Korona Polski. Na którym miejscu jest nasza Góra Żarska? Nie uwierzysz...

Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
Żarska Góra zwana też Górą Gołębią
Żarska Góra zwana też Górą Gołębią Małgorzata Fudali Hakman
Korona Ziemi to galeria najwyższych szczytów na poszczególnych kontynentach. A Korona Polski? To najwyższe szczyty w poszczególnych regionach. Jak myślicie, na której pozycji na liście najwyższych szczytów regionów znalazła się nasza Góra Gołębia?

Na wstępie pocieszenie. Tylko bez kompleksów. Najwyższy "szczyt" na Malediwach sięga niebotycznej wysokości 4 m n.p.m.

Województwo małopolskie. Rysy 2499 m n.p.m.

Rysy leżą na granicy polsko-słowackiej, w Tatrach Wysokich. Mają trzy wierzchołki, z których najwyższy jest środkowy (2501 metrów nad poziomem morza), znajdujący się w całości na terytorium Słowacji. Wierzchołek północno-zachodni, przez który biegnie granica, stanowi najwyżej położony punkt Polski (według większości najbardziej wiarygodnych źródeł 2499 m.

Województwo dolnośląskie, Śnieżka 1602 m n.p.m.

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów, jak również Czech, województwa dolnośląskiego, a także całego Śląska. Jego oficjalna wysokość bezwzględna to 1602 m n.p.m. według Karkonoskiego Parku Narodowego, a także najnowszych pomiarów wartość ta wynosi jednak 1603,296 m n.p.m. Widoczność z wierzchołka przy sprzyjających warunkach przekracza 200 km.

Województwo śląskie Góra Pięciu Kopców 1534 m n.p.m.

Znajduje się w grzbiecie Babia Góra – Trzy Kopce, przez który przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny oddzielający zlewnię Morza Bałtyckiego od Morza Czarnego. Szczyt Pięciu Kopców tworzy rozległą platformę szczytową, podobnie jak Pilsko częściowo porośniętą kosodrzewiną, a częściowo wysokogórskimi halami i pokrytą rumowiskiem skalnym.

Województwo podkarpackie, Tarnica 1346 m n.p.m.

Tarnica jest najwyższym szczytem polskich Bieszczadów i województwa podkarpackiego, wznosi się na krańcu pasma połonin, w grupie tzw. gniazda Tarnicy i Halicza. Wznosi się ponad 500 m nad dolinę Wołosatki i wyróżnia się osobliwą sylwetką. Od sąsiedniego masywu Krzemienia grzbiet oddzielony jest głęboką Przełęczą Goprowską, natomiast z Szerokim Wierchem łączy się z przełęczą.

Województwo opolski. Biskupia Kopa 894 m n.p.m.

Przyjmuje się, że Biskupia Kopa jest najwyższym szczytem w polskiej części Gór Opawskich oraz najwyższym wzniesieniem województwa opolskiego, chociaż najwyższy jej punkt, wraz z zabytkową wieżą widokową, znajduje się po czeskiej stronie. W przyziemiu wieży widokowej znajduje się punkt geodezyjny o wysokości 890,62 m n.p.m.

Województwo świętokrzyskie. Łysica 612 m n.p.m.

Łysica, potocznie zwana Górą Świętej Katarzyny znajduje się w zachodniej części Łysogór, na południowy wschód od wsi Święta Katarzyna. Góra ma dwa wierzchołki. Wschodni wierzchołek, nazywany Skałą Agaty lub Zamczyskiem. Z tego miejsca roztacza się ograniczony widok w kierunku północnym – na Górę Miejską i Psarską. Wierzchołki oddalone są od siebie o około 700 m.

Województwo mazowieckie. Altana 408 m n.p.m.

Garb Gielniowski jest mezoregionem Polski rozciągającym się na Wyżynie Kieleckiej. Zbudowany z piaskowców białych, iłów szarych oraz utworów polodowcowych zajmuje obszar ok. 515 km2. Najwyższym wzniesieniem Garbu Gielniowskiego, a zarazem woj. mazowieckiego jest Góra Altana – 408 m n.p.m. W najwyższym punkcie wzgórza wznosi się stalowa wieża przeciwpożarowa.

Województwo łódzkie, Góra Kamieńska 400 m n.p.m.

Góra Kamieńska, błędnie nazywana Górą Kamieńską to sztuczne wzgórze o wysokości 386 m n.p.m. powstałe jako zwałowisko zewnętrzne Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, położone na terenie powiatu radomszczańskiego w gminie Kamieńsk, przy południowym krańcu Wysoczyzny Bełchatowskiej. Wysokość względna wzniesienia wynosi około 195 metrów.

Województwo lubelskie, Krągły Goraj 389 m n.p.m.

Krągły Goraj to trzeci najwyższy szczyt w polskiej części Roztocza po Wielkim Dziale oraz Długim Goraju (według najnowszych danych to Długi Goraj jest najwyższy). Stanowi najwyższe wzniesienie województwa lubelskiego. Administracyjnie leży w powiecie tomaszowskim, gminie Lubycza Królewska, w pobliżu wsi Huta Lubycka. U podstawy znajdują się dwa potężne schrony bojowe.

Województwo pomorskie, Wieżyca 329 m n.p.m.

To najwyższe wzgórze pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich położone w woj. pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca. To jednocześnie najwyższe wzniesienie polskich pojezierzy oraz całego Niżu Polskiego (pomijając sztucznie usypaną Górę Kamieńską o wysokości 386 m n.p.m.). Około 30 m na południe od szczytu wzgórza usadowiono Kaszubską Wieżę Widokową.

Województwo warmińsko-mazurskie, Dylewska Góra 312 m n.p.m.

To najwyższe wzniesienie Wzgórz Dylewskich i jednocześnie całej północno-wschodniej Polski, na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim, na południe od miasta Ostróda. Jest to wzniesienie morenowe, pocięte licznymi wąwozami. Na przedpolu Dylewskiej Góry znajdują się pola Grunwaldu. Dylewska Góra leży w całości na terenie Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich.

Województwo podlaskie. Rowelska Góra 298 m n.p.m.

Wzniesienie na Pojezierzu Suwalskim, położone w woj. podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Wiżajny. Znajduje się w północno-zachodniej części Pojezierza Wschodniosuwalskiego.Na obszarze wzniesienia postawiono turbiny Elektrowni Wiatrowej Wiżajny. Po wzniesieniu przebiega droga wojewódzka nr 651.

Województwo wielkopolskie, Kobyla Góra 284 m n.p.m.

Położona jest w paśmie Wzgórz Ostrzeszowskich 700 m od drogi Marcinki – Parzynów w miejscowości Zmyślona Parzynowska. Wzniesienie pokrywa w głównej mierze las sosnowy. Po zdetronizowaniu Bełczyny uznawanej za najwyższe wzniesie Wielkopolski, na wierzchołku Kobylej Góry w 1974 r. ustawiono głaz pamiątkowy, informujący że to ona jest najwyższym punktem regionu.

Województwo zachodniopomorskie. Szczyt Krajoznawców 245 m n.p.m.

Leży na Pojezierzu Bytowskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Biały Bór, pomiędzy wsiami Błogowo, Bagniewko, Kosobudy i Kołtki. Sama Góra Krajoznawców jest miejscem, które sprawia turystom najwięcej problemów spośród najwyższej szesnastki. Po prostu nie prowadzi tam żaden szlak turystyczny i naprawdę trudno go namierzyć.

Województwo lubuskie, Góra Żarska 227 m n.p.m.

Tytuł przyznaje się oficjalnie Górze Gołębiej, zwanej również Górą Żarską. To wzniesienie o wysokości 226,9 m n.p.m. leżące na Wale Trzebnickim, w pasie Wzniesień Żarskich, jakieś 2,5 km na południe od Żar. Wcześniej pierwszeństwo przyznawano Górze Bukowiec, najwyższemu wzgórzu Pojezierza Łagowskiego. Niegdyś jego wysokość określano na 227 m n.p.m., ale ostatecznie stanęło na 225,4 m n.p.m. W sumie wystarczyłoby kilka taczek ziemi...

Województwo kujawsko-pomorskie, Czarna Góra 189 m n.p.m.

Czarna Góra znajduje się w powiecie sępoleńskim w gminie Kamień Krajeński w środku lasu między wsiami Obkas a Dąbrówka; leży w pasie Gór Obkaskich. Znajdują się tutaj ławki, oznaczenie szczytu, kamienny słupek geodezyjny oraz dwie tablice. Na jednej znalazły się ciekawostki dotyczące szczytu i atrakcji, na drugiej została opisana legenda dotycząca szczytu.

Wideo: Łagów Lubuski. To nie akwedukt? Zatem co...?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie