Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakład Karny w Krzywańcu. Skazani na 25 lat lub dożywocie tworzą obrazy! Zobacz zdjęcia z wystawy w Żaganiu!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Spora część prac osadzonych z Krzywańca sprzedała się podczas wernisażu, ale jeszcze można kupić wiele pięknych obrazów!
Spora część prac osadzonych z Krzywańca sprzedała się podczas wernisażu, ale jeszcze można kupić wiele pięknych obrazów! Małgorzata Trzcionkowska
We wtorek 6 października 2020 w Pałacu Książęcym w Żaganiu odbyła się druga edycja wernisażu malarstwa osadzonych z ZK w Krzywańcu. Autorzy nie mogli przyjechać na wystawę, ponieważ odsiadują długoletnie wyroki za najcięższe przestępstwa. Jednak mimo mrocznej i dramatycznej przeszłości potrafią pokazywać za pomocą sztuki dobro, które wciąż w nich jest. 31 obrazów sprzedano już podczas wernisażu. Zainteresowanie jest ogromne!

Wernisaż wystawy „Okno na świat” – arteterapia malarstwem, czyli twórcza resocjalizacja odbył się we wtorek 6 października. 2020 w holu żagańskiego pałacu. Jej organizatorem jest dyrektor Zakładu Karnego w Krzywańcu pułkownik Daniel Janowski wraz z dyrektorem Hospicjum św. Brata Alberta w Żarach, Stefanem Łyskawą oraz Żagańskim Pałacem Kultury.

Dochód na hospicjum

Pierwsza edycja wernisażu połączonego ze sprzedażą prac odbyła się w 2018 roku, również w pałacu. Wówczas wystawiono ok. 90 prac, z których znaczna większość znalazła nabywców. Cały dochód, ok. 10 tys. zł został przeznaczony na wsparcie dla Hospicjum św. Brata Alberta w Żarach. - Twórcy obrazów dowiedzieli się o ich sprzedaży najczęściej od odwiedzających ich rodzin - opowiada kpt. Ewa Igiel z ZK w Krzywańcu. - Wielu płakało ze wzruszenia. Również my byliśmy bardzo wzruszeni.

Autorzy prac odbywają długoletnie wyroki, a ich przemianę widać na płótnach, które już nie są mroczne, jak na początku programu, a pełne światła i kolorów.

Sztuka jest oknem na świat

Autorką programu resocjalizacyjnego "Okno na świat" - artterapia malarstwem, czyli twórcza resocjalizacja jest kapitan Ewa Igiel. Jej projekty zdobywają czołowe miejsca w konkursach wspierających resocjalizację.
– Staramy się dotrzeć do każdej z osób odbywających karę pozbawienia wolności - zaznacza porucznik Piotr Hamera, rzecznik prasowy dyrektora ZK w Krzywańcu. - Sztuka wydobywa z nich dobre strony.

Kocha akwarele

W ramach resocjalizacji osadzeni uczą malarstwa od Bożeny Sumińskiej, która rozbudza w nich wrażliwość na sztukę. - To dla mnie wielka radość, gdy widzę rozwój ludzi uczestniczących w programie - stwierdziła. - Najpierw ich prace były nieporadne, a z każdą lekcją stawały się coraz lepsze. Staram się w nich zaszczepić miłość do akwareli.

Osadzeni oddali część siebie na płótnie

Obrazy osadzonych trafiły do wielu znakomitych gości odwiedzających Krzywaniec, na przykład do Kamila Stocha, Dawida Kubackiego, czy Mieczysława Hryniewicza. Autorzy bardzo przeżywają fakt, że w ten sposób mogą przysłużyć się społeczeństwu, wspomagając działalność hospicjum.
– Bardzo się cieszymy ze wsparcia naszej placówki – powiedział Stefan Łyskawa, dyrektor Hospicjum im. św. Brata Alberta w Żarach. – Wielką wartością jest też fakt, że szuka pomaga skazanym rozliczyć się z przeszłością.

Kup obraz z Krzywańca

Podczas wystawy można było kupić obrazy. Od razu ustawiła się po nie długa kolejka, ale nadal można wybrać ulubioną pracę i nabyć ją za pośrednictwem ŻPK. Można też było przeczytać wiersze skazanych, zebrane w tomiku. To kolejny program, realizowany w Zakładzie Karnym.

Zobacz film x-news z wydarzenia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto