Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żarskie i żagańskie markety liczą klientów. Karnie stoimy w kolejkach

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Do większych marketów nie wejdziemy bez zakupowego wózka. Klienci muszą mieć rękawiczki. Mimo uciążliwych ograniczeń karnie stoimy w kolejkach przed wejściami do sklepów, chociaż niektórym zaczynają puszczać nerwy.
Do większych marketów nie wejdziemy bez zakupowego wózka. Klienci muszą mieć rękawiczki. Mimo uciążliwych ograniczeń karnie stoimy w kolejkach przed wejściami do sklepów, chociaż niektórym zaczynają puszczać nerwy. Małgorzata Trzcionkowska
Od środy (1 kwietnia) obowiązuje nowe rozporządzenie Rady Ministrów, zaostrzające rygory sanitarne. W sklepie może jednocześnie przebywać trzy razy więcej klientów, niż jest kas. W godz. 10.00-12.00 zakupy mogą robić tylko seniorzy (powyżej 65. roku życia).

Do dużego sklepu wchodzimy tylko z wózkiem. Przed Kaflandami w Żarach i Żaganiu ochroniarze liczą klientów, nakazują dezynfekcję rąk i założenie jednorazowych rękawiczek, służących w normalnej sytuacji do wybierania bułek czy warzyw.

Cierpliwość nam się kończy

Większość z nas karnie czeka przed marketami na możliwość wejścia, ale zdarzają się też nerwowe sytuacje. - Po co mam brać wózek, skoro nie zamierzam wchodzić do Kauflandu - denerwowała się w czwartkowy poranek (2 kwietnia) mieszkanka jednej z podżarskich miejscowości. - Chcę kupić tylko ciasto na stoisku, które nie należy do sklepu. To jakaś paranoja! Te ograniczenia są głupie!

Czytaj również w Gazecie Lubuskiej

- Ja przyszedłem tylko po gazetę do kiosku, który mieści się budynku żagańskiego kauflandu - zaznaczył pan Jerzy. - Też kazali mi wziąć wózek. Musiałem czekać w kolejce.
- Nie chcę wózka ani waszych rękawiczek - mówiła zirytowana mieszkanka Żagania. - Wiem, że są konieczne, ale na szczęście mam swoje.

Ochroniarze pilnują

- W sklepie jest 10 kas, więc według przepisów jednocześnie może być 30 osób - tłumaczył ochroniarz klientom zebranym na parkingu. - Liczę więc klientów, aby ta liczba nie została przekroczona.

Do mniejszych sklepów można wejść bez wózka, ale liczba klientów wewnątrz jest również ograniczona. Ludzie karnie stoją po mięso czy pieczywo z małych piekarni.

Za złamanie przepisów grozi od 5 tys. do 30 tys. zł grzywny

* Przypomnijmy, że od 1 kwietnia zamknięte są wszystkie hotele, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Po ulicach możemy się poruszać tylko pojedynczo, jeśli zaś idą razem dwie osoby, to powinny zachowywać od siebie odległość dwóch metrów.
* Na targowiskach może być jedynie trzech klientów na jeden punkt handlowy. Liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.
* Na poczcie mogą być tylko dwie osoby na jedno okienko pocztowe.
* W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.
* Apteki w godz. 10.00-12.00 oprócz seniorów powyżej 65. roku życia mogą obsługiwać także tych, dla których nabycie leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.
* Zamknięte są hotele i inne miejsca noclegowe. Mogą pozostać otwarte tylko i wyłącznie dla osób w kwarantannie lub izolacji, personelu medycznego, osób w delegacji i dla tych, którzy korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych (dotyczy to np. pracowników budowlanych), osób, które były zakwaterowane w obiekcie noclegowym przed 31 marca. Jeśli przed wejściem nowych przepisów nocowałeś w hotelu, możesz dokończyć swój pobyt zgodnie z planem.
* Zamknięte są zakłady fryzjerskie, kosmetyczne itp. Zakłady rehabilitacji i masażu. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.
* Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie, czyli kwarantannie jest poddawana cała rodzina, a nie tylko osoba, która na przykład wróciła z zagranicy (od 1 kwietnia).
* Zamknięte są parki, place zabaw i bulwary.
* Osoby do 18. roku życia mogą wychodzić tylko pod opieką dorosłych.
Za złamanie zakazów grozi grzywna od 5 do 30 tys. zł.

Zobacz materiał TVN 24 o wypadku chłopaka z koronawirusem

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto