To prawdziwa podróż po historii Lubska. Lubimy wracać do wspomnień, porównywać archiwalne zdjęcia znanych nam miejsc, z dzisiejszymi. Jednak fotografie umieszczone na profilu "Lubsko dawniej i dziś" robią niezwykłe wrażenie.
Chodzi o zdjęcia repatriantów, którzy tuż po wojnie przybyli do miasta. Zdjęcia pochodzi z Fundacji Kolejowej. "Stacja Lubsko/Sommerfeld". Poniżej opis zdjęcia zamieszczonego również na profilu fundacji:
W Sommerfeld 3 czerwca 1945 r. radziecki wojenny komendant miasta przekazuje władzę w ręce Polaków. Przez pierwsze powojenne lata miasto nasze zmienia nazwę z niemieckiego Sommerfeld na początkowo polskie Zemsz (taka nazwa bedzie obowiązywała tylko kilka lat by w 1947 r. zmienić na Lubsko).
To czas napływu do naszego miasta repatriantów głównie ze wschodu, choć i zdarzały się transporty repatriacyjne z zachodu.
Nasz dworzec kolejowy w 1945 r. po zakończeniu II wojny światowej stał się centrum życia mieszkańców, ich początkiem w nowym miejscu i startem w niełatwym życiu, w obcym jeszcze miasteczku i regionie. Pierwszym domem i ciekawym spojrzeniem na swą nową ojczyznę lokalną. Tu rozpoczynało się nowe zycie prawie całej społeczności naszego miasta. Dlatego też to miejsce jest i powinno być wyjątkowe dla każdego z nas.
CZYTAJ TEŻ
Zdjęcia pokolorował Jakub Solarczyk, który od dawna publikuje niezwykłe zestawienia zdjęć archiwalnych Lubska ze współczesnymi obrazkami miasta. Dzięki temu widać, jak bardzo zmieniło się miasto. Fotografie przedstawiają też historyczne wydarzenia, nie tylko przyjazd repatriantów, ale także jeńców niemieckich prowadzonych przez plac Wolności. Zajrzyjcie do tej niesamowitej galerii.
Zobacz też, jak wygląda dworzec kolejowy w Lubsku
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?