Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamordowana zakonnica z Żar, Maria Edelburgis Kubitzki, zostanie beatyfikowana. To już w tę sobotę!

Małgorzata Fudali Hakman
Małgorzata Fudali Hakman
Maria Edelburgis Kubitzki
Maria Edelburgis Kubitzki Małgorzata Fudali Hakman/Parafia pw WNMP w Żarach
25 listopada 2011 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu uroczystą mszą świętą został otwarty proces beatyfikacyjny sióstr Elżbietanek, które poniosły męczeńską śmierć w okresie ostatniej wojny. Wśród nich jest Maria Edelburgis Kubitzki, która posługiwała w parafii w Żarach.

11 czerwca 2022 w tej samej Katedrze odbędzie się uroczystość jej beatyfikacji.

Kim była siostra Maria Edelburgis Kubitzki?

Juliana Kubitzki urodziła się 9 lutego 1905 na Górnym Śląsku w rodzinie wielodzietnej. Mając 24 lata, idąc za głosem powołania wstąpiław a 1929 do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. Po zdobyciu uprawnień pielęgniarki, przełożone skierowały ją do placówki zakonnej w Żarach, gdzie była pielęgniarką ambulatoryjną. W latach 1935–1936 opiekowała się osobami starszymi we Wrocławiu, a następnie w 1936 powróciła do placówki w Żarach. Tam zastał ją tragiczny wybuch II wojny światowej.

Męczeńska śmierć

13 lutego 1945 do miasta wkroczyła idąca ze wschodu Armia Czerwona. Następnego dnia radzieccy żołnierze wkroczyli na teren klasztoru sióstr elżbietanek, nakazując jego opuszczenie. Wraz z innymi prześladowanymi kobietami siostry znalazły się w gospodzie. Nie było tam bezpieczne, dlatego przebierając się w świeckie ubrania postanowiły udać się na miejscową plebanię, zatrzymując się tam w urządzonej prowizorycznej kaplicy.

Budynek parafii, w którym w salce na 2 piętrze zginęła siostra Maria Edelburgis Kubitzki.Małgorzata Fudali Hakman/Parafia pw WNMP w Żarach/

W nocy z 17 na 18 lutego trzy siostry wraz z kilkoma dziewczętami zostały uprowadzone przez czerwonoarmistów. Kolejny raz żołnierze pojawili się w budynku plebanii 20 lutego. W obawie przed ich napastowaniem siostry udały się na drugie piętro, chroniąc się w grupie starszych osób i dla kamuflażu założyły chustki na głowy. Zostały jednak rozpoznane, a jeden z nich podszedł do siostry Edelburgis i nakazał jej pójść za nim. W obawie przed przykrymi skutkami siostra stanowczo odmówiła. Czerwonoarmista zagroził jej wówczas śmiercią, jeśli tego nie zrobi. Po ponownej stanowczej odmowie, kilka razy uderzył ją lufą pistoletu w głowę, a następnie wycelował i oddał do niej z małej odległości kilka strzałów. Siostra straciła przytomność. Zaalarmowany wikariusz przybiegł, aby udzielić umierającej ostatnich sakramentów. Po kilku chwilach siostra zmarła.

Maria Edelburgis Kubitzki

Zamordowana zakonnica z Żar, Maria Edelburgis Kubitzki, zost...

Ciało zastrzelonej siostry położono na podłodze pomieszczenia plebanii. Pogrzeb zamordowanej odbył się parę dni później, 23 lutego Pochowana została początkowo obok głównego wejścia miejscowego parafialnego kościoła Wniebowzięcia NMP. W 1947 przeniesiono potajemnie trumnę ze szczątkami siostry na przyparafialny cmentarz. Uroczystego poświęcenia nagrobnej tablicy pamiątkowej dokonał ks. prał. Tadeusz Dobrucki.

Małgorzata Fudali Hakman/Parafia pw WNMP w Żarach/

Pochowano ją naprzeciw głównego portalu kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia NMP w Żarach.
Ulica wiodąca ze żarskiej starówki do kościoła nosi Jej imię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto