MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najgorsze błędy przy nawożeniu roślin w ogrodzie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, bo możesz im zaszkodzić

Katarzyna Józefowicz
Nawożenie roślin jest konieczne, ale można przy tym popełnić wiele błędów.
Nawożenie roślin jest konieczne, ale można przy tym popełnić wiele błędów. encierro/123rf.com
Nawożenie roślin to jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie, mimo to nie zawsze wiemy, jak prawidłowo go wykonać, a skutki popełnianych przez nas błędów mogą być katastrofalne. Źle nawożone rośliny albo cierpią z powodu niedożywienia, albo zapadają na choroby fizjologiczne spowodowane przenawożeniem, dlatego warto wiedzieć, na co podczas nawożenia zwrócić szczególną uwagę i czego unikać.

Spis treści

Błąd numer jeden: przenawożenie roślin

Jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniamy podczas nawożenia roślin to nadmierne stosowanie nawozów. Wydaje nam się, że jeśli rośliny dostaną dużo pożywienia, będą piękniejsze, dorodniejsze i okazalsze. Niestety, nie jest to prawda, a skutki przenawożenia mogą być wręcz odwrotne. Rośliny „przekarmione” zaczynają chorować i słabnąć.
Szczególnie groźne jest przenawożenie roślin azotem, co może skutkować nadmiernie wybujałymi pędami, zbyt dużą ilością masy zielonej, spadkiem odporności na niekorzystne warunki uprawy, podatnością na choroby i szkodniki, nienaturalnym przedłużeniem wegetacji wiążącym się z ryzykiem przemarznięcia, a w przypadku warzyw dodatkowo kumulacji w nich szkodliwych dla naszego zdrowia azotanów.
Nadmiar nawozów, szczególnie zawierających sole i chlorki, może prowadzić też do zasolenia gleby i wystąpienia u roślin tzw. suszy fizjologicznej (rośliny nie pobierają wody, mimo że jest dostępna).

Brak nawożenia to poważny błąd

Kolejny błąd w nawożeniu roślin to ich „niedożywienie”, które może być równie groźne co przekarmienie. W ogrodach duża ilość roślin rośnie na niewielkiej przestrzeni, dlatego szybko wyjaławiają glebę ze składników pokarmowych, po czym zaczynają cierpieć z powodu ich braku. Sytuacja jest szczególnie groźna w przypadku warzyw, które nie tylko rosną bardzo szybko i obficie plonują, ale też zajmują stanowiska dość intensywnie eksploatowane, a więc często wyjałowione. Jeśli więc nie będziemy ich nawozić, mogą zacząć manifestować swoje niezadowolenie z powodu braku pożywienia na różne sposoby.

Czego brakuje roślinom? Zwróć uwagę na te objawy

Jeśli będą miały za mało azotu, ich części zielone będą skarlałe, wątłe i bladozielone. Niedobory potasu będą skutkować natomiast zahamowaniem rozwoju, chlorozami, zwijaniem się ich brzegów liści do góry, słabym kwitnieniem, deformacją i pogorszeniem smaku owoców oraz przebarwieniami na owocach (widoczne szczególnie na pomidorach).
Rośliny mogą też cierpieć z powodu niedoborów:

 • magnezu (objawem są m.in. przebarwienia na liściach, które są żółtozielone, a przy nerwach – ciemnozielone),
 • wapnia (brak tego pierwiastka odpowiada m.in. za suchą zgniliznę pomidorów oraz zamieranie wierzchołkowych części pędów),
 • żelaza (objawem są chlorozy na liściach),
 • manganu (chlorozy i przebarwienia liści)
 • siarki (żółknięcie nerwów na najmłodszych liściach),
 • a także innych mikroelementów (np. boru, cynku, miedzi).

Dostosuj nawozy do pory roku

Jednym z częstych błędów popełnianych przy nawożeniu jest też niedostosowanie rodzaju nawozu do pory roku. Wydaje się nam, że nawóz uniwersalny lub przeznaczony dla danej grupy roślin możemy stosować przez cały sezon wegetacyjny bez ograniczeń. Tymczasem nawozy, w składzie których znajdują się znaczne ilości azotu, może być stosowany do końca lipca, gdyż podawany roślinom później, pobudzi je do rozwoju części zielonych, które nie zdążą zdrewnieć przed zimą i przemarzną, co negatywnie odbije się na kondycji całej rośliny.
W drugiej połowie lata i jesienią należy więc zamienić nawozy z dużą ilością azotu na nawozy jesienne, pozbawiane tego składnika lub zawierające go w niewielkich ilościach.

Uważaj przy wyborze nawozu

Czasami zdarza się nam też popełnić błąd przy wyborze nawozu. Kiedy bowiem zamiast nawozu wieloskładnikowego, zdecydujemy się na użycie preparatu jednoskładnikowego bez wcześniejszej analizy składu gleby, bardzo łatwo możemy przenawozić rośliny, a dodatkowo skazić glebę i zaszkodzić środowisku. Bezpieczniejsze są zbilansowane nawozy wieloskładnikowe.

Inne błędy przy nawożeniu roślin

Do innych powszechnych błędów, które popełniamy podczas nawożenia, należy też:

 • stosowanie nawozów podczas nieodpowiedniej pogody (np. mrozu, suszy),
 • niedostosowanie nawozu do gatunku rośliny (np. nawożenie roślin kwasolubnych, takich jak borówki, hortensje, różaneczniki czy wrzosy, nawozami zawierającymi wapń),
 • używanie nawozów przeterminowanych,
 • nierównomierne posypywanie nawozem podłoża,
 • brak podlewania roślin po nawożeniu.
Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Najgorsze błędy przy nawożeniu roślin w ogrodzie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, bo możesz im zaszkodzić - RegioDom.pl

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto