Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żniwa w pełni. Na pola i drogi wyjechały ogromne kombajny. Za dwa tygodnie dożynki

Małgorzata Fudali Hakman
Małgorzata Fudali Hakman
Małgorzata Fudali Hakman
Żniwa w pełni. Rozpoczęły się 15 lipca i potrwają do 15 sierpnia. Zakończą się oczywiście tradycyjnymi dożynkami. Dzisiaj, w dużej mierze, rolnikom pomagają w zbiorach maszyny. Ogromne nowoczesne kombajny pracują na polach od rana do nocy.

Kiedyś czas żniw był obwarowany wieloma tradycjami i ludowymi prawami. To była cała ceremonia.

Jak to drzewiej bywało…

Reguły ustalane przez ludzi, musiały być dostosowywane do niezmiennych praw przyrody. To zapewniało pomyślność.
Im bardziej spojrzymy wstecz w obyczajowość ludową, tym więcej poznamy zwyczajów i obrzędów, których zadaniem było zabezpieczenie i pomoc w uzyskaniu dobrych efektów ciężkiej pracy na roli.

Żniwa w pełni. Na pola i drogi wyjechały ogromne kombajny. Z...

Do pracy w polu służyły sierp i kosa, które w niektórych rejonach są używane do dziś. Do pierwszego koszenia ksiądz święcił kosy, a kosiarze ubierali się w czystą odzież, kobiety wiły wianki z ziół i zakładały na głowę. Na polu stawano szeregiem, tyłem do słońca i poruszano w kierunku ze wschodu na zachód, bo wędrówka słońca po nieboskłonie wyznaczała właściwy rytm dla życia – początek i koniec.

Żniwa w pełni. Na polach pracują ogromne kombajny. Za dwa tygodnie dożynki
Małgorzata Fudali Hakman

Do pracy przy żniwach stawano razem z piejącymi kogutami i pracowano od świtu do południa, potem po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i godzinnej przerwie, żęto zboże aż do zmierzchu. O zmroku nie należało pracować, gdyż jak wierzono, wówczas można było łatwo paść ofiarą boginek albo topielców i diabłów, które szkodziły zdrowiu i uniemożliwiały wszelkie działania.

Kiedy najlepiej zacząć kosić i kiedy skończyć?

Oczywiście najlepszym dniem do rozpoczęcia i zakończenia żniw była sobota, dzień poświęcony Matce Bożej. Przed rozpoczęciem koszenia, w czterech rogach pola, na wspaniałych ręcznie robionych serwetkach kładziono świeżo wypieczony chleb, zachęcając tym sposobem zboże, by w przyszłości przemielone na mąkę dawało dobre pieczywo. Pierwsze kłosy były traktowane z należytym szacunkiem. Właściciel ziemi układał je na polu w kształt krzyża, a pierwszy snopek zanoszono do domu i ustawiano pod krzyżem lub obrazem, gdzie czekał na zakończenie żniw chroniąc dom przed nieszczęściami.

Dożynki, wyrzynki, obrzynki i wieńczyny

Zakończenie żniw nazwano dożynkami, a jeszcze dawniej wyrzynkiem, obrzynkiem lub wieńczynami. Odbywały się one w pierwszy dzień jesieni, 23 września, a im bliżej czasów współczesnych data ta przesunęła się w kierunku święta Matki Boskiej Zielnej, czyli na 15 sierpnia.

Żniwa w pełni. Na polach pracują ogromne kombajny. Za dwa tygodnie dożynki
Małgorzata Fudali Hakman

Dzisiaj tradycja powoli ustępuje lub przeobraża się w nową. Współczesne dożynki mają charakter religijnego i państwowego święta, podczas którego dożynkowy starosta i starościna wręczają chleb upieczony z nowej mąki gospodarzowi dożynek. Jest nim albo kapłan albo przedstawiciel lokalnej władzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto