Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wraca praca zdalna w urzędach. Ale dla mieszkańców niewiele się zmieni

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Do końca lutego ma obowiązywać obowiązkowa praca zdalna w administracji publicznej.
Do końca lutego ma obowiązywać obowiązkowa praca zdalna w administracji publicznej. Pexels
W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 30 tysiącach nowych przypadków koronawirusa. W województwie lubuskim nowych zachorowań było prawie 500. Choć rząd nie przewiduje żadnych dodatkowych obostrzeń, to jednak szykuje się na czarny scenariusz. Jednym z podjętych kroków jest wprowadzenie obowiązkowej pracy zdalnej w administracji publicznej. Ta ma obowiązywać do końca lutego.

Praca zdalna, ale z wyjątkami

Choć obowiązek pracy zdalnej ma dotyczyć wszystkich urzędników, to jednak przewidziano wyjątki. Pracę w urzędach kontynuować będą pracownicy administracji, których działalność jest niezbędna do zapewnienia pomocy obywatelom lub ze względu na przepisy prawa, albo potrzeby urzędu lub jednostki, a ich realizacja nie jest możliwa w ramach pracy zdalnej.

Przeczytaj też: Koronawirus. Trzykrotny wzrost zakażeń w Gorzowie!

Bez uszczerbku dla petentów

W związku z zapowiedziami ministerstwa dotyczącymi wprowadzenia w jednostkach administracji publicznej pracy zdalnej, urzędy już kilka dni temu rozpoczęły przygotowania do wejścia w nowy, choć wcześniej praktykowany w pandemii, styl pracy. Tak było między innymi w gorzowskim magistracie.

W ostatnich latach wprowadzaliśmy już czasowo pracę zdalną i zmianową. Tak było na przykład w czasie lockdownu. Mamy sprawdzony ten model pracy i teraz do niego wracamy. Oczywiście najważniejsze jest dla nas, aby stało się to bez uszczerbku na obsłudze mieszkańców. Dlatego zorganizujemy wewnętrzną pracę urzędu tak, aby gorzowianie mogli nadal na bieżąco załatwiać wszystkie swoje sprawy - informuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy UM w Gorzowie.

Już wiadomo, że w urzędzie zostanie wprowadzony limit osób, które będą jednorazowo wpuszczane do budynku.

Będą pracować hybrydowo

Ministerialne rozporządzenie dotyczące wprowadzenia obowiązkowej pracy zdalnej niewiele zmieni natomiast w funkcjonowaniu Starostwa Powiatowego w Gorzowie.

Wprowadzamy model hybrydowy. Urzędnicy będą pracować rotacyjnie, czyli część zdalnie, a część w urzędzie. To oznacza, że każdy klient zostanie obsłużony, a jeśli konieczna będzie wizyta w urzędzie, to oczywiście również będzie taka możliwość - tłumaczy Karolina Andrzejak, sekretarz Starostwa Powiatowego w Gorzowie.

Przejście urzędników w tryb pracy zdalnej zapowiedział już Lubuski Urząd Wojewódzki. Bez żadnych zmian pracować będzie natomiast Urząd Stanu Cywilnego w Gorzowie.

Nie możemy sobie pozwolić na odłożenie pewnych spraw w czasie. Wiadomo, że dzieci, które się rodzą muszą mieć niezbędne dokumenty, żeby rodzice mieli możliwość pójścia z takim noworodkiem na przykład na kontrolę do lekarza. Rejestracja zgonów również musi być realizowana na bieżąco, bo pogrzeby też nie mogą czekać - mówi Mirosława Winnicka, kierownik USC w Gorzowie.

Ograniczenia są w Zielonej Górze

Od poniedziałku ograniczenia w obsłudze mieszkańców wprowadził natomiast Urząd Miasta w Zielonej Górze. Ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną bezpośrednia obsługa mieszkańców w budynkach urzędu odbywa się tam w specjalnie wydzielonych strefach i po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Magistrat zachęca do załatwiania spraw w formie elektronicznej. W holu urzędu wystawiona została skrzynka na korespondencję. Pisma można również doręczać za pośrednictwem poczty.

A jak jest w innych miastach?

Bez zmian pracuje urząd miasta w Żarach. Dodatkowych ograniczeń nie wprowadziło również tamtejsze starostwo powiatowe. Podobnie jest w Nowej Soli. Od najbliższego wtorku będą natomiast obowiązywać zmiany w obsłudze interesantów w Urzędzie Miasta w Żaganiu.

Tylko cztery wydziały będą prowadziły bezpośrednią obsługę mieszkańców i to wyłącznie po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. W godzinach od 9:00 do 12:00 przyjmowane będą osoby umówione w Urzędzie Stanu Cywilnego, Wydziale Podatków i Opłat, Wydziale Spraw Obywatelskich oraz Wydziale Świadczeń Społecznych - informuje urząd.

Od 25 stycznia zamknięta zostanie kasa, pozostałe wydziały magistratu, natomiast dyżury burmistrza będą odbywały się wyłącznie telefonicznie. Tymczasem w Urzędzie Miasta w Krośnie Odrzańskim przyjmowanie interesantów odbywa się jedynie po uprzednim umówieniu telefonicznym lub mailowym.

Zadzwońcie zanim zdecydujecie o konieczności wyjścia z domu, pomożemy, udzielimy wskazówek, może uda się wyjaśnić Waszą sprawę przez telefon - apelują do mieszkańców urzędnicy.

Do odwołania nieczynna będzie kasa urzędu. Wpłat można dokonywać w Urzędomacie znajdującym się przy wejściu.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto