Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żarska porcelana i wspaniałe skarby. Już w piątek niezwykły wernisaż i otwarcie sali porcelanowej w Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Sławomir Falkowski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żarskiej Porcelany z elementami zestawu obiadowego zaprojektowanego przez profesora Artura Henniga
Sławomir Falkowski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żarskiej Porcelany z elementami zestawu obiadowego zaprojektowanego przez profesora Artura Henniga Aleksandra Łuczyńska
Dziesiątki niesamowitych okazów, prawdziwych skarbów, wyprodukowanych w fabryce żarskiej porcelany będzie można oglądać już od piątku w żarskim muzeum.

W Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego w Żarach trwają ostatnie przygotowania do otwarcia niezwykłej wystawy "Skarby żarskiej porcelany: nowe odkrycia".

- Zapraszamy mieszkańców Żar na uroczyste otwarcie sali porcelanowej, mamy nowe gabloty, nową ekspozycję, sala została odmalowana, odświeżona. Na pewno warto przyjść i obejrzeć te niesamowite skarby - zaprasza Małgorzata Cegielska, dyrektor Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego w Żarach.

Eksponaty pochodzą z kolekcji miłośników żarskiej porcelany. Sławomir Falkowski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żarskiej Porcelany przyznaje, że na wystawę wszystkich skarbów przydałoby się kilka takich sal.

- To są najpiękniejsze eksponaty, które nigdzie jeszcze nie były eksponowane - zaznacza. - To będzie m.in. serwis projektowany przez profesora Artura Henniga zatrudnionego w fabryce porcelany w ówczesnym Sorau, był on autorem serwisu Haushalt, czyli gospodarstwo domowe. Był on zwolennikiem prostych form użytkowych, miały być przyjemne w użyciu, dające poczucie komfortu. Był też zwolennikiem produkcji porcelany dla szerszej masy, co było jak na tamte czasy, bardzo nowatorskie - mówi S. Falkowski.

Na wystawie zobaczymy prawdziwe skarby, od całych zestawów obiadowych, po filiżanki, dzbanki, dzbanuszki, figury, wazy, bomboniery, patery. Delikatne i minimalistyczne, ale także pełne przepychu i niezwykłych ozdób. Jak podkreśla S. Falkowski, żarska fabryka porcelany nie była manufakturą. Porcelany nie malowano tutaj ręcznie, może jedynie pojedyncze elementy, była to fabryka, jakich wiele było w owych czasach. Dziś zdarza się, że na aukcjach filiżanki wyprodukowane w dawnym Sorau osiągają cenę 170 euro za sztukę. Otwarcie wernisażu w najbliższy piątek 12 maja o godzinie 17.00 w Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego. Tego nie można przegapić! Wystawę będzie można oglądać do stycznia 2024 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto