Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego w Żarach świętuje dziesięciolecie swojego istnienia. To już kawałek historii

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego świętuje właśnie dziesięciolecie działalności.
Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego świętuje właśnie dziesięciolecie działalności. Aleksandra Łuczyńska
Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego w Żarach świętuje dziesięciolecie swojej działalności. Był obowiązkowy tort i sporo wspomnień, bo to już kawałek historii miasta.

Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego w Żarach powstało w 2013 roku, więc w tym roku mija dziesięć lat od założenia instytucji. To dobra okazja do wspomnień i wspólnego świętowania. - Każde muzeum, zwłaszcza takie regionalne są bardzo ważne, bo opowiadamy historię naszego miasta, regionu - podkreśla Małgorzata Cegielska, dyrektor żarskiego MPŚ-P. - Zbieramy artefakty, edukujemy, to dziedzictwo kulturowe jest bardzo ważne, bo tworzy tożsamość z ty miejscem. Jesteśmy strażnikami pamięci o tym, co było. Instytucja jest niezwykle ważne, ale warto podkreślić, że powstała z potrzeby społeczeństwa, była grupa osób, która walczyła o to, żeby Muzeum powstało, więc jest to tym bardziej cenne miejsce dla nas. Wiele osób z tej grupy inicjatorów, wciąż nas wspiera.

To świątynia

- Muzeum to jest świątynia, w której gromadzone są dokonania ludzkie, poczynając od najprostszych rzeczy, po najbardziej skomplikowane. Oddajemy też hołd wszystkim darom, które ziemia nam daje, z kamienia, z drewna - mówi profesor Tomasz Jaworski. - Jeśli chodzi o pogranicze śląsko - łużyckie to ono a podwójne znaczenie, po pierwsze to miejsce, w którym stykały się różne kultury, i takie miejsca, jak nasze muzeum, mają to do siebie, że one gromadzą wspólny dorobek różnych kultur. Żyjemy na pograniczu śląsko - łużyckim, mamy dwa główne nurty - słowiańsko - śląski i słowiańsko - łużycki, ale jednocześnie, Łużyce był niemieckie i Śląsk również niemiecki. Muzea odgrywają ważną rolę równoważenia rozwoju, z jednej strony pokazują dokonania przeszłości, ale także to, co dzieje się dziś.

Porcelana, wojsko

Muzeum w Żarach powstało dziesięć lat temu, a jego pierwszym dyrektorem był Jacek Jakubiak, który zmarł nieoczekiwanie w lutym 2020 roku. Kilka miesięcy później dyretorką została Małgorzata Cegielska. Dziś w muzeum możemy oglądać wiele eksponatów związanych z historią regionu, chociażby pokaźną kolekcję żarskiej porcelany, ale także eksponaty związane z wojskiem, czy dawnymi zakładami działającymi w Żarach przez wiele lat.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto