Zaawansowany backup dla każdego

Akcja specjalna Nowoczesna Firma
Dziś największą przeszkodą w uzupełnieniu informatycznej infrastruktury firmy w backup jest przekonanie, że skuteczne i efektywne systemy są drogie i skomplikowane w obsłudze. Taka opinia była prawdziwa w przeszłości. Dziś tworzenie kopii zapasowych czy proces odzyskiwania z nich danych są już tanie i proste. Stosując aplikację Active Backup for Business firmy Synology można zapomnieć o zmartwieniach związanych ze skomplikowanym zwykle konfigurowaniem i utrzymaniem backupu.

„To były czasy, kiedyś było lepiej!” – wspominamy z rozrzewnieniem przeglądając stare zdjęcia. Z pewnością z jednej strony chcielibyśmy powrotu do starych, dobrych czasów, ale chyba nikt nie tęskni np. do aut bez pasów bezpieczeństwa, bez systemów kontroli trakcji czy hamowania. Warto dodać, że proces ewolucji trwa – popularność zyskują auta z asystentem parkowania, a kwestią czasu jest, gdy pojazd nie będzie wymagał kierowcy. Równie duże zmiany nastąpiły w dziedzinie komputeryzacji. Przecież nie tak dawno temu ewenementem było małe biuro, dom czy mieszkanie, w którym byłoby kilka komputerów spiętych w lokalną sieć (o globalnej nie wspominając!). Osobliwością było, gdy na tych komputerach zainstalowano legalne oprogramowanie lub gdy istniała odrębna jednostka przeznaczona do backupu.

Dziś trudno sobie wyobrazić mieszkanie bez kilku urządzeń komputerowych, bez oryginalnego oprogramowania, a także bez podłączenia do sieci. Stało się tak, bo komputery są łatwo dostępne, sieć również, a legalność oprogramowania narzuca prawo. Nie ma też cienia wątpliwości, że systemowe rozwiązanie kwestii związanych z backupem stanie się standardem, a jego brak będzie w przyszłości takim samym dziwolągiem, jak dziś komputer bez dostępu do Internetu czy auto bez centralnego zamka.

Zielone światło dla backupu

Rozwiązania do backupu pod względem obsługi przechodzą podobny proces, co w przeszłości komputery. Z pewnością wielu czytelników pamięta czasy, gdy podłączenie jakiegoś urządzenia wymagało sprowadzenia fachowca, który wiedział jakie sterowniki są potrzebne i jak wygląda proces uruchomienia sprzętu. Później przyszły pewne ułatwienia, a kamieniem milowym było zbawienne plug and play, czyli podłącz i używaj. Wprawdzie początki były trudne i nierzadko w praktyce do metody tej bardziej pasowało hasło plug and pray (podłącz i módl się), ale dziś standardem jest sprzęt gotowy do użycia tuż po włączeniu.

Jak wspomnieliśmy, największą przeszkodą w inwestycji związanej z wyposażeniem firmy w systemowe rozwiązanie backupu jest przekonanie, że to po pierwsze drogie, a po drugie skomplikowane. Taka opinia była jak najbardziej uzasadniona w przeszłości, dziś zresztą również nie brakuje rozwiązań, które okazują się bardzo drogie w utrzymaniu, a do codziennego używania potrzebują wykwalifikowanej obsługi, zwłaszcza w przypadkach konieczności korzystania z kopii zapasowych w celu przywrócenia utracenia danych.

Dane to najcenniejszy zasób firmy

Dlaczego backup nie rozwija się równolegle ze sprzętem komputerowym czy z potrzebami przedsiębiorstwa? Z dwóch przyczyn. Pierwsza jest prozaiczna – backup wymaga poświęcenia uwagi, czasu i inwestycji. W przypadku auta – ubezpieczenie jest obowiązkowe. Backup nie, tu decyzja nie zależy od zewnętrznego przymusu, tylko własnej potrzeby posiadania odpowiedniego zabezpieczenia. To jest właśnie druga przyczyna – świadomość tego, że dane są najcenniejszym zasobem firmy. Zwłaszcza obecnie, w dobie cyfryzacji i digitalizacji, ciężar danych archiwalnych i bieżących odczuwają coraz rzadziej szafy, a coraz częściej twarde dyski. Jednak o ile w przypadku komputera jako narzędzia pracy, jego zakup jest czymś oczywistym, to zatroszczenie się o backup już nie. Tak, jak pisaliśmy w poprzednim artykule (https://warszawa.naszemiasto.pl/backup-to-nie-wszystko/ar/c3-8021775), zdaniem informatyków ludzie dzielą się na takich, którzy robią backup i tych, którzy będą go robić. Z badania „Zabezpieczenia danych przed utratą”, przeprowadzonego przez redakcję PC Word w partnerstwie z Synology wynika m.in., że w ostatnich trzech latach ponad jedna trzecia ankietowanych firm doświadczyła utraty ważnych danych. W kontekście wspomnianej opinii informatyków oznacza to, że powszechność stosowania backupu jest na fali rosnącej.

Bezpłatny backup i wiele więcej

Gdy przedsiębiorstwo, które doświadczyło problemów z utratą danych lub nowoczesna firma, która chce być mądra przed szkodą podejmie decyzję o zainstalowaniu systemu do tworzenia backupu, pozostaje już tylko wybór najlepszego rozwiązania. Jeśli wziąć pod uwagę wspomniane kryteria, czyli niskie koszty, łatwość obsługi – najlepszym rozwiązaniem jest Synology. Jeśli firma zdecyduje się na zakup serwerów NAS tej marki, aplikacja Active Backup for Business do tworzenia kopii zapasowej jest dostępna za darmo i nie wymaga dodatkowych licencji na oprogramowanie niezależnie od liczby komputerów, jakie będzie obsługiwać. To oznacza zerowe koszty oprogramowania do tworzenia i zarządzania backupem. Również proces instalacji jest bardzo prosty.

- Każdy, kto używa komputera na co dzień powinien sobie poradzić z instalacją aplikacji Active Backup Suite – mówi Przemysław Biel Senior Key Account Manager Poland w Synology. – Proces instalacji i uruchomienia jest wspomagany przez kreator, który prowadzi użytkownika „za rękę” przez proces instalacji. Na naszej stronie dostępny jest też film instruktarzowy pod linkiem TUTAJ: http://sy.to/filminstruktarzowysynology , a w razie potrzeby nasi partnerzy świadczą pomoc techniczną, która obejmuje również instalację oprogramowania.

Również sama obsługa aplikacji jest prosta – tworzenie kopii zapasowych dokonuje się po wstępnej konfiguracji automatycznie. Warto dodać, że aplikacja została przygotowana tak, że archiwizacji podlegają tylko zmienione bloki danych, co znacznie skraca proces backupu i nie absorbuje sprzętu. Ponadto dane podlegają globalnej deduplikacji – unikalne bloki danych zapisywane są tylko raz w archiwum, co w praktyce oznacza oszczędność miejsca na urządzeniu.

Bardzo ważnym elementem Active Backup for Business są też narzędzia niezbędne w procesie odzyskiwania utraconych danych. Jedno z nich pozwala na odbudowanie obrazów dysków z ich danymi (bare metal), możliwe jest również samodzielne odzyskiwanie folderów i ich plików.

Warto zaznaczyć, że Active Backup for Business może być stosowana nie tylko w małych i średnich przedsiębiorstwach niezależnie od ich specyfiki, infrastruktury czy potrzeb. Sprawdzi się równie dobrze u indywidualnych użytkowników (pod warunkiem zastosowania modeli serwerów NAS marki Synology dla których aplikacja jest przeznaczona).

Więcej informacji na: http://sy.to/studio111backup

Wideo

Materiał oryginalny: Zaawansowany backup dla każdego - Strefa Biznesu

Dodaj ogłoszenie