Projekt „Bohaterowie” powstał z inicjatywy pięciu fotografów: Sławka Kamińskiego, Aleksandra Majdańskiego, Mirosława Pieślaka, Marty Rybickiej i Macieja Stanika, którzy tworzą kolektyw Nanga Pictures.
Billboard w centrum Warszawy
Z 35 wybranych zdjęć powstała mozaika o wymiarach 14,5 x 10,75 metra, która zawisła w formie billboardu na elewacji Domów Towarowych Wars Sawa Junior w Warszawie. To sposób fotografów na podziękowanie pracownikom służby zdrowia za ciężką pracę, która uratowała tysiące ludzkich istnień.

Salowa, lekarz, pielęgniarka
Wśród sportretowanych medyków znaleźli się między innymi pracownicy 105. Kresowego Wojskowego Szpitala w Żarach, a dokładnie filii w Żaganiu. Pielęgniarka, pracownik obsługi gazów medycznych i urządzeń technicznych, technik elektroradiolog, żołnierz - wolontariusz z punktu wymazów, opiekunka medyczna, salowa, ratownik medyczny, lekarz. Autorem tych portretów jest Aleksander Majdański, fotoreporter mieszkający na stałe w Warszawie, pochodzący z Nowogrodu Bobrzańskiego.
Po ściągnięciu fotografii z ogromnego billboardu zdjęcia trafiły do Żar. Można je obejrzeć w formie wystawy w żarskim Salonie Wystaw Artystycznych.
Na otwarciu obecni byli zastępca komendanta 105. Kresowego Szpitala Wojskowego, pułkownik Marek Femlak, przewodniczący Rady Miasta Marian Popławski, Małgorzata Cegielska dyrektor Muzeum Pogranicza Śląsko Łużyckiego oraz Justyna Gajda i Joanna Westler Wojtaszek.
-Na potrzeby wystawy 105 Szpital Wojskowy wypożyczył łóżko i sprzęt medyczny, żeby bardziej zobrazować wysiłek i trud z jaki wkładają w codzienną walkę z pandemią pracownicy żarskiej lecznicy-powiedział doktor Marek Femlak, który także walczy na pierwszej linii frontu na żarskim SORze.
ZOBACZ WIDEO
Jak podkreśla Justyna Wróbel - Gądek, rzeczniczka 105. KSzW wypracowanie decyzji oczywiście nie było łatwe, ale jak się okazało to właśnie wojskowa lecznica w Żarach zaufała kolektywowi Nanga Pictures jako pierwsza.
- To u nas w Żaganiu zostały wykonane pierwsze zdjęcia w tym projekcie. I bardzo się z tego cieszymy. Pracownicy, którzy wzięli udział w sesji zdjęciowej to przedstawiciele wielu różnych zawodów, jest wśród nich lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny, opiekunka medyczna, salowa, technik rtg, pracownik techniczny, żołnierz- wolontariusz. Osoby biorące udział w projekcie nie reprezentują tylko siebie, są przedstawicielami kilkuset swoich kolegów i koleżanek, którzy przez wiele miesięcy trudnej i niewyobrażalnie wymagającej pracy nieśli pomoc chorym pacjentom zmagającym się z ciężkim zakażeniem koronawirusem. Niejednokrotnie sami stawali się pacjentami oddziałów covidowych, chorowali, z różnym przebiegiem, ale jeśli tylko odzyskiwali zdrowie i siły, nie było mowy o urlopie, przerwie czy odpoczynku. Niemal od razu wracali do pracy i swojej profesji. Bez wątpienia zasługują na miano bohaterów - dodaje rzeczniczka.
Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?