Żarska policja przeprowadziła akcję edukacyjną na temat handlu ludźmi

Małgorzata Fudali Hakman
Małgorzata Fudali Hakman
Udostępnij:
Podczas obchodów Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żarach rozmawiali z młodymi ludźmi o zagrożeniach związanych z zagranicznymi wyjazdami . Tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu odbyły się po raz piętnasty. W działania włączyli się żarscy funkcjonariusze.

W poniedziałek, 18 października, policjantka spotkała się z młodzieżą z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach.
Tematem przewodnim rozmów było zapobieganie handlowi ludźmi, ale także wskazanie w jakich sytuacjach życiowych można spotkać się z tym zagrożeniem. Dotyczyć może ono praktycznie każdego. Najczęściej podczas wakacyjnych wyjazdów dochodzi do łamania praw człowieka, które wiąże się z przemocą fizyczną lub psychiczną. Przestępcy często składają fałszywe obietnice wysokich zarobków, często decyzję o wyjeździe trzeba podjąć z dnia na dzień, oferowana praca nie wymaga praktycznie żadnych kwalifikacji zawodowych. Oszuści szukają najczęściej osób młodych i niedoświadczonych, które nie znają języka obcego. Kontakty, które warto ze sobą zabrać wyruszając w podróż to telefon do polskiego konsulatu, telefon interwencyjny w kraju do, którego jedziesz. Uczniowie obejrzeli także ciekawą projekcję dotyczącą handlu ludźmi oraz otrzymali ulotki edukacyjne w tej tematyce.

Pamiętaj wyjazd za granicę to szansa na nowe możliwości , ale także ryzyko.
Zanim wyjedziesz, pamiętaj:

 • Dopełnij wszelkich formalności (sprawdź ważność swojego paszportu, dowodu osobistego)
 • Dowiedź się jak najwięcej o procedurach i formalnościach, które obowiązują przy legalnym zatrudnieniu się. Im więcej wiesz, tym trudniej Cię oszukać.
 • Korzystaj z ofert pracy od profesjonalnych pośredników, których istnienie można zweryfikować. Nie przyjmuj ofert i propozycji pracy od osób, które znasz krótko lub poznałaś/eś za pośrednictwem Internetu. Nie podejmuj pracy na czarno.
 • Sprawdź, czy pośrednik (firma pośrednicząca) oferuje Ci pracę, działa legalnie, czy jest zarejestrowany w KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia) i posiada odpowiedni certyfikat (certyfikaty wydaje Urząd Marszałka Województwa właściwego ze względu na siedzibę firmy),
 • Dokładnie czytaj wszystkie dokumenty, jakie pokazuje Ci pośrednik, zwłaszcza te, które masz podpisać. Uważnie przeczytaj umowę. Pamiętaj: nie musisz jej podpisywać w biurze pośrednika, zabierz ją do domu i zapoznaj się z nią w spokoju. Pytaj o to, czego nie rozumiesz lub jest niejasne,
 • Jeśli dajesz pośrednikowi pieniądze, domagaj się pokwitowania!- spytaj wśród znajomych, może ktoś już korzystał z jego usług.
 • Dowiedz się na co możesz liczyć z strony pośrednika w razie kłopotów w pracy ( w sytuacji, kiedy praca jest inna niż oferowana lub masz problemy z pracodawcą). Poproś pośrednika o zobowiązanie na piśmie. Upewnij się, że Twój pracodawca istnieje! Dowiedz się o nim jak najwięcej. Poproś pośrednika o adres i numer telefonu przyszłego pracodawcy,
 • Poszukaj pracodawcy w Internecie, większe firmy z reguły mają swoje strony. Sprawdź, czy ma biuro i telefon stacjonarny- KAŻDA firma powinna mieć biuro,
 • Przejrzyj fora internetowe. Są tam opinie o pracodawcach i pośrednikach. Jeśli coś Cię zaniepokoi, postaraj się dowiedzieć więcej.
 • Upewnij się, że Twoje wynagrodzenie nie jest niższe niż płaca minimalna w danym kraju oraz, że jest zgodne z obowiązującymi stawkami wynagrodzenia dla zawodu, który wykonujesz.
 • Zrób kserokopię dokumentów, które ze sobą zabierasz i pozostaw bliskim(osobom, którym ufasz). Dołącz do dokumentów aktualną fotografię (na wypadek gdyby były konieczne poszukiwania).
 • Zostaw też adres, pod którym będziesz przebywać za granicą, numer telefonu, imię, nazwisko pracodawcy oraz nazwiska i adresy osób, z którymi wyjeżdżasz (lepiej nie wyruszać w pojedynkę). Informuj bliskich o zmianach adresu i miejsca pracy,
 • Ustal częstotliwość kontaktów telefonicznych .

Więcej informacji odnośnie procederu handlu ludźmi można uzyskać na stronie www.strada.org.pl .
Spotkanie z młodzieżą było także doskonałą okazją do promowania zawodu policjanta. Funkcjonariuszka przedstawiła zainteresowanym procedury wstąpienia w szeregi Policji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie