Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy koło Żar i Żagania powstanie drugie Klondike? Siedzimy na złożach rudy miedzi i srebra!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Tak wyglądają próbki odwiertów w rejonie Żar i Żagania
Tak wyglądają próbki odwiertów w rejonie Żar i Żagania Amarante
Po wykonanych w ubiegłym roku (2022) otworach rozpoznawczych Amarante opracowało dodatek do dokumentacji geologicznej. Udokumentowane zasoby miedzi i srebra w rejonie Żar i Żagania wynoszą ponad 100 mln ton rudy. W ramach projektu Peryklina Żar, który obejmuje m.in. gminę wiejską Żary, spółka górnicza Amarante wykonała 30 otworów wiertniczych i dokonała istotnego odkrycia.

Zobacz film o otwarciu nowej linii produkcyjnej w zakładzie Minth koło Szprotawy

od 12 lat

Odwierty w okolicach Żar wykonała spółka górnicza Amarante, należąca do amerykańskiej grupy kapitałowej Electrum, która już od 30 lat aktywnie działa w sektorze surowców naturalnych. Amarante już od dłuższego czasu kontynuuje prace związane z realizacją koncesji na poszukiwanie złoża rud miedziowo-polimetalicznych w obrębie Perykliny Żar. - Działając na własne ryzyko, Electrum dokonało niezbędnych inwestycji, prowadzących do odkrycia złoża miedzi i srebra w zachodniej Polsce - wyjaśnia Magdalena Czober ze spółki Amarante. - W ramach projektu Peryklina Żar, który obejmuje m.in. gminę Żary, spółka wykonała 30 otworów wiertniczych i dokonała istotnego odkrycia. Opracowano dodatek do dokumentacji geologicznej, uwzględniającej uzyskane do tej pory wyniki prac i badań. Udokumentowane zasoby miedzi i srebra wynoszą ponad 100 mln ton rudy.

Czy w rejonie Żagania i Żar powstanie kopalnia?
- W kontekście pytania związanego z wydobyciem, chcieliśmy przypomnieć o obowiązującym w Polsce od 2012 roku podatku od wydobycia miedzi i srebra - dodaje M. Czober. - Analiza przeprowadzona przez Kancelarię Doradztwa Podatkowego i Biznesowego Ernst and Young potwierdza, że w praktyce żadna nowa kopalnia miedzi i srebra w Polsce nie będzie rentowna bez istotnej zmiany podatku. Reżim podatkowy, który pozwoli inwestorowi na zwrot zainwestowanego kapitału i czerpanie godziwych zysków, przy jednoczesnym uiszczaniu podatku w rozsądnej wysokości, umożliwi realizację nowych znaczących inwestycji w polskim sektorze górniczym. W istocie każdy z krajów, w których znajduje się dobrze prosperujący przemysł wydobywczy, ma rozsądną politykę podatkową, która pozwala firmie ponoszącej znaczne ryzyko inwestycyjne w górnictwie, generować zyski, jednocześnie
stymulując lokalną gospodarkę, tworząc miejsca pracy oraz płacąc podatki. Od czasu wprowadzenia PWK w 2012 r. Electrum
usiłowało prowadzić rozmowy na wszystkich szczeblach polskiego rządu, aby pomóc zrozumieć konsekwencje tego podatku. Działania te okazały się bezskuteczne.

Zachodnia Polska jak Ontario i Nevada?

Electrum uważa, że Polska, podobnie jak inne przyjazne dla górnictwa jurysdykcje, takie jak Ontario i Nevada, może stać się światowym liderem w dziedzinie górnictwa, wydobywając więcej miedzi niż Rosja, Chiny i Kanada, będące obecnie wiodącymi producentami tego metalu.
Co jest potrzebne do wydobycia? Kolejne badania geologiczne. Jeśli uda się uruchomić kopalnię, region będzie bogaty i zyska nowe miejsca pracy. Co stoi na przeszkodzie? Według amerykańskiego koncernu to polityka podatkowa naszego kraju.

Obszar koncesyjny Peryklina Żar znajduje się w okolicach Żar w woj. lubuskim. Zajmuje powierzchnię 1184 km2. Odkrycia złóż miedzi i srebra dokonał zespół geologów Amarante w 2014 roku. W ramach projektu wykonano już 30 otworów o głębokościach od 650 do 1100 metrów.

Wszystkie prace terenowe prowadzone były pod nadzorem Okręgowego Urzędu Górniczego. Dodatkowo Amarante regularnie przekazuje uzyskane wyniki i próbki geologiczne Państwowemu Instytutowi Geologicznemu, który podlega Ministerstwu Klimatu i Środowiska.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Czy koło Żar i Żagania powstanie drugie Klondike? Siedzimy na złożach rudy miedzi i srebra! - Żagań Nasze Miasto

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto