Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerowe historie w Nowej Soli łączą przeszłość i teraźniejszość miasta. To nowa wystawa w Muzeum Miejskim

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Zobacz więcej zdjęć w galerii >>>
Zobacz więcej zdjęć w galerii >>>Starostwo Powiatowe w Nowej Soli/Anna Chyła
– Jesteśmy jednym z takich miejsc w regionie, gdzie pasje rowerowe są bardzo popularne wśród mieszkańców. Mamy bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturę rowerową, zarówno do turystyki, jak i sportów rowerowych – zachwala Tomasz Andrzejewski, dyrektor Muzeum Miejskiego. Dlatego nowa wystawa nie dziwi i warto zobaczyć ekspozycję osobiście.

Nowa wystawa w Muzeum Miejskim w Nowej Soli. Rowerowe historie

Na wystawie można podziwiać historyczne rowery i akcesoria rowerowe z początków XX wieku. Zbiory udostępnili Sylwester Filipiak ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Otyńskiej i grupy rekonstrukcyjnej Retro Rowery Otyń-Nowa Sól, Waldemar Bednarek, który na wystawie zaprezentował rowery znanych producentów polskich i zagranicznych oraz Sebastian Smołaga, który kolekcjonuje rowery niemieckie wyprodukowane przed 1945 rokiem. Muzeum informuje, że unikatami ze względu na konstrukcję są rowery z kolekcji Wojciecha Dąbrowicza.

Dr Tomasz Andrzejewski, dyrektor Muzeum Miejskiego w Nowej Soli podkreśla, że udało się połączyć na wystawie pasje członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Otyńskiej i zbiory kolekcjonerów z Nowej Soli, którzy rzadko je prezentują: – Duża kolekcja rowerów dotychczas była pokazywana w formie plenerowej. Uzgodniliśmy, że warto zaprezentować te zbiory w muzeum również dla innych odbiorców, którzy niekoniecznie uczestniczą w imprezach plenerowych.

Turystyka rowerowe w powiecie nowosolskim. Dużo wydarzeń

Historyczne rowery są okazją i swoistym pretekstem do pokazania tego, co się dzieje w temacie turystyki i sportów rowerowych w mieście i okolicy.

– Jesteśmy jednym z takich miejsc w regionie, gdzie pasje rowerowe są bardzo popularne wśród mieszkańców. Mamy bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturę rowerową, zarówno do turystyki, jak i sportów rowerowych – zachwala T. Andrzejewski. To m.in. tor do jazdy na BMX-ach, popularna ścieżka Kolej na rower, nowa ścieżka do Zielonej Góry Zatonia. A planowane do wykonania są już kolejne trasy.

Dyrektor muzeum przypomina, że dużym zainteresowaniem cieszą się takie wydarzenia, jak Święto Roweru w Otyniu, czy Paszport rowerzysty organizowany przez starostwo powiatowe oraz rajdy Bike, na które zaprasza nowosolski MOSiR. W Nowej Soli prężnie działa też Klub Turystyki Kolarskiej Turkot. Miasto trzy razy zdobyło tytuł Rowerowej Stolicy Polski, a pobliski Otyń w tym roku zdobył ten sukces.

– Mamy rowerowy bum – podkreśla Tomasz Andrzejewski. – Zarówno przeszłość pokazana w pasjach kolekcjonerów i wszystko to, co się wokół rowerów dzieje w mieście i okolicy, udało się w tej formule wystawy połączyć.

Ekspozycję uzupełniają plansze na temat historii roweru i fabryki rowerów „Edelweiss” w Otyniu. Można zobaczyć też fotorelacje z imprez rowerowych. Grupy szkolne i przedszkolne mogą się zgłaszać na warsztatowe lekcje muzealne, które będą odbywały się do końca stycznia. Pierwsze zajęcia już się odbywają.
Partnerami wystawy są Powiat Nowosolski i Miasto Nowa Sól.

Pasjonaci z grupy Rowery Zabytkowe, Otyń - Nowa Sól.

Przepiękne zdjęcia pasjonatów z Nowej Soli i Otynia na przed...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto