gatunków owadów, z czego w Polsce, według różnych szacunków, występuje ok. 26 tys. gatunków (ponad 90% wszystkich zwierząt w naszym kraju) - informują pracownicy Centrum Przyrodniczego.

Zobacz poprzednie edycje:

Centrum Nauki Keplera Centrum Przyrodnicze. Ósme urodziny

InsectDay to jeden z punktów obchodów ósmych urodzin Centrum Nauki Keplera - Centrum Przyrodniczego. Świętowane zaczęło się w sobotę, 9 września warsztatami w ramach „Przyjęcia dla motyli”.
Uroczyste otwarcie placówki odbyło się 8 września 2015 roku.

Czytaj też:

Zobacz też wideo: Bieg Winobraniowy

od 16 lat

Odwiedź nasz serwis specjalny: "Winobranie 2023"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto