MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rekordowe zainteresowanie Olimpiadą Statystyczną w Zielonej Górze wśród uczniów z Lubuskiego WIDEO

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 12 lat
– To święto dla statystyki publicznej i lubuskiej. Mamy rekordową liczbę szkół i uczestników w etapie okręgowym Olimpiady Statystycznej – podkreśla Robert Wróbel, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze. Licealiści musieli wykazać się ogromną wiedzą.

Olimpiada Statyczna w woj. lubuskim. Rekordowe zainteresowanie

Na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego we wtorek, 12 grudnia odbył się etap okręgowy Olimpiady Statystycznej. Udział wzięło 56 uczniów z 24 szkół ponadpodstawowych z województwa lubuskiego, to najwięcej w dotychczasowej historii olimpiady, której trwa ósma edycja.

– To święto dla statystyki publicznej i lubuskiej. Mamy rekordową liczbę szkół i uczestników w etapie okręgowym Olimpiady Statystycznej – podkreśla Robert Wróbel, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze i przewodniczący komitetu okręgowego olimpiady.

Kilkadziesiąt pytań dotyczyło m.in. organizacji badań, metodologii, poprzez statystykę matematyczną, finanse, bankowość. Obejmowały również sytuację społeczną i gospodarczą Polski, UE i świata, też elementy ochrony środowiska i programowania. – To olimpiada interdyscyplinarna o szerokim zakresie tematycznym – podkreśla wicedyrektor Wróbel.

W etapie okręgowym Olimpiady Statystycznej wzięli udział m.in. uczniowie z LO nr 2 w Gorzowie

Rekordowe zainteresowanie Olimpiadą Statystyczną w Zielonej ...

Przyszłość ucznia. Ważny nauczyciel

Zygmunt Krawczyk ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Żarach przyznaje, że zakres obejmuje naukę z pierwszego roku studiów. Uczniowie klas 1-3 szkół ponadpodstawowych jeszcze nie uczyli się statystyki, która pojawia się w kasie czwartej.

– To duże wyzwanie dla młodzieży, ale uczniowie są bardzo chętni. Pojawiają się duże skomplikowane wzory, które na początku przerażają uczniów. Po czasie okazuje się, że to nie jest wielki problem. Uczestnicy olimpiad ekonomicznej czy geograficznej posiadają pewną wiedzę, która tutaj się przydaje. Im jest łatwiej. Są uczniowie, którzy są ciekawi świata. Jeśli taki uczeń trafił na nauczyciela, który go pokierował już w szkole podstawowej, to w średniej szkole jest mu dużo łatwiej – wyjaśnia.

Patrycja Zięba z Liceum Ogólnokształcącego w Gubinie, która wzięła udział w olimpiadzie, potwierdza, że niektóre pytania były trudne. – Ostatnie zadania obliczeniowe były trudne. Ale z pierwszej części testu jestem zadowolona. Pokonałam swoją trudność w niektórych zadaniach. Cieszę się bardzo, bo widzę w sobie duże postępy niezależnie od wyniku. Mogę się w tym odnaleźć w przyszłości – zapowiada.

Jakub Wtorkowski, prokurent LUG Light Factory podkreśla, że mamy świetny moment do zainteresowania młodzieży statystyką.

– Kiedy rozkwita sztuczna inteligencja, należy pamiętać, że statystyka stanowi bazę dla rozwoju wszelkiego rodzaju algorytmów sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego. Laureaci tej olimpiady to osoby przygotowane na przyszłość. Bardzo mocno je wspieramy, ponieważ to w nich jest nadzieja dla dalszego rozwoju – zaznacza przedstawiciel zielonogórskiej firmy.

Statystyka na co dzień. Gdzie jest potrzebna?

Wicedyrektor zielonogórskiego US podkreśla, że obszarów, w których statystyka jest wykorzystywana we współczesnym świecie jest bardzo dużo.

Adam Agacki, prezes zarządu firmy stacjeladowania.com przyznaje, że statystyka jest potrzebna w działaniu przedsiębiorstwa, którym kieruje.

– Analizując to, w którym miejscu jaką stację postawić, z jakim typem złącza, z jakim typem mocy, bierzemy pod uwagę dane statystyczne, które pozwalają optymalnie budować naszą sieć – przyznaje.

Robert Wróbel podkreśla, że celem Olimpiady Statycznej jest uczyć młodych ludzi poruszania się w gąszczu informacji i wykorzystywania informacji, w życiu prywatnym i zawodowym w przyszłości.

– Olimpiada promuje region, jako miejsce, w którym można się kształcić na studiach, a mecenasi pokazują, że to jest miejsce, w którym można żyć, realizować swoje marzenia zawodowe, pracować w firmach prężnych i innowacyjnych, rozwijających się nie tylko na regionalnym rynku, ale globalnym – tłumaczy przewodniczący komitetu okręgowego olimpiady.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rekordowe zainteresowanie Olimpiadą Statystyczną w Zielonej Górze wśród uczniów z Lubuskiego WIDEO - Zielona Góra Nasze Miasto

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto