Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Stanisław Antosz patronem Salonu Wystaw Artystycznych w Żarach. Wystawę już można oglądać!

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jan Stanisław Antosz został patronem Salonu Wystaw Artystycznych w Żarach. Znany żarski artysta, malarz, rysownik, zapisał się na stałe w kartch historii miasta. Salon zyskał nie tylko patrona, ale także nowe oblicze.

Salon Wystaw Artystycznych w Żarach otwarto pod dłuższej przerwie spowodowanej remontem. Zmieniło się nie tylko wnętrze tego miejsca, ale także nazwa. SWA nazwano imieniem Jana Stanisława Antosza. Znany artysta, malarz zmarł dwadzieścia lat temu i pozostawił po sobie ogromną ilość obrazów, rysunków, ale także wspomnień. W sobotę uroczyście otwarto wystawę jego prac, które udostępniła biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Żona i córka

Na otwarciu byli obecni przedstawiciele władz samorządowych, wielu znajomych, przyjaciół artysty oraz jego żona Urszula i córka Karolina. - Jestem bardzo wzruszona i dziękuję wszystkim za tę wystawę i obecność - mówiła Urszula Antosz, która odczytała fragmenty wywiadów i wypowiedzi swojego męża.

Salon po liftingu

Łukasz Matyjasek, dyrektor Żarskiego Domu Kultury podziękował za wkład w otwarcie wystawy przedstawicielce biblioteki, ale także swoim pracownikom, którzy także przygotowywali Salon i ekspozycję. I jest na co popatrzeć, bo SWA po remoncie wygląda znacznie lepiej, odświeżono wnętrza, pomalowano ściany, położono nowe panele. Koszt to ponad 65 tysięcy złotych.

Dzieciństwo we Francji

Jan Stanisław Antosz urodził się 20 czerwca 1949 roku w Boguszowie-Gorcach koło Wałbrzycha. Dzieciństwo spędził z rodzicami we Francji, w La Charite sur Loire, gdzie przez dwa lata uczęszczał do szkoły podstawowej. Po powrocie do Polski, rodzina zamieszkała w Boguszowie Gorcach. Szkołę średnią ukończył w Wałbrzychu. W latach 1967-1972 studiował na Uniwersytecie Wrocławskim historię sztuki. Następnie, w latach 1972-1977 studiował w PWSSP. Dyplom uzyskał w 1976 r. w pracowniach profesorów Alfonsa Mazurkiewicza i Konrada Jarodzkiego.

Poświęcił się malarstwu

Należał do twórców Galerii Sztuki Najnowszej obok Natalii LL, Zdzisława Sosnowskiego, Janusza Haka oraz Jacka Drabika. Należał do pionierów twórczości związanej z fotografia i filmem. Ich cykle fotograficzne i filmy przewrotnie naśladowały stylistykę dominujących tendencji sztuki polskiej lat siedemdziesiątych wyłącznie po to, by ją ośmieszyć. W 1978 roku zamieszkał w Zielonej Górze, trzy lata później przeniósł się do Żar. Od tego czasu poświęcił się przede wszystkim malarstwu, nie stronił jednak od rysunku i ilustracji książkowej. Bardzo dobrze „wtopił” się w żarski pejzaż. Uczestniczył w licznych plenerach w Polsce i za granicą. Zmarł 4 września 2004 roku.

Czytaj też:

Zobacz też: Remont SWA w Żarach

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto