Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żagańska porodówka została faktycznie zlikwidowana 6 marca 2020. Po 4 miesiącach władze miasta chcą walczyć o jej przywrócenie

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Tak ludzie protestowali przeciwko likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego i noworodkowego w żagańskim szpitalu w 2016 roku.
Tak ludzie protestowali przeciwko likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego i noworodkowego w żagańskim szpitalu w 2016 roku. Małgorzata Trzcionkowska
W weekend 6-7 marca 2020 wszystkie pacjentki oddziału ginekologiczno-położniczego oraz maluchy z neonatologii musiały opuścić żagański szpital, ponieważ decyzją wojewody całe drugie i trzecie piętro lecznicy zostało przeznaczone na przyjęcie chorych z koronawirusem. Ostatecznie kontrakty lekarzy zostały zawieszone, a położne trafiły na postojowe z obniżonymi pensjami. Porodówka została zawieszona do 25 września 2020 r., ale nawet gdyby była wola jej przywrócenia, to cała załoga dwóch oddziałów ma już inną pracę.

Żagański szpital jest filią 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach. Zakusy na likwidację oddziału położniczo-ginekologicznego oraz noworodkowego trwały od kilku lat i za każdym razem wzbudzały protesty społeczne. Powodem miał być zbyt niski kontrakt na leczenie na tych oddziałach i zbyt mała liczba dzieci przychodzących na świat w Żaganiu. Ostatnie protesty odbyły się na przełomie 2015 i 2016 roku. Mieszkańcy powiatu żagańskiego i okolic pisali petycje do władz wojskowych, zarządzających lecznicą, a także do władz miasta i powiatu. Pod żagańskim szpitalem odbywały się pikiety i protesty. Ostatecznie ludzie zwyciężyli i przestano mówić o likwidacji. Aż do marca 2020 roku.

Szpital dla zakażonych koronawirusem

4 marca 2020 zapadła decyzja wojewody lubuskiego o przeznaczeniu prawie całego szpitala w Żaganiu na potrzeby chorych z Covid-19. Pacjentki musiały z dnia na dzień opuścić oddział i szukać sobie innego miejsca na poród. Jeszcze na przełomie marca i kwietnia odbył się poród pacjentki z podejrzeniem koronawirusa, ale ostatecznie działalność poł.-gin. została całkowicie zawieszona. Położne trafiły na postojowe, a kontrakty lekarzy zostały zawieszone. Termin zawieszenia to 25 września 2020 r.

Nie siać niepokoju

6 marca 2020 na stronach miasta i powiatu żagańskiego ukazały się uspokajające komunikaty w tej sprawie. Można było w ich przeczytać między innymi: "(...) Zarząd Powiatu Żagańskiego zwraca się z prośbą do wszystkich osób, które, wykorzystując stan nagłego zagrożenia zdrowotnego, budzą w opinii publicznej nieuzasadniony niepokój, związany z przyszłością żagańskiego szpitala, o wyciszenie emocji.(...)"
Wszyscy żyli pandemią koronawirusa i nikt nie zajmował się dalszym istnieniem porodówki.

Załoga znalazła już inną pracę

Załoga żagańskiego oddziału położniczo-ginekologicznego w czasie "zawieszenia" nie czekała z założonymi rękami do 25 września 2020 r. i znalazła sobie inną pracę. Andrzej Cieślak, ordynator żagańskiego oddziału wraz z większością personelu podjął pracę w Zachodnim Centrum Medycznym w Krośnie Odrzańskim. Dyrekcja lecznicy przyjęła ich z otwartymi ramionami i doposażyła krośnieński oddział. Skompletowanie nowej załogi do żagańskiego szpitala, przy braku lekarzy i położnych na rynku pracy nie będzie praktycznie możliwe.

Będzie stanowisko rady

W piątek 26 czerwca 2020, o 10.00 w żagańskim pałacu odbędzie się sesja Rady Miasta Żagań. W jej porządku znalazło się wystąpienie komendanta 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach, jego zastępcy oraz przyjęcie stanowiska rady w sprawie oddziału położniczo-ginekologicznego w Żaganiu. Czy radni coś wywalczą? To będzie z pewnością trudne w czasie dotkliwego braku medyków, zaś Marek Femlak, zastępca dyrektora wojskowego szpitala już zapowiedział, że pomieszczenia po noworodkach i poł.-gin. nie będą stały puste. Zostanie rozszerzona pulmonologia z oddziałem wewnętrznym.
Czy w Żaganiu ostatnie się też chirurgia? To mało prawdopodobne, ponieważ w Żarach remontowany jest cały blok na nowoczesny oddział.

Zobacz film Perspetywy, jak protestowali mieszkańcy Żagania i okolic przeciwko likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego i noworodkowego w Żaganiu w 2016 roku

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste:

  • Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz "Żary"

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto