Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żarski dworzec PKP. Zabytkowy i piękny, ale nieprzyjazny dla podróżnych z bagażami i niepełnosprawnych

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Osoby z bagażami, matki z wózkami, czy osoby niepełnosprawne mają problemy z dostaniem się do hali żarskiego dworca. Nie wiadomo, kiedy sytuacja się poprawi. Kolejarze mówią o  dalszej perspektywie.
Osoby z bagażami, matki z wózkami, czy osoby niepełnosprawne mają problemy z dostaniem się do hali żarskiego dworca. Nie wiadomo, kiedy sytuacja się poprawi. Kolejarze mówią o dalszej perspektywie. Małgorzata Trzcionkowska
- Często podróżuję do Żar - opowiada Roman Sieczkowski, nasz Czytelnik. - Zwykle ze sobą mam bagaż i rower. Trzeba być bardzo sprawnym i silnym, żeby wnieść to wszystko po stromych schodach na halę dworca PKP w Żarach. Problemy mają także matki z dziećmi w wózkach, czy niepełnosprawni.

Pan Roman opowiada, że jest rodowitym żaraninem, jednak obecnie nie mieszka w swoim mieście. Za to często do niego przyjeżdża, korzystając z podróży koleją. - Aby wejść na dworzec w Żarach, który znajduje się na wysokiej skarpie, trzeba pokonać strome schody - opowiada mężczyzna. - To jest trudne z bagażami i rowerem. Narzekam nie tylko ja, ale również wielu innych podróżnych. Żyjemy w XXI wieku, a przystosowanie dworca dla podróżnych nie jest przecież bardzo trudne i kosztowne. Próbowałem dzwonić do PKP w tej sprawie, ale nie udało mi się zdobyć informacji na temat remontu dworca.

Dworzec PKP w Żarach w dalszej perspektywie

O remont stacji i przystosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych zapytaliśmy w imieniu Czytelnika, rzecznika PKP PLK Radosława Śledzińskiego. - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. sukcesywnie zwiększają komfort na stacjach i przystankach - odpowiedział nam. - Dzięki inwestycjom z realizowanego Krajowego Programu Kolejowego lepszy standard podróży w województwie lubuskim, także dla osób mających trudności z poruszaniem się, jest już m.in. w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim. Na bieżąco analizujemy możliwości inwestycyjne. W przyszłej perspektywie planowane są prace obejmujące linie kolejowe przebiegające przez Żary, możliwa będzie także modernizacja stacji. Dokładny zakres robót i termin ich realizacji jest uzależniony od wysokości środków w kolejnych latach. Jednocześnie PKP S.A. rozważa możliwości dostosowania schodów prowadzących z przejścia podziemnego do budynku dworca do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością.

Zobacz, gdzie leży dworzec PKP w Żarach

Nie możesz wejść na dworzec? Wyślij maila

Kolejarze twierdzą, że osoby mające trudności z poruszaniem się, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, mogą dostać się na perony na stacji Żary wyznaczonym przejściem przez tory. W razie potrzeby możliwa jest także asysta uprawnionego pracownika, który zapewnia pomoc podczas przemieszczania się po dworcu, na peronach i w ciągach komunikacyjnych. Zgodnie z procedurą, zamiar skorzystania z asysty należy zgłosić na 48 h przed planowaną podróżą telefonicznie (nr tel. 22 474 13 13) lub mailowo ([email protected]).

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film Lars Reiner o dworcu PKP w Żarach, udostępniony na You Tube

promocja aplikacji nasze miasto

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste:

  • Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz "Żary"

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto