Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zgorzelec: 20 lat dobrego sąsiedztwa

Janusz Pawul
Janusz Pawul
Premier Tusk i kanclerz Merkel podsumowali dwie dekady polsko-niemieckich relacji. My sprawdzamy, jak to jest u nas, na pograniczu.

Podczas wtorkowych polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych w Warszawie przyjęta została „Deklaracja Rządów Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec z okazji 20. rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” wraz z programem współpracy pomiędzy oboma krajami. Lista wspólnych polsko-niemieckich przedsięwzięć zawiera około 100 pozycji. Dotyczą one m.in. współpracy transgranicznej, energetycznej, infrastrukturalnej oraz partnerstwa w ramach Unii Europejskiej.
My spróbowaliśmy przygotować własną listę „życzeń”, po których spełnieniu
Polakom i Niemcom na pograniczu będzie się żyło się lepiej:

- Potrzebna jest rozbudowa infrastruktury drogowej, w tym przede wszystkim budowa nowych mostów na Nysie Łużyckiej.
Przed II wojną światową w samym tylko Zgorzelcu oba brzegi rzeki połączone były siedmioma mostami. Obecnie mosty są jedynie trzy, w tym jeden kolejowy. Budowa kolejnych znacząco polepszyłaby komunikację pomiędzy Zgorzelcem i Görlitz i przyczyniłaby się do dalszej integracji mieszkańców obu miast.

- Nowe mosty potrzebne są także w wielu innych miejscowościach. Na przykład w Krzewinie w gm. Bogatynia, gdzie istnieje jedynie kładka pieszo-rowerowa. Na polską stronę przechodzą po niej mieszkańcy Ostritz, którzy właśnie w Krzewinie korzystają ze stacji kolejowej. Po II wojnie światowej część linii kolejowej z Görlitz do Zittau została bowiem na polskim brzegu Nysy i teraz, żeby wsiąść do pociągu, mieszkańcy Ostritz muszą przejść przez Nysę do Krzewiny. Władze samorządowe Ostritz i powiatu zgorzeleckiego rozmawiają już o budowie nowego mostu na Nysie, który byłby dostosowany także do ruchu samochodowego.

- Podobny most bardzo by się przydał także mieszkańcom Pieńska. Kilka lat temu wybudowana została tam kładka pieszo-rowerowa, która połączyła Pieńsk i niemiecką miejscowość Deschka. Szybko jednak okazało się, że kładka to za mało i dla dalszego rozwoju polsko-niemieckiej współpracy samorządów, dla rozwoju kontaktów gospodarczych, czy dalszej współpracy oświatowej (polskie dzieci z Pieńska uczęszczają do niemieckiego przedszkola w Zodel) potrzebny jest most, po którym możliwy byłby ruch samochodowy.
Z nowych mostów ucieszyliby się także mieszkańcy podbogatyńskiego Zatonia i Hirschfelde; Porajowa, Sieniawki i Zittau, czy Bielawy Dolnej i Zentendorf.

- Korzystnym rozwiązaniem w dziedzinie komunikacji byłoby także zelektryfikowanie linii kolejowej Węgliniec – Zgorzelec - Görlitz – Drezno. Na trasie z Drezna do Wrocławia kursują wprawdzie codziennie trzy pary szybkich pociągów niemieckich kolei DB Regio, jednak elektryfikacja tej linii mogłaby jeszcze skrócić czas przejazdu ze stolicy Dolnego Śląska do stolicy Saksonii. Podobnie na szlaku kolejowym Węgliniec – Horka – Niesky. Ta trasa mogłaby być z kolei wykorzystywana do szybkiego połączenia Wrocławia ze stolicą Niemiec – Berlinem.
W ciągu ostatnich 8 lat polska część obu tych połączeń kolejowych (Wrocław – Węgliniec – Zgorzelec i Węgliniec – Horka) została gruntownie zmodernizowana. Trakcji elektrycznej jednak nie wybudowano, tłumacząc, że nie ma sensu w nią inwestować w sytuacji, gdy trakcji elektrycznej nie ma także po niemieckiej stronie.

- Potrzebny jest dalszy rozwój współpracy oświatowej. Jest ona już wprawdzie realizowana m.in. przez samorządy Zgorzelca i Görlitz, czy Pieńska i Neisseaue, ale do sytuacji idealnej, w której każdy rodzic mógłby posłać dziecko do przedszkola, czy szkoły u sąsiadów, jest jeszcze daleko.

- Potrzebne jest dalsze zacieśnianie współpracy samorządów w dziedzinie gospodarki komunalnej. Już dziś mówi się np. o możliwości utylizacji polskich odpadów w niemieckich spalarniach śmieci. Z logistycznego punktu widzenia jest to już możliwe. Barierą są wciąż jeszcze koszty takiej operacji.
Samorządy zacieśniają współpracę także w innych dziedzinach. Zgorzeleckie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej coraz śmielej mówi o tym, że jest gotowe dostarczać ciepło do niemieckich osiedli mieszkaniowych w Görlitz. Gmina Pieńsk i niemiecka Neisseaue chcą wspólnie zrealizować inwestycję polegającą na modernizacji i połączeniu swoich systemów wodociągowych. Efektem tej operacji ma być dostarczanie tańszej, polskiej wody do niemieckich odbiorców i poprawa bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę mieszkańców gminy Pieńsk, bo w przypadku np. awarii lub problemów z ujęciem wody, kranówka będzie tłoczona do polskich mieszkań z Niemiec.

- Korzystne dla poprawy polsko-niemieckich relacji na pograniczu byłyby także działania na rzecz rozwoju gospodarczego regionu, co przyczyniłoby się do zmniejszenia bezrobocia i w dłuższej perspektywie do zbliżenia lub nawet zrównania polskich i niemieckich płac. To zdecydowanie zintensyfikowałoby handel i przepływ usług na pograniczu i przyczyniłoby się do dalszej integracji mieszkańców, którzy mając w kieszeni podobne pieniądze mogliby odważniej, niż dziś, np. decydować się na zamieszkanie po niemieckiej stronie.

I na koniec euro. Wprowadzenie w Polsce wspólnej, europejskiej waluty mogłoby być wielkim kołem zamachowym dla rozwoju relacji gospodarczych, biznesowych, a nawet kulturalnych na polsko-niemieckim pograniczu.

Jakie są relacje polsko-niemieckie na pograniczu? Pytamy Artura Bielińskiego, starostę powiatu zgorzeleckiego
- Są normalne. Wszystkie ważne kwestie staramy się na bieżąco omawiać z moim kolegą Berndtem Lange, starostą powiatu Görlitz. Spotykamy się raz na dwa miesiące na roboczym śniadaniu, raz u mnie, raz u niego w urzędzie. Oczywiście spraw do omówienia jest tak dużo, że zwykle udaje nam się wypić tylko kawę. Ostatnio na przykład rozmawialiśmy o budowie mostu na Nysie i zabezpieczeniu przeciwpowodziowym Ostritz i Krzewiny. Strona niemiecka podnosi też temat budowy nowego mostu w Deschce. Poza tym, rozmawialiśmy także o konieczności rozbiórki nieużywanych i uszkodzonych mostów m.in. w rejonie Porajowa i Sieniawki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto