Jabłoniowy zawrót głowy 2021 w Łęknicy. Kosze rumianych jabłek i pachnące chleby. To prawdziwe smaki naszego dziedzictwa

Małgorzata Fudali Hakman
Małgorzata Fudali Hakman
Jabłoniowy zawrót głowy w Łęknicy
Jabłoniowy zawrót głowy w Łęknicy Małgorzata Fudali Hakman
Udostępnij:
W sobotę, 18 września w historycznej szkółce w polskiej części Parku Mużakowskiego, odbył się kiermasz roślin i owoców pn. „Jabłoniowy zawrót głowy”. Była to już ósma edycja imprezy.

Jabłoniowy zawrót głowy to polsko-niemiecki kiermasz organizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w Parku Mużakowskim w Łęknicy (woj. lubuskie, powiat żarski), w założeniu ogrodowym w stylu krajobrazowym, położonym po obu stronach polsko-niemieckiej granicy. Jest to największe założenie ogrodowe w Europie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jabłoniowy zawrót głowy w Łęknicy

Jabłoniowy zawrót głowy 2021 w Łęknicy. Kosze rumianych jabł...

Najważniejsze są tradycje

To wydarzenie w formie kiermaszu roślin, owoców i warzyw popularyzującego bogactwo zbiorów dendrologicznych z terenu historycznej szkółki połączona z rodzinnym piknikiem. Organizacja tegorocznej edycji Jabłoniowego Zawrotu Głowy w Parku Mużakowskim w Łęknicy odbyła się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem: Smaki Dziedzictwa.

Jabłoniowy zawrót głowy to polsko-niemiecki kiermasz

Impreza nawiązuje do tradycji tego miejsca, pełniącego od początku istnienia parku funkcję zaplecza ogrodniczego. Na jego potrzeby w szkółce uprawiano rośliny młode, gromadzono je, rozmnażano i przechowywano, przygotowując do wysadzenia na docelowe miejsce. W II połowie XIX wieku szkółka mużakowska uzyskała cenioną i rozpoznawalną markę, stając się z czasem znaczącym źródłem dochodów. Dzisiaj miejsce to kojarzy się jednak przede wszystkim ze starym sadem, założonym z początkiem wieku XX, gdy uprawy zdominowały rośliny użytkowe. Zachowane drzewa owocowe rosnące na prawie całym terenie, reprezentujące liczne odmiany, w części rzadko spotykane we współczesnych sadach przydomowych, stanowią kolekcję interesującą nie tylko dla znawców. W ostatnich latach kolekcja została wzbogacona o ponad 450 młodych drzew owocowych.

Jabłoniowy zawrót głowy w ŁęknicyMałgorzata Fudali Hakman

Swoją ofertę zaprezentowały firmy ogrodnicze, szkółkarze i sadownicy z regionu. Na uwagę zasługuje przygotowana przez nich oferta sprzedaży sadzonek starych odmian drzew owocowych. Można było kupić również rośliny ozdobne do ogrodu na przykład różnokolorowe wrzosy.

Przygotowano również bogatą ofertę sprzedaży produktów roślinnych, wyrobów rękodzieła, domowych przetworów i miodów. Oczywiście nie zabraknie przepysznych ciast, lodów i aromatycznej kawy. Dorośli i dzieci wzięli udział w atrakcyjnych warsztatach ruchowych i artystycznych.
Wystąpiły także zespoły Overbridge Jazz Quartet i Póki Co.

Tutaj mieści się Park Mużakowski w Łęknicy

Organizatorem "Jabłoniowego zawrotu głowy" jest Narodowy Instytut Dziedzictwa Specjalistyczna Pracownia Terenowa "Park Mużakowski" w Łęknicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie