Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwiększono limit wiernych w kościołach. Sprawdziliśmy, ile dokładnie osób może być na mszy w łódzkich kościołach? LISTA

Redakcja
Od poniedziałku 20 kwietnia w kościołach na mszach może być znacznie więcej osób niż dotychczas. Od 25 marca do 19 kwietnia obowiązywał bowiem przepis wprowadzony przez rząd, a związany z epidemią koronawirusa o limicie 5 osób mogących jednocześnie przebywać w kościele – nie licząc księdza odprawiającego mszę, ministrantów i organisty. 

Ów przepis szczególnie dotkliwy dla wiernych był w czasie Wielkiego Tygodnia i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Odbił się również bardzo niekorzystnie na finansach wszystkich parafii, których dochody „z tacy” zmalały do zaledwie kilku procent. Parafia katedralna pw. św. Stanisława Kostki wystosowała nawet na swojej  stronie interne­towej apel z podaniem numeru konta bankowego:„ Od miesiąca parafia archikatedralna nie ma żadnych przychodów. Są do płacenia regularne rachunki za ciepło, prąd, wodę itp., potrzeba wypłacić wynagrodzenia siostrom zakonnym i pracownikom świeckim. Dlatego zwracam się z serdeczną prośbą o dary serca, które można przekazać na konto parafii, za co z góry dziękuję staropolskim „Bóg zapłać!”. Teraz jednak sytuacja i wiernych i parafii ma szansę się zmienić. Od wczoraj liczba wiernych mogących uczestniczyć w liturgii wzrasta do 1 osoby na 15 mkw powierzchni kościoła. O tym ile osób może być na mszy w poszczególnych kościołach powinny informować same parafie na swoich stronach internetowych oraz na kartkach przyczepionych na drzwiach świątyń. Wierni powinni także utrzymywać odstęp 2 metrów od  innych osób oraz mieć zasłoniętą dolną część twarzy z nosem i ustami. W łódzkiej katedrze dla ułatwienia, na ławkach umieszczone zostały naklejki pokazujące, które miejsca można zajmować, a które nie. Te pierwsze zostały oznaczone zielonym „ptaszkiem – V”, a te drugie czerwonym „krzyżykiem – X”. W kościele pw.  Matki Boskiej Fatimskiej przy ul. Kilińskiego 228 -może być do 30 osób, czyli po jednej osobie na ławkę – rozwieszone szarfy pokazują, z której strony w danej ławie usiąść. 


Jakie są limity wiernych w kościołach? KLIKNIJ DALEJ
Od poniedziałku 20 kwietnia w kościołach na mszach może być znacznie więcej osób niż dotychczas. Od 25 marca do 19 kwietnia obowiązywał bowiem przepis wprowadzony przez rząd, a związany z epidemią koronawirusa o limicie 5 osób mogących jednocześnie przebywać w kościele – nie licząc księdza odprawiającego mszę, ministrantów i organisty. Ów przepis szczególnie dotkliwy dla wiernych był w czasie Wielkiego Tygodnia i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Odbił się również bardzo niekorzystnie na finansach wszystkich parafii, których dochody „z tacy” zmalały do zaledwie kilku procent. Parafia katedralna pw. św. Stanisława Kostki wystosowała nawet na swojej stronie interne­towej apel z podaniem numeru konta bankowego:„ Od miesiąca parafia archikatedralna nie ma żadnych przychodów. Są do płacenia regularne rachunki za ciepło, prąd, wodę itp., potrzeba wypłacić wynagrodzenia siostrom zakonnym i pracownikom świeckim. Dlatego zwracam się z serdeczną prośbą o dary serca, które można przekazać na konto parafii, za co z góry dziękuję staropolskim „Bóg zapłać!”. Teraz jednak sytuacja i wiernych i parafii ma szansę się zmienić. Od wczoraj liczba wiernych mogących uczestniczyć w liturgii wzrasta do 1 osoby na 15 mkw powierzchni kościoła. O tym ile osób może być na mszy w poszczególnych kościołach powinny informować same parafie na swoich stronach internetowych oraz na kartkach przyczepionych na drzwiach świątyń. Wierni powinni także utrzymywać odstęp 2 metrów od innych osób oraz mieć zasłoniętą dolną część twarzy z nosem i ustami. W łódzkiej katedrze dla ułatwienia, na ławkach umieszczone zostały naklejki pokazujące, które miejsca można zajmować, a które nie. Te pierwsze zostały oznaczone zielonym „ptaszkiem – V”, a te drugie czerwonym „krzyżykiem – X”. W kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej przy ul. Kilińskiego 228 -może być do 30 osób, czyli po jednej osobie na ławkę – rozwieszone szarfy pokazują, z której strony w danej ławie usiąść. Jakie są limity wiernych w kościołach? KLIKNIJ DALEJ Krzysztof Szymczak
Od poniedziałki 20 kwietnia w kościołach na mszach może być znacznie więcej osób niż dotychczas. Od 25 marca do 19 kwietnia obowiązywał bowiem przepis wprowadzony przez rząd, a związany z epidemią koronawirusa o limicie 5 osób mogących jednocześnie przebywać w kościele – nie licząc księdza odprawiającego mszę, ministrantów i organisty.

Ów przepis szczególnie dotkliwy dla wiernych był w czasie Wielkiego Tygodnia i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Odbił się również bardzo niekorzystnie na finansach wszystkich parafii, których dochody „z tacy” zmalały do zaledwie kilku procent. Parafia katedralna pw. św. Stanisława Kostki wystosowała nawet na swojej stronie interne­towej apel z podaniem numeru konta bankowego:„ Od miesiąca parafia archikatedralna nie ma żadnych przychodów. Są do płacenia regularne rachunki za ciepło, prąd, wodę itp., potrzeba wypłacić wynagrodzenia siostrom zakonnym i pracownikom świeckim. Dlatego zwracam się z serdeczną prośbą o dary serca, które można przekazać na konto parafii, za co z góry dziękuję staropolskim „Bóg zapłać!”. Teraz jednak sytuacja i wiernych i parafii ma szansę się zmienić. Od wczoraj liczba wiernych mogących uczestniczyć w liturgii wzrasta do 1 osoby na 15 mkw powierzchni kościoła. O tym ile osób może być na mszy w poszczególnych kościołach powinny informować same parafie na swoich stronach internetowych oraz na kartkach przyczepionych na drzwiach świątyń. Wierni powinni także utrzymywać odstęp 2 metrów od innych osób oraz mieć zasłoniętą dolną część twarzy z nosem i ustami. W łódzkiej katedrze dla ułatwienia, na ławkach umieszczone zostały naklejki pokazujące, które miejsca można zajmować, a które nie. Te pierwsze zostały oznaczone zielonym „ptaszkiem – V”, a te drugie czerwonym „krzyżykiem – X”. W kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej przy ul. Kilińskiego 228 -może być do 30 osób, czyli po jednej osobie na ławkę – rozwieszone szarfy pokazują, z której strony w danej ławie usiąść.

Jakie są limity wiernych w kościołach? Oto przykłady:

  • bazylika archikatedralna pw. św. Stanisława Kostki, ul. Piotrkowska 265 - 100 osób
  • kościół pw. Przemienienia Pańskiego, ul. Rzgowska 88 - 45-50 osób
  • kościół pw. św. Teresy i św. Jana Bosko, ul. Kopcińskiego 1/3 - 120 osób
  • kościół Św. Maksymiliana Marii Kolbego, skwer św. Kolbego 1 - 150 osób (100 na parterze i 50 na chórze)
  • kościół Najświętszego Serca Jezusowego i św. Marii Małgorzaty Alacoque, ul. Skarbowa 2 - 53 osoby
  • kościół św. Józefa, ul. Farna 12 - 50 osób
  • kościół pw. Najświętszego Imienia Jezus, ul. Sienkiewicza 60 - 110 osób (z balkonami)
  • kościół Matki Boskiej Fatimskiej, ul. Kilińskiego 228 - 30 osób
  • kościół pw. św. Alberta Chmielowskiego, ul. Chmielowskiego 7 - 60 osób
  • kościół pw. św. Anny, al. Śmigłego Rydza 24/26 – 70 osób (50 w kościele, 25 w kaplicy)
  • kościół pw. Podwyższenia Świętego Krzyża, ul. Sienkiewicza 38 - 78 osób.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto