MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najwyższy szczyt Europy to nie Mont Blanc. Która góra jest rekordowo wysoka? Ranking 10 najwyższych szczytów w Europie

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
Ustalenie, który szczyt w Europie jest najwyższy, wcale nie jest taką łatwą sprawą. Wiele z was może sądzić, że to Mont Blanc na granicy Francji i Włoch, bo tak uczono nas w szkole. Ale fakty są inne. W zależności od tego, co uznamy za granicę Europy, lista 10 najwyższych szczytów kontynentu może być inna. Sprawdźcie, które europejskie góry są rzeczywiście najwyższe i gdzie wznosi się ich królowa – wcale nie w Alpach.

Spis treści

Matterhorn zimą
Ranking 10 najwyższych szczytów Europy może was zaskoczyć. Mont Blanc nie jest już uznawana za królową gór. Przy rekordziście Rysy wydają się ledwie pagórkiem! Sprawdźcie, które góry w Europie są rzeczywiście najwyższe i czy trudno je zdobyć. W galerii zebraliśmy piękne zdjęcia i filmy śmiałków, którzy postanowili wdrapać się na te niesamowite szczyty. eugen_z, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne

Najwyższe góry, rekordowe szczyty – cuda natury czekające na zdobywców

Wszyscy kochamy wysokie góry: trudno o coś bardziej majestatycznego niż wielki kamienny szpikulec, stworzony przez Matkę Naturę, pokryty śniegiem, obrośnięty lodowcem, pozornie niedostępny. W starożytności wysokie góry uznawano za siedziby bogów nie bez przyczyny – wydawały się strażniczkami niedostępnych krain i kolumnami wspierającymi niebo.

Dziś zdobywanie najwyższych gór to popularna forma wypoczynku i uprawia ją wielu turystów. Coraz więcej osób wchodzi na najwyższe szczyty polskich pasm górskich, zdobywając w ten sposób Koronę Gór Polski. Jest jednak wiele innych koron do zdobycia, w tym Korona Europy (najwyższe góry w każdym europejskim państwie) i Korona Świata (najwyższe szczyty każdego kontynentu).

Jeśli pasjonują was góry, na pewno chcecie wiedzieć, która z nich jest najwyższa w Europie. Dziś odpowiemy na to pytanie, ale uprzedzamy – odpowiedź może być kontrowersyjna!

Czytaj też: Korona Gór Polski: szczyty, mapa. Jak formalnie potwierdzić wejście na każdą górę? Jak otrzymać odznakę zdobywcy? Praktyczne informacje

Która góra jest najwyższa w Europie? To zależy, co uznajemy za Europę

Jeszcze do niedawna w szkołach uczono, że najwyższa górą Europy jest Mont Blanc. Dziś jednak odchodzi się od tego i najczęściej jako królową europejskich gór wskazuje się inny szczyt. Z czego wynikają te rozbieżności?

Wszystko przez niejasną granicę między Europą i Azją, zwłaszcza w okolicach Kaukazu. Granica ta jest dość arbitralna i bywa chętnie przesuwana przez mieszkańców krajów i obszarów, mających ambicje bardziej europejskie niż azjatyckie. W dodatku także uczeni kłócą się o to, gdzie dokładnie przebiega granica kontynentów. W zależności od tego, jakie twory geologiczne weźmiemy pod uwagę, może ona obejmować inne tereny. Jedni mówią, że trzeba patrzeć na góry, inni że na tektonikę, jeszcze inni wolą wododziały. Ostatecznie istnieje dziś 7 lub 8 wersji przebiegu granicy Europy i Azji na Kaukazie. To dla nas bardzo ważne, ponieważ tak się składa, że góry Kaukazu są wściekle wysokie i tam właśnie zgrupowało się kilka najwyższych europejskich (a może raczej azjatyckich?) szczytów.

W niniejszym artykule przyjęliśmy granicę Europy i Azji na obszarze wododziałowym Wielkiego Kaukazu, z grubsza na granicy Rosji i Gruzji. Nie zaliczamy do Europy Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu – ich góry nie są też uwzględniane na oficjalnej liście szczytów Korony Europy. Według Międzynarodowej Unii Geograficznej Gruzja leży w całości w Azji.

Ranking 10 najwyższych szczytów Europy. Przekonajcie się, góra góruje nad innymi

Powiedziawszy to wszystko, zapraszamy do galerii 10 najwyższych szczytów Europy. Wszystkie są tak wysokie, że Rysy sięgałyby im do pępka. Wiele z nich to prawdziwe góry-ikony, i niemal każdą można zdobyć po odpowiednim przygotowaniu.

Przekonajcie się, który szczyt jest faktycznie najwyższy w Europie!

Dodaj firmę
Logo firmy Tatrzański Park Narodowy
Zakopane, Kuźnice 1
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najwyższy szczyt Europy to nie Mont Blanc. Która góra jest rekordowo wysoka? Ranking 10 najwyższych szczytów w Europie - Strona Podróży

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto