Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Książki o Żaganiu i nie tylko! Zobaczcie, jakie publikacje regionalistyczne mają w swoich biblioteczkach Czytelnicy!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
"Zapiski irackie" i "Powrót do Iraku" to pamiętniki żołnierzy Czarnej Dywizji, napisane ciekawym, wartkim językiem
"Zapiski irackie" i "Powrót do Iraku" to pamiętniki żołnierzy Czarnej Dywizji, napisane ciekawym, wartkim językiem Małgorzata Trzcionkowska
W czasie pandemii mamy więcej czasu na czytanie. Warto sięgnąć do regionalnych zasobów i poznać historię naszego miasta oraz okolic. Najbardziej wartościowe lektury polecają Czytelnicy.

Robert Zarzycki poleca album "Piękno Ziemi Żagańskiej" sam jest autorem tekstu, zaś zdjęcia wykonał fotograf Jerzy Kozłowski. - Piękny zbiór fantastycznych fotografii ciekawych miejsc w Żaganiu i całym powiecie, wraz z opisem. Polecam - zachęca autor.

Niesamowita księga!

- Ja mam reprint katechizmu dla dzieci wydany z polecenia Johanna Ignaz von Felbigera opata klasztoru augustianów w Sagan - opowiada Wanda Winczaruk. - Miał on wielkie zasługi w ulepszeniu nauczania w szkołach śląskich. Dzięki niemu wydano tzw. Katechizmy śląskie - katechizmy w trzech seriach dla dzieci w różnym wieku, w języku niemieckim i polskim.

Biblioteka klasztorna

Mirosław Kasztel poleca książki o bibliotece klasztornej. Warto sięgnąć po monograficzne prace z serii Ziemie Staropolski. W tej serii ukazały się też Ziemie Wielkopolski. Stanowić mogą ciekawostkę bibliofilską, ale również są zasobem bardzo ciekawych interpretacji historycznych ziem które "powróciły do macierzy". Z kolei "Z dziejów rysunku i grafiki na Śląsku" jeden z artykułów B. Czechowicz poświęcony jest zbiorom rysunków L. Dorst von Schatzberga, jakie są w zbiorach MM we Wrocławiu, w tym rysunków zabytkowej architektury Ziemi Żagańskiej istniejącej jak i nieistniejącej. No i pozycja o Bożenie Nemcowej w kontekście historii stosunków literackich polsko- czeskich w XIX I XX w.

Cudowny, żagański park

Maria Matusz poleca "Żagański Zespół Pałacowo-Parkowy" to zebrane i zredagowane przez zmarłego dyrektora Pałacu Książęcego Adama Stawczyka materiały różnych autorów, na temat historii, dziejów powojennych i odbudowy pałacu. Dla mnie najciekawsze były wspomnienia Jana Muszyńskiego.

Czarna Dywizja w Iraku

Ja polecam "Zapiski irackie", czyli wspomnienia naszych żołnierzy z misji w Iraku. Słowo wstępne do wspomnień IV zmiany napisał generał Waldemar Skrzypczak, ówczesny dowódca Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe. Drugi tom "Powrot do Iraku", czyli wspomnienia VIII zmiany rozpoczął generał Paweł Lamla, następca gen. Skrzypczaka na stanowisku dowódcy Wielonarodowej Dywizji. Oba tomy to właściwie pamiętniki spisane przez żołnierzy. Napisane są wartkim, ciekawym językiem.

Zobacz jakie książki poleca Mariusz Szczygieł w czasie kwarantanny w materiale Dzień Dobry TVN

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz, co o służbie wojskowej mówią żołnierze (aut. Małgorzata Trzcionkowska)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto