MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Koło Zielonej Góry działał ogromny gang! Handlowali kradzionymi autami i częściami. Rozbiło go CBŚP

Robert Szulc
Robert Szulc
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zatrzymanie 5 osób, zlikwidowanie dwóch magazynów i przejęcie kilkudziesięciu tysięcy nowych części i podzespołów pojazdów, o łącznej wartości około 40 mln zł, to wynik wielomiesięcznej pracy policjantów CBŚP, pod nadzorem pionu PZ Prokuratury Krajowej w Poznaniu, przy wsparciu funkcjonariuszy CBZC - poinformowała policja.

Akcja pod Zieloną Górą. Grupa działała w kilku państwach

Akcja została przeprowadzona na terenie powiatu zielonogórskiego w województwie lubuskim. Wówczas to, policjanci z Zarządu w Gorzowie Wlkp. Centralnego Biura Śledczego Policji, wspierani przez funkcjonariuszy z Zarządów w Poznaniu i Opolu CBŚP oraz z Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie zajmowali się paserstwem nowych części samochodowych w hurtowych ilościach.

Grupa działała co najmniej od 2020 roku na terenie kilku państw. Z ustaleń śledczych wynika, że hurtowe ilości nowych części samochodowych były kradzione na terenie Niemiec, Węgier i Słowacji, następnie transportowano je do magazynów znajdujących się na terenie województwa lubuskiego, gdzie czekały najprawdopodobniej na hurtowych odbiorców.

Pierwsze działania rozpoczęto bardzo wcześnie rano, kiedy to zatrzymano 5 osób podejrzanych o udział w przestępczym procederze. Drugi etap policjanci CBŚP przeprowadzili w halach magazynowych, gdzie przechowywane były kradzione części samochodowe. W akcji uczestniczyli także eksperci z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Gorzowie Wlkp. Umożliwiło to już na wstępnym etapie zidentyfikowanie kradzionych części samochodowych.

Funkcjonariusze pracowali w chłodzie

Realizacji tak ogromnego przedsięwzięcia nie ułatwiała aura. Praca przy bardzo niskiej temperaturze, w wietrzne dni była wyzwaniem dla funkcjonariuszy wykonujących działania na dworze lub w nieogrzewanych halach. Warto podkreślić, że w dwutygodniowym zabezpieczaniu części samochodowych zaangażowanych było ponad 50 policjantów.

W trakcie oględzin zabezpieczono kilkadziesiąt tysięcy nowych części i podzespołów różnych pojazdów, takich marek jak:

  • BMW,
  • Mercedes,
  • Audi,
  • Porsche,
  • Volkswagen,

o wstępnie oszacowanej wartości około 40 mln zł.

Zatrzymano 5 osób. Usłyszeli 15 zarzutów

Podczas realizacji zatrzymano 5 osób, w wieku od 28 do 74 lat, które doprowadzono do Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu. Na podstawie zebranego materiału dowodowego zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, paserstwa czy prania pieniędzy pochodzących z przestępstw.

Warto zaznaczyć, że zatrzymani usłyszeli łącznie 15 zarzutów, a śledczy zapewniają, że to jeszcze nie koniec. Na podstawie zebranego materiału dowodowego, sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania wobec 3 osób.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koło Zielonej Góry działał ogromny gang! Handlowali kradzionymi autami i częściami. Rozbiło go CBŚP - Zielona Góra Nasze Miasto

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto