Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bomby spadały na Żary jedna po drugiej! Mija osiemdziesiąt lat od tych tragicznych wydarzeń. Będzie ważna i ciekawa wystawa

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Żary zbombardowano osiemdziesiąt lat temu. W sobotę 6 kwietnia ważna wystawa w Salonie Wystaw Artystycznych
Żary zbombardowano osiemdziesiąt lat temu. W sobotę 6 kwietnia ważna wystawa w Salonie Wystaw Artystycznych archiwum UM Żary
Mija osiemdziesiąt lat od zbombardowania Żar przez siły alianckie. Na miasto spadło 200 ton bomb, z centrum zostały zgliszcza. W najbliższą sobotę 6 kwietnia w Salonie Wystaw Artystycznych zostanie otwarta wystawa poświęcona wydarzeniom sprzed lat. Sekcja modelarstwa ŻDK przygotowała specjalne modele samolotów.

Był wtorek 11 kwietnia 1944 roku, właśnie skończyły się święta wielkanocne, gdy nad miasto nadleciały bombowce sił alianckich. W wyniku nalotu niemal 40 procent centralnej części miasta uległa zniszczeniu. Nie tylko fabryki i zakłady zamieniono w gruz i pył. Wielka dziura w ścianie zamku, uszkodzony ratusz, fara (dziś kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa), zniszczony pawilon muzyczny w parku, wiele budynków mieszkalnych. Odbudowa zbombardowanego miasta trwała wiele długich lat. Wiele obiektów nie udało się uratować.

Zniszczone fabryki i śródmieście

Dlaczego akurat Żary? Decyzja o bombardowaniu fabryk produkujących w Żarach części do niemieckich samolotów, zapadła niespełna rok wcześniej w Casablance. Celem aliantów było osłabienie niemieckich sił powietrznych przed planowanym desantem w Normandii. Czy założenie się udało? Z pewnością w wyniku nalotu, zniszczeniu uległy nie tylko fabryki, ale i spora część śródmieścia. Dziś efekty bombardowania możemy oglądać na zdjęciach udostępnionych władzom miasta, przez dawnego mieszkańca Żar i jednocześnie długoletniego wydawcę Sorauer Heimatblatt - Günthera Krause. Fabryki tekstylne działające w Żarach, podczas wojny zajęły się produkcją części do samolotów. Jednocześnie na żarskim lotnisku rozpoczęto produkcję niemieckich myśliwców. Lotnisko stało się celem ataku podczas drugiego nalotu 29 maja 1944 roku.

Dywan bomb nad miastem

11 kwietnia 1944 roku rozpoczęto zaplanowany pieczołowicie pierwszy nalot. Alianci wystartowali z Londynu wczesnym rankiem, w dwóch grupach samolotów bombowych. Po drodze musieli się zmierzyć jeszcze z atakiem sił niemieckich. Do Żar dotarli w samo południe, tu parę minut po 12 rozpoczął się atak. Dywan bomb niszczył fabryki, budynki mieszkalne. Zniszczeniu uległa spora część centrum. Podczas nalotów zginęło ok. 200 mieszkańców miasta.
Bombardowanie Żar w liczbach:

  • - 2331 - tyle bomb zrzuconych nad miastem,
  • - 231 ton - to całkowity tonaż bomb,
  • - ok. 200 - mieszkańców zginęło podczas nalotu,
  • - 108 - maszyn bojowych sił alianckich bombardowało miasto*

W najbliższą sobotę 6 kwietnia w Salonie Wystaw Artystycznych im. Jana Stanisława Antosza w Żarach zostanie otwarta wystawa poświęcona wydarzeniom sprzed osiemdziesięciu lat. Jak informuje Łukasz Matyjasek, dyrektor Żarskiego Domu Kultury, będą nie tylko zdjęcia, ale i ciekawe modele. - Członkowie naszej sekcji modelarstwa wykonali modele samolotów. Zapraszamy na wystawę mieszkańców Żar i wszystkich, których interesuje historia. Wstęp wolny.

Czytaj też:

Zobacz też: Jak wyglądał basen w Żarach

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Bomby spadały na Żary jedna po drugiej! Mija osiemdziesiąt lat od tych tragicznych wydarzeń. Będzie ważna i ciekawa wystawa - Gazeta Lubuska

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto