MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Żagań będzie dziesiątym w kraju miastem, przyjaznym weteranom

Lucyna Makowska
Generał broni Mirosław Różański, były dowódca sił zbrojnych z generałami, którzy , tak jak on zdecydowali odejść z armii powołał Fundację Bezpieczeństwa i Rozwoju „Stratpoints”. Jakie są jej cele?

Żagań stanie się miastem przyjaznym weteranom. Będzie to dziesiąte miasto w kraju z takim mianem.
To miasto, które nie tylko z nazwy jest nazywane pancerną stolicą Polski. Mieszkający w nim weterani nie do końca są postrzegani jako ludzie, którzy poświęcili się ojczyźnie. Wykonywali oni zadania i cele z narażeniem zdrowia, ale i tacy, którzy zapłacili za to najwyższą cenę- życie. Wiele w kraju dzieje się i zmienia na rzecz weteranów, ale w tej dyskusji brakuje odpowiedniego prawodawstwa i rozwiązań systemowych. Stąd program uruchomienia miejsc przyjaznym weteranom. Cieszę się, że garnizon, w którym spędziłem kilka lat, podjął tę inicjatywę i daje możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu byłym żołnierzom np. na kompleksie rekreacyjnym Arena. Weterani to część środowiska, która chce być zauważana, ale nie jest zbyt roszczeniową.

[gal][/gal]

Jakie są cele założonej przez Pana fundacji?
Fundacja, którą założyłem z kolegami, którzy tak jak ja zostali potraktowani przez resort obrony narodowej , tzn. albo z wojska musieli odejść, albo ich wręcz zwolniono, jest takim forum, które chce uczestniczyć w dyskusji o bezpieczeństwie i rozwoju, przedstawiamy nasz punkt widzenia, nasze analizy m.in. dla sejmu. Jesteśmy grupą ludzi, która zdobyła wykształcenie i doświadczenie na koszt podatników i byłoby niewłaściwym, gdybyśmy zamknęli ten etap czynnej służby wojskowej i zaszyli się w pieleszach domów rodzinnych.

Jak by Pan zdefiniował słowo weteran ?
Według prawa dziś jest nim ten żołnierz, który na misji spędził nie mniej niż 30 dni i musi pisać wniosek by zyskać miano weterana. W moim przekonaniu to każdy żołnierz skierowany przez państwo do zadań związanych z realizacją zadań utrzymania niepodległości. Ustawa nie obejmuje dziś żołnierzy, walczących np. w Kambodży pod flagą ONZ . Oni też zasługują na to miano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Żagań będzie dziesiątym w kraju miastem, przyjaznym weteranom - Plus Gazeta Lubuska

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto