MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zimowe mandaty dla kierowców. Zobacz za co możesz zostać ukarany

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Art. 66 kodeksu drogowego mówi, że pojazd musi być utrzymany tak, aby nie zagrażał innym uczestnikom ruchu. Do obowiązków kierowcy należy więc usunięcie śniegu nie tylko z szyb, ale przede wszystkim reflektorów i dachu.
Art. 66 kodeksu drogowego mówi, że pojazd musi być utrzymany tak, aby nie zagrażał innym uczestnikom ruchu. Do obowiązków kierowcy należy więc usunięcie śniegu nie tylko z szyb, ale przede wszystkim reflektorów i dachu. Wojciech Matusik
Za jazdę z zaśnieżonym dachem, zamarzniętą szybą czy nieczytelnymi tablicami rejestracyjnymi, kierowca może dostać mandat. Okazuje się, że takich zimowych mandatów jest znacznie więcej.

Spis treści

Mandat za nieodśnieżony samochód

Art. 66 kodeksu drogowego mówi, że pojazd musi być utrzymany tak, aby nie zagrażał innym uczestnikom ruchu. Do obowiązków kierowcy należy więc usunięcie śniegu nie tylko z szyb, ale przede wszystkim reflektorów i dachu.

Trzeba pamiętać, że resztki śniegu zwiewane podczas jazdy z dużą prędkością mogą być zagrożeniem dla aut poruszających za nami.

Zgodnie z przepisami, za poruszanie się nieodśnieżonym autem grozi mandat w wysokości do 3000 zł.

Mandat za postój z uruchomionym silnikiem

Odśnieżając pojazd wielu kierowców zostawia uruchomiony silnik, żeby ogrzać wnętrze. W tym przypadku dochodzi do złamania dwóch przepisów. Pierwszy to zakaz pozostawiania samochodu z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym - w tym przypadku kara wynosi 100 zł. To jednak niezwykle rzadka sytuacja kiedy policja karze na tej podstawie kierowców. Drugi przepis mówi o zakazie używania samochodu, gdy praca silnika wiąże się z nadmierną emisją spalin i hałasu. To może skutkować mandatem w wysokości do 300 zł.

Mandat za brudne tablice rejestracyjne i światła

Jeśli policjant zakwalifikuje nasze wykroczenie do złamania przepisów wynikających z art 60 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym (zabrania się zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne), wtedy mandat może wynieść nawet i 500 złotych!

Podobnie jak w przypadku tablic rejestracyjnych, jest z reflektorami. One muszą być utrzymane w czystości, Brudem klosze lamp oznaczają mandat w wysokości od 20 do 500 złotych.

Mandat za kulig

Kierowca samochodu, ciągnika bądź quada za stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym, jeśli ciągnie za pojazdem sanki po drogach publicznych, może zostać ukarany mandatem. Takie praktyki są niezgodne z przepisami ruchu drogowego.

W dziale drugim rozdziału piątego kodeksu drogowego odnoszącego się do porządku i bezpieczeństwa na drogach, w artykule 60.1. jest wskazane, że zabrania się kierującemu m.in. „ciągnięcia za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu”. Kierowca samochodu, ciągnika bądź quada za stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym, jeśli ciągnie za pojazdem sanki po drogach publicznych może zostać ukarany mandatem od 20 do 500 złotych i 5 punktami karnymi.

Na drogach publicznych organizowanie kuligu jest zatem zabronione, chyba że jest to zaprzęg konny, który ciągnie za sobą jedną parę sań. Warto dodać, że przepisy dopuszczają także na drogach publicznych psi zaprzęg, o ile ciągnie za sobą tylko jedną parę sań.

Przepisów ruchu drogowego nie stosuje się natomiast na drogach polnych i leśnych, gdzie często organizowane są kuligi z użyciem zaprzęgu konnego bądź ciągnika rolniczego. To jednak jest uzależnione od tego, jaką kwalifikację ma dana droga, a część dróg polnych ma status dróg publicznych.

Mandat za driftowanie / powolną jazdę

W przypadku driftowania np. na parkingach policjanci wystawiają mandat za „prowadzenie pojazdu z prędkością niezapewniającą panowania nad pojazdem” (od 20 do 300 zł).

Za nieuzasadnioną warunkami drogowymi, zbyt wolną jazdę, która blokuje i utrudnia ruch, można dostać do 500 złotych.

Mandat za łańcuchy śniegowe

W Polsce obowiązuje bezwzględny zakaz używania łańcuchów śniegowych na drodze niepokrytej śniegiem i lodem, a za jazdę z łańcuchami po suchym asfalcie policja może ukarać mandatem w wysokości 100 zł.

od 7 lat
Wideo

Zlot Cadillaców Inowrocław 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zimowe mandaty dla kierowców. Zobacz za co możesz zostać ukarany - Motofakty

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto