Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Żarach. Zjawiskowe sklepienie w jednej z sali, studentki niemieckiej uczelni piszą o nim pracę

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Zamek cieszy się zainteresowaniem. Studentki niemieckiej uczelni piszą pracę na temat sklepienia gotyckiego w jednej z sal.
Zamek cieszy się zainteresowaniem. Studentki niemieckiej uczelni piszą pracę na temat sklepienia gotyckiego w jednej z sal. Aleksandra Łuczyńska
Miasto czeka na decyzję w sprawie dziesięciomilionowej dotacji. Tymczasem, studentki niemieckiej uczelni robią pomiary sklepienia i piszą pracę naukową na ten temat.
  • Zjawiskowe sklepienie gotyckie w żarskim zamku przedmiotem prac badawczych,
  • Miasto czeka na decyzję w sprawie dotacji w wysokości 10 milionów złotych,
  • Zamek trzeba pilnować dzień i noc, wciąż próbują go plądrować chętni wrażeń młodzi ludzie

Na żarskim zamku zaroiło się od ludzi. Jedni badają jego historię, inni próbują plądrować. Tymczasem, władze miasta czekają na decyzję w sprawie funduszy norweskich. Do zdobycia jest 10 milionów złotych.

Prace badawcze
Marta Kamińska i Sina Rohm, studentki historii architektury, budownictwa i ochrony zabytków na Uniwersytecie Berlińskim od kilku dni prowadzą prace badawcze nad sklepieniem w jednej z sali. Ich celem jest praca magisterska pod okiem Thomasa Drachenberga, konserwatora zabytków w Brandenburgii oraz dra Axela Seemana. To właśnie Drachenberg namówił studentki by wybrały na temat pracy właśnie sklepienie żarskiego zamku.

Matematyka z historią
- Chcemy odwzorować projekt dawnego sklepienia. To dużo matematycznych obliczeń krzywizn, długości, obwód poszczególnych elementów łuków sklepiennych. Do pomiarów służy nam tachimetr - opowiadają Sina i Marta. - Nie skupiamy się tylko na samym sklepieniu, robimy pomiary całego pomieszczenia. Powstanie model wirtualny sali, przy czym opieramy się nie tylko na samej matematyce i obliczeniach, nasz kierunek jest interdyscyplinarny, więc będziemy korzystać z różnych dziedzin nauki.
Prace nad projektem mają potrwać aż do października. Już po kilku dniach studentki pokazały zalążek swojej pracy i modelu.

Związek z dziedzictwem
Arkadiusz Gutka ze stowarzyszenia Region Łużyce, które opiekuje się zabytkiem, podkreśla: - To nie jest przypadkowe wyliczenie, sklepienie było projektowane z dokładną precyzją - zaznacza.
W czwartek pracy studentek przyglądała się konserwator zabytków Barbara Bielenis - Kopeć. - Cieszę się, że takie obiekty są przedmiotem zainteresowania. Dzięki temu zabytek będzie rozpoznawalny, a za tym będzie szło poczucie przynależności z naszym dziedzictwem.

Intruzi na zamku
Niestety, jest też druga strona medalu, zainteresowanie zamkiem nie słabnie. Wciąż nie brakuje osób, które są chętne do plądrowania zabytku. W trakcie wizyty konserwator odkryła dziurę w ścianie zamku, której wcześniej nie było.
- Niestety, są wśród nas i tacy, którzy chcą niszczyć, to jest jakaś słabość ludzka. To bardzo niekorzystne zjawisko, apeluję, żeby się od tego powstrzymać. Intencja jest taka, żeby ludzi na zamek wpuścić, tu nie ma nic do ukrycia. Musimy jednak poczekać, niech to będzie bezpieczne - dodaje konserwator.
Miasto walczy o 10 milionów
- W ciągu ostatniego roku dużo się wydarzyło, udało się odbudować hełm spalonej wieży, na co udało się pozyskać fundusze z ministerstwa kultury. Oczyszczono fosę, zamontowano zewnętrzne oświetlenie obiektu - wylicza Danuta Madej, burmistrz Żar, która także przyglądała się pracy studentek. - Zamek został zeskanowany, powstało stowarzyszenie, strona zamku. Dzieje się dużo, czekamy na rozstrzygnięcie przetargu na ekspertyzę z inwentaryzacją całego obiektu. To jest krok milowy, bez tego nie jesteśmy w stanie działać dalej. To nie są prace, które trwają kilka tygodni. Nie jest łatwe znalezienie wykonawcy takich ekspertyz, ale zainteresowanie cennym obiektem jest tak duże, że mamy kilkoro oferentów. Przestrzał ofert to między 150 a ponad 600 tysięcy złotych, różnica jest więc spora. Poza tym, czekamy wciąż na wyniki programu norweskiego, walczymy o 10 milionów złotych. Trzymajmy kciuki.

Zobacz, jak płonęła wieża zamkowa

od 7 lat
Wideo

Rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami 2024 - przygotowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto