Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żarski Relpol podpisał umowę. Przekaźnik elektromagnetyczny zaprojektowany przez Piotra Tetlaka zapewni mniejsze zużycie prądu

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Od lewej: Krzysztof Pałgan, Wiceprezez Zarządu firmy Relpol z Żar, dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ z Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki UZ, Piotr Tetlak pomysłodawca energooszczędnych przekaźników elektromagnetycznych i Piotr Leżyński z Instytutu Automatyki Elektroniki i Elektrotechniki UZ
Od lewej: Krzysztof Pałgan, Wiceprezez Zarządu firmy Relpol z Żar, dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ z Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki UZ, Piotr Tetlak pomysłodawca energooszczędnych przekaźników elektromagnetycznych i Piotr Leżyński z Instytutu Automatyki Elektroniki i Elektrotechniki UZ Agnieszka Linka
18 października 2021 r w Sali Senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Licealnej 9 podpisano umowę o realizacji doktoratu wdrożeniowego. Celem projektu jest opracowanie nowego przekaźnika elektromagnetycznego, który pozwoli obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej.

Czym są przekaźniki elektromagnetyczne

Przekaźniki elektromagnetyczne są główną domeną produkcyjną firmy RELPOL S.A. Firma mająca swą siedzibę w Żarach jest znaczącym producentem takich urządzeń nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Ogólnie mówiąc przekaźniki służą do włączania prądu. Produkty Relpolu są stosowane w obszarach: automatyki przemysłowej i energetycznej, energoelektroniki, elektroniki przemysłowej i użytkowej, telekomunikacji, AGD, aparaturze kontrolno – pomiarowej, aparaturze medycznej, sterowaniu oświetleniem, monitoringu i systemach alarmowych oraz wielu innych.

Efektywniejszy przekaźnik to mniejsze zużycie prądu

Zadaniem doktoranta będzie opracowanie rozwiązań technicznych poprawiających efektywność energetyczną przekaźników elektromagnetycznych, co pozwoli uzyskać znaczną redukcję zużycia energii, a to z kolei przełoży się na korzyści ekologiczne i finansowe nie tylko dla firmy. Oprócz praktycznego znaczenia zrealizowanego projektu ważne jest też znaczenie naukowe. Głównym wyzwaniem jest przygotowanie i wdrożenie rozwiązań, które będą mogły być bezpośrednio integrowane z przekaźnikami i będą kompatybilne z obecnymi standardami sterowania przekaźników.

- Cieszymy się, że mamy swój wkład w rozwój gospodarczy naszego regionu- ocenia podjętą współpracę dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ z Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki UZ.

Światowa produkcja przemysłowych przekaźników elektromagnetycznych przekracza 100 mln sztuk rocznie, zatem poprawa ich sprawności jest niezwykle istotna ze względów technicznych, ekonomicznych i prawnych. Jeżeli projekt zakończy się powodzeniem, to taki zintegrowany przekaźnik elektroniczny byłby nowatorskim rozwiązaniem.

- Nasz pracownik wniesie sporą wiedzę praktyczną z zakresu projektowania i konstruowania przekaźników elektromagnetycznych – podsumowuje Krzysztof Pałgan, Wiceprezez Zarządu Relpolu.

Nowatorski projekt Piotra Tetlaka

Piotr Tetlak jest pracownikiem działu konstrukcyjno - wdrożeniowego firmy Relpol i doktorantem Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na co dzień bada efektywność i pracuje nad poprawą produktów firmy. Zależy mu na tym, by klienci korzystając z urządzeń zużywali mniej prądu. Współpraca z Uniwersytetem przyniosła ciekawe rozwiązanie, które trzeba opatentować. Są już nawet prowadzone próby prototypów i wstępne rozmowy z dostawcami maszyn. Jeśli wszystko się powiedzie zaprojektowane przez pana Piotra przekaźniki będą mogły zostać wykorzystane w większości urządzeń elektrycznych i trafić do masowej produkcji.

- Rozwiązania zaproponowane w moim doktoracie chcemy wdrożyć w przeciągu trzech lat. Sądzę, że pozwolą one obniżyć zarówno koszty zużycia energii elektrycznej, jak i samych urządzeń- zapewnia Piotr Tetlak, pomysłodawca projektu.

Czym jest doktorat wdrożeniowy

Doktorat wdrożeniowy to ministerialny projekt pozwalający przedsiębiorcom na zatrudnienie młodego, zdolnego naukowca, którego zadaniem jest rozwiązanie konkretnego problemu technologicznego z zakresu prowadzonej przez firmę działalności. Doktorant jest zatrudniony w dwóch miejscach - w przedsiębiorstwie i jednostce naukowej. Ma także dwóch opiekunów merytorycznych – jednego wskazanego przez pracodawcę i drugiego – pochodzącego z jednostki naukowej. Wszystkie zainteresowane strony czerpią z takiego układu bardzo wymierne korzyści.
Program został wprowadzony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2017 r. Jego głównym założeniem jest przygotowanie rozprawy doktorskiej, która pomoże funkcjonować danemu przedsiębiorstwu. Doktoraty wdrożeniowe to alternatywna droga uzyskania stopnia doktora przeznaczona dla osób, które chcą rozwijać swoją karierę naukową nie rezygnując jednocześnie z pracy zawodowej poza uczelnią.
Jest to drugi doktorat wdrożeniowy, jaki będzie realizowany na Uniwersytecie Zielonogórskim.
Podpisana umowa została zawarta pomiędzy Piotrem Tetlakiem, doktorantem UZ, Uniwersytetem Zielonogórskim, reprezentowanym przez dr hab. inż. Marcina Mrugalskiego, prof. UZ – prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą UZ, oraz firmą RELPOL S.A., której przedstawicielem był wiceprezes zarządu Krzysztof Pałgan.

ZOBACZ TEŻ: Zielona Góra. Pokaz prototypu roweru trójkołowego typu HANDBIKE na UZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto