Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Morderstwo na wsi blisko Żar. To była niewyobrażalna tragedia, zginęła 25 - letnia dziewczyna

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Mija rok od tragedii w Sieniawie Żarskiej. Zamordowano 25 - letnią dziewczynę, ofiarę przemocy domowej.
Mija rok od tragedii w Sieniawie Żarskiej. Zamordowano 25 - letnią dziewczynę, ofiarę przemocy domowej. archiwum
To była potworna zbrodnia. Patrycja zginęła od ciosów nożem we własnym mieszkaniu. Tą tragedią żyła cała Polska. Właśnie mija rok od tych dramatycznych wydarzeń.

Morderstwo 25 - letniej Patrycji w Sieniawie Żarskiej. Właśnie mija rok od potwornej tragedii, do której doszło na początku 2021 roku. Tymi wydarzeniami żyła cała Polska. Przypomnijmy. Ciało młodej dziewczyny znaleziono w nocy 3 stycznia we wsi pod Żarami. Drzwi do jej mieszkania, trzeba było wyważyć. 25 - latka leżała w łazience, zakrwawiona, z ranami w okolicy szyi, najprawdopodobniej nożem.

Była ofiarą przemocy domowej

Sprawcą okazał się jej partner, który zbiegł z miejsca zdarzenia zabierając ze sobą kilkuletniego syna, który najprawdopodobniej był świadkiem zbrodni. Odwiózł chłopca do swojej rodziny, a sam zniknął. Policja zorganizowała obławę na mężczyznę, po kilku dniach jego zwłoki znaleziono w lesie niedaleko Bolesławca. Po odnalezieniu ciała, prokuratura umorzyła sprawę morderstwa Patrycji. Jak się okazało zamordowana dziewczyna już wcześniej była ofiara przemocy domowej, jednak bała się zgłosić sprawę na policję. Jeszcze na kilka dni przed tragedią przyznała swojej kuzynce, że partner wywiózł ją do lasu, dusił i straszył.

CZYTAJ TEŻ

Czym jest przemoc domowa

Przemoc w rodzinie to każde celowe działanie lub brak działania, na przykład zaniedbania, które powodują krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. Sprawca przemocy wykorzystuje przewagę nad ofiarą i narusza jej podstawowe prawa, takie jak godność, wolność i nietykalność cielesną.

Formy przemocy

  • przemoc fizyczna – jeśli ktoś cię bije, popycha, szarpie, kopie, dusi,
  • przemoc psychiczna – jeśli ktoś cię obraża, wyzywa, poniża, nie pozwala na kontakt z bliskimi, kontroluje twoje działania, stale krytykuje,
  • przemoc seksualna – jeśli ktoś cię molestuje, zmusza do współżycia lub jakichkolwiek innych zachowań seksualnych,
  • inne zachowania – na przykład jeśli ktoś, od kogo jesteś zależny, pozbawia cię opieki, której potrzebujesz, zmusza do picia alkoholu, brania narkotyków.
  • Ofiarą przemocy w rodzinie może być każdy – dziecko, osoba z niepełnosprawnościami, małżonek, partner, osoba starsza.

Kiedy wzywasz policję
Jeśli czujesz, że bezpieczeństwo twoje albo twoich bliskich jest zagrożone – nie zastanawiaj się – natychmiast wezwij policję.

Pod jaki numer dzwonisz
112 – ogólny numer alarmowy. Pracownik numeru przekieruje twoje zgłoszenie do odpowiednich służb ratunkowych – policji, straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego,
997 – numer alarmowy policji. Zadzwonisz do najbliższej jednostki.
Numery alarmowe 112 i 997 są czynne całą dobę.

Jeżeli z jakichś powodów nie chcesz dzwonić na policję, możesz skontaktować się z „Niebieską Linią” pod numerem 800 120 002 – konsultanci pomogą ci, powiedzą ci, co najlepiej zrobić w twojej sytuacji.

Niebieska linia jest bezpłatna i czynna całą dobę.

Pamiętaj, Niebieska Linia to nie jest numer alarmowy! Jeżeli czyjeś zdrowie lub życie jest bezpośrednio zagrożone – ​dzwoń pod numer 112 lub 997.

Co zrobi policja

Gdy policja przyjedzie, w zależności od sytuacji, może:

  • zatrzymać osobę, która stosuje przemoc – jeśli popełniła przestępstwo lub jest obawa, że je popełni,
  • zabezpieczyć ślady i dowody przestępstwa,
  • rozpocząć procedurę Niebieskie Karty.
  • Podczas interwencji możesz powiedzieć policjantom, że chcesz złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Funkcjonariusze poinformują cię o dalszych krokach.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa możesz również złożyć samodzielnie w dowolnym momencie. Skontaktuj się z najbliższym komisariatem policji.

Niebieskie Karty to procedura, podczas której przedstawiciele różnych instytucji publicznych współpracują ze sobą, aby pomóc osobie dotkniętej przemocą w rodzinie. W skład specjalnego zespołu wchodzą, między innymi policjant, psycholog, lekarz, pracownik społeczny. Zespół ten przygotowuje plan pomocy pokrzywdzonej osobie, wspiera ją i dba o jej bezpieczeństwo.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa to informacja o sytuacji, która może być przestępstwem. Gdy policja dostanie takie zgłoszenie, ma obowiązek zająć się sprawą.
źródło - gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto