Dyktando w żarskim Ceramiku. Bohaterem osiemnastej edycji Powiatowego Meczu Ortograficznego był lubuski las

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Dyktando w żarskim Ceramiku to już tradycja
Dyktando w żarskim Ceramiku to już tradycja Aleksandra Łuczyńska
To już osiemnasta edycja Powiatowego Meczu Ortograficznego w żarskim Ceramiku. W tym roku uczestnicy dyktanda zmierzyli się z.. lubuskim lasem.

Dyktando w Ceramiku to już tradycja. W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach po raz osiemnasty zorganizowano Powiatowy Mecz Ortograficzny, w którym wzięli udział uczniowie ze wszystkich szkół średnich z powiatu. Pomysłodawczynią i organizatorką pierwszych edycji dyktanda jest Teresa Stonoga, dziś już emerytowana polonistka.

- Warto dbać o język, piszemy dziś byle jak SMS-y, wiadomości, dyktando to dobra okazja, żeby podszlifować język - podkreśla. - Zaczynaliśmy prawie dwadzieścia lat temu, jeszcze w Ekonomiku, najpierw to było dyktando szkolne, potem międzyszkolne i stało się już imprezą cykliczną.

Od kilku lat pałeczkę przejęły polonistki: Marzena Kotlicka oraz Dorota Siwak.

Zmierzyli się z lubuskim lasem

- Wszystko zależy od tego, po której stronie się jest, czy popełniamy błędy, czy je wytykamy - mówi Arleta Śniatecka, dyrektorka ZSOiT. - Język polski nie należy do najłatwiejszych, my mamy z nim często problem, a co dopiero cudzoziemcy. Nasze dyktando to już tradycja, spotykamy się co roku, przychodzą ci sami nauczyciele, to dobrze, że uczniowie mogą sprawdzić się w pisowni.

W tym roku piszący dyktando zmierzyli się z lubuskim lasem.

Oto fragment dyktanda

Bytują tu ptaki: bażanty z rozcapierzonymi skrzydłami, bezczelne pustułki czy dzierzby czarnoczelne, które zhołdowały gnuśne żmije. Leśne ostępy obfitują w rzadkie pieprzniki z jasnożółtymi blaszkami oraz niejadalne, pasożytnicze huby. Nad lasami czuwają leśnicy. Mnóstwo niedorzecznych oszczerstw rzucono na nich. Oskarżani są o zbeszczeszczenie jarzębin i masowe wyrzynanie brzóz, a oni usuwają tylko porażone przez mączniaka rzekomego czeremchy. Niepodobna nie docenić ich harówki

1. miejsce zajęła Justyna Musiał z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku, 2. Oliwia Jaworska z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Lubsku, 3. Krystian Turski ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Żarach. W Ceramiku nie ma jednak dyktanda bez jedzenia. Słodki poczęstunek z obłędnymi bezami w roli głównej, przygotowali uczniowie Technikum Żywienia pod czujnym okiem Jolanty Moszczyńskiej.
Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie