Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żary – nowoczesne miasto w średniowiecznych murach

Redakcja
Żary to miasto o wielowiekowej historii. Pierwsza wzmianka o Żarach pojawiła się w kronice Thietmara w 1007 roku. Żary zwane są Stolicą Polskich Łużyc jako największe miasto Łużyc na wschód od granicznej Nysy Łużyckiej.

W 2010 roku Żary obchodziły  jubileusz  750 lecia lokacji.  Miastu nadane zostały w 1260 roku prawa miejskie na prawie magdeburskim. Żary rozwijały się prężnie pod zwierzchnictwem najpierw ostatniego z Dewinów, następnie Packów i Bibersteinów oraz Promnitzów. Jak każdy ośrodek miejski Żary przeżywały swoje wzloty i upadki. Obecnie jest to średniej wielkości polskie miasto o populacji ok. 39 tys. osób, znaczący ośrodek przemysłowy i kulturalny województwa lubuskiego.

Miasto może pochwalić się licznymi zabytkami kultury  sakralnej i świeckiej charakterystycznej dla tej części Łużyc. Powstałe na przestrzeni wieków, zachowane do naszych czasów i sukcesywnie odrestaurowywane podnoszą estetykę i atrakcyjność miasta. Na żarskim rynku, na ozdobnej ławeczce przy fontannie, znajduje się figura kompozytora grającego na skrzypcach. Tym kompozytorem jest Georg Philipp Telemann, który żył i tworzył w Żarach w latach 1704-1708. Na głównym deptaku handlowym znajduje się nowoczesna fontanna, przy której umiejscowiono figury dwóch muzyków – gitarzysty i saksofonisty- oraz pamiątkową tablicę upamiętniająca rockowe koncerty „Przystanek Woodstock”, które odbywały się w Żarach w latach 1997-2003.

Żary- gdzie spędzić wolny czas?

W każdą pierwszą sobotę miesiąca odbywają się na żarskim rynku i deptaku Targi Staroci.
W Gabinecie Historii Miasta można obejrzeć makietę średniowiecznego miasta Żary, stare dokumenty, mapy i inne zachowane przedmioty związane z miastem. Można również podziwiać porcelanę z żarskiej fabryki porcelany Carstensa.  

Salon Wystaw Artystycznych  to miejsce, w którym prezentowane jest malarstwo, grafika, rzeźba oraz fotografia autorstwa lokalnych artystów i nie tylko. Każdego roku wystawiane są tutaj prace konkursowe wyłonione przez jury w wojewódzkim konkursie plastyki „Salon jesienny”, Wojewódzkim Konkursie Tkaniny Artystycznej oraz  Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym i Krajowym Salonie Fotografii Artystycznej.

Pływalnia „Wodnik” i Kręgielnia „Pod Papugami” składają się na kompleks rekreacyjno wypoczynkowy w Żarach przy ul. Telemanna. Niedawno dołączyło do niego Centrum Amber z krytym lodowiskiem, jaskinią solną i centrum odnowy biologicznej.  

W żarskim parku przypałacowym możliwe jest natomiast rozegranie partii szachów. Niedaleko pawilonu muzycznego znajduje się bowiem duża kamienna szachownica, do której można wypożyczyć figury w pobliskiej kawiarni.

Zielony Las znajduje się na Wzniesieniach Żarskich, na południe od centrum Żar. Najwyższy punkt  Zielonego Lasu to wzniesienie o  wysokości 227 m n.p.m. zwane Górą Żarską. Jest to jednocześnie najwyższy punkt województwa Lubuskiego, a Jego zdobycie to pierwszy krok na drodze ku zdobyciu Korony Polski czyli najwyższych wzniesień w każdym z 16 województw.  To doskonałe miejsce na spacery,  wycieczki rowerowe i grzybobranie.

W Żarach odbywa się wiele imprez cyklicznych m.in. Memoriał  Skoku o Tyczce im. Tadeusza Ślusarskiego, Łużycka Wystawa Gospodarcza, Dni Żar, Międzynarodowe Plenerowe Spotkania ze Sztuką, Festiwal Telemannowski., Międzynarodowy Śląski Festiwal Muzyczny „Eurosilesia”, oraz Festiwal Muzyki Wiedeńskiej, Festiwal „Wielkie Bałakanie” oraz Jarmark Miodu i Wina.

Zapraszamy na www.zary.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto