Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żagań. Czujka dymu uratowała życie

Lucyna Makowska
St. kpt.Paweł Grzymała: Najczęstsze przyczyny emisji czadu to niesprawne urządzenia grzewcze, niedrożne instalacje wentylacyjne.
St. kpt.Paweł Grzymała: Najczęstsze przyczyny emisji czadu to niesprawne urządzenia grzewcze, niedrożne instalacje wentylacyjne.
Wyszła z łazienki i zemdlała. Na szczęście w domu był mąż i to on zawiadomił karetkę. Domowników uratowała czujka dymu.

Do zdarzenia doszło we wtorek wieczorem w jednym z budynków wielorodzinnych przy ul.Dworcowej w Żaganiu. - Gdy mieszkanka bloku zasłabła, od razu włączyła się czujka dymu, wtedy prawdopodobnie tlenek węgla zaczął wydobywać się z łazienki na pozostałą część mieszkania- mówi st. kpt. Paweł Grzymała, rzecznik prasowy jednostki. W mieszkaniu był piec dwufunkcyjny ogrzewający mieszkanie i ciepłą wodę. Stwierdziliśmy stężenie tlenku węglą przy którym możemy oddychać jeszcze parę godzin. Ale gdyby domownicy poszli spać, mogliby się nie obudzić. Prawdopodobną przyczyną ulatniania się gazu była niedrożność instalacji wentylacyjnej, lub niesprawność pieca. Tym razem czujka uratowała im życie. Tyle szczęścia nie miała kobieta, z innego mieszkania przy ul. Kolejowej, która jakiś miesiąc wcześniej zatruła się czadem.

W tym sezonie grzewczym tj. od początku października żagańscy strażacy interweniowali już cztery razy w związku z emisją czadu. Ranne zostały trzy osoby. - Większość wezwań w sezonie grzewczym, tj. jakieś 66 procent dotyczy tak niebezpiecznych pożarów sadzy w kominie, dlatego co roku szkolimy i apelujemy do właścicieli i zarządców budynków, by przestrzegali obowiązkowych przeglądów instalacji, bo to na nich ciąży odpowiedzialność za stan obiektów- dodaje P.Grzymała. Tlenek węgla to idealny zabójca, cichym bezwonny, bezbarwny, trujący i duszący. Ludzie bardzo często bagatelizują objawy podtrucia ( nudności, bóle głowy, zmęczenie, duszność, ). Przyspieszony oddech to ostatni moment, by zadzwonić po pomoc. Przy dużym stężeniu czadu, człowiek umiera już po trzech minutach.

Strażacy przypominają, że zamontowanie w mieszkaniu czujki dymu i czasu to koszt ok. 80-200 zł.To mała inwestycja, ale jak wielkie bezpieczeństwo. Ale też przestrzegają przed samowolnymi przeróbkami instalacji.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto