Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztandar 1. Korpusu Pancernego! Zobacz archiwalne zdjęcia!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Tak wyglądały uroczystości, które odbyły się 75. lat temu
Tak wyglądały uroczystości, które odbyły się 75. lat temu Archiwum Państwowe w Katowicach oddział w Gliwicach, Archiwum Stowarzyszenia 3pcz, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
W czwartek 12 sierpnia 2021 mija 76. rocznica wręczenia sztandaru 1. Korpusu Pancernego WP. O tamtych wydarzeniach opowiada major w stanie spoczynku Andrzej Miernicki, ze stowarzyszenia byłych żołnierzy i pracowników cywilnych 3. Pułku Czołgów Średnich z Żagania.

- 1. Korpus Pancerny Wojska Polskiego to jeden z dwóch największych polskich pancernych związków taktycznych z okresu II wojny światowej, który w czasie operacji łużycko-praskiej wsławił się w walkach pod Budziszynem i Dreznem - opowiada Andrzej Miernicki. - Stan etatowy Korpusu, wielkość i jakość uzbrojenia oraz zalety techniczne, kwalifikowały go na trzecim miejscu po 1. i 2. Armii WP. Przebył on liczący ponad 2.150 km szlak bojowy spod Berdyczowa na Ukrainie aż do Mělnika na terenie ówczesnej Czechosłowacji. Jego żołnierze wzięli udział w walkach z doborowymi jednostkami niemieckimi, takimi jak Korpus Pancerny „Grossdeutschland”, w tym z Dywizją Grenadierów Pancernych „Brandenburg” i Dywizją Spadochronowo-Pancerną „Hermann Goering”.

Korus pod Dreznem

Po wycofaniu z przedmieść Drezna, największą bitwę pancerną stoczono w dniach 23-30 kwietnia z ugrupowaniem dowódcy Grupy Armii „Środek” feldmarszałka Schörnera w rejonie Budziszyna, podążającym z południa na odsiecz Berlinowi. Szlak bojowy żołnierzy WP zakończył się 10 maja w Mělniku koło Pragi czeskiej. Po kilkudniowym wypoczynku w dniu 12 maja odbyła się defilada i wspólna manifestacja, w której wzięły udział jednostki Armii Radzieckiej, partyzanci czechosłowaccy i oddziały 1. Korpusu Pancernego Wojska Polskiego.

"Krzyż Grunwaldu" za męstwo

W dowód uznania za wykazane męstwo i bohaterstwo żołnierzy 1. Korpusowi nadano rozkazem Naczelnego Dowódcy WP miano „Drezdeński” i przyznano Order Krzyża Grunwaldu III klasy. Wkrótce ową nazwę wyróżniającą otrzymały niektóre oddziały korpusu, np. 3. i 4. Brygada Pancerna, 24. i 25. Pułk Artylerii Pancernej.
12 sierpnia 1945 r. o godz. 9. 30 na ul. Rybnickiej przy postawionej Bramie Tryumfalnej prezydent Miasta Gliwice Wincenty Szpaltowski i jego zastępca Feliks Kurcz przywitali chlebem i solą zaproszonych gości.

Uroczystość z Armią Czerwoną

Wśród przybyłych byli: przedstawiciel Naczelnego Dowódcy WP, dowódca 1. Armii WP, gen. broni Stanisław Popławski, dowódca Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych gen. broni Danił Mostowienko, wojewoda Śląsko-Dąbrowski gen. dyw. Aleksander Zawadzki i jego zastępca ppłk Jerzy Ziętek oraz przedstawiciele Armii Czerwonej: gen. lejtnant lotnictwa Nienaszwili i gen. mjr lotnictwa Kotielnikow. Na drzewcu sztandaru ufundowanego przez społeczeństwo Ziemi Śląsko-Dąbrowskiej znajduje się dziesięć pamiątkowych gwoździ.

Czarna Dywizja kontynuuje tradycje

- Kontynuatorami „drezdeńskich pancerniackich tradycji” jest od 1967 r. 11. Dywizja Pancerna w Żaganiu, która na podstawie rozkazu nr 025/MON z 30 września 1967 r. przyjęła wyróżniającą nazwę „Drezdeńska”, stając się w ten sposób spadkobierczynią bojowych tradycji 1. Korpusu Pancernego Wojska Polskiego tłumaczy A. Miernicki. - Miano to przyjęły także jej żagańskie pułki czołgów, 3. Pułk Czołgów Średnich i 8. Pułk Czołgów Średnich, dziedzicząc tradycje 3. Brygady Pancernej i 4. Brygady Pancernej.
Obecnie dawny 8. Drezdeński Pułk Czołgów Średnich, po wielu zmianach strukturalnych, występuje pod nazwą 34. Brygady Kawalerii Pancernej, tradycje „drezdeńskich pancerniaków” zostały też przekazane do Świętoszowa, gdzie przejął je batalion czołgów

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film Marsz pierwszego korpusu / Spoza gór i rzek / Marsz I Korpusu WP "Lekcja Historii"
Data powstania i miejsce powstania: 1943, Sielce na Oką. Muzykę skomponował ppor. Aleksander Barchacz. Autor słów Adam Ważyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto