MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Takie będą podwyżki dla nauczycieli. Ile zarobi nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany w 2024 roku? Podajemy kwoty

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Wideo
od 16 lat
Podwyżki dla nauczycieli w budżecie wyższe niż zakładano. W połowie roku uwzględniono w budżecie dodatkowe pieniądze dla nauczycieli - nagrody specjalne. Teraz zapowiedziano spore podwyżki dla całej budżetówki. Ile wyniosą podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku? Ile zarabiają nauczyciele obecnie i co dalej z podwyżkami w oświacie? Podajemy najnowsze informacje, kwotę bazową na 2024 rok oraz stawki dla nauczyciela początkującego, a także ile zarabia nauczyciel mianowany i dyplomowany.

Spis treści

Podwyżki dla nauczycieli 2024 już są w projekcie budżetu

Według zapowiedzi premiera cała sfera budżetowa ma otrzymać znaczące podwyżki, które przewyższają inflację przewidzianą na przyszły rok na 6,6 proc. Szef rządu zaznaczył, że dotyczy to także nauczycieli.

Chcemy, aby nasze służby mundurowe, strażacy, żołnierze, policjanci, straż graniczna oraz wszelkie inne służby, ale także cała budżetówka, były docenione za swoją ciężką pracę, łącznie ze wszystkimi nauczycielami - szeroko rozumiana budżetówka - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej dotyczącej projektu budżetu na 2024 r.

nauczyciel i dzieci w klasie
Jak zadeklarował szef rządu, „wszystkie osoby zatrudnione w budżetówce, służbach publicznych, służbach mundurowych i nie tylko mundurowych, mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie - to będzie 12,3 proc.”. Dodał, że minister finansów dyskutuje jeszcze z ministrem obrony narodowej oraz ministrem spraw wewnętrznym i administracji, od którego momentu będzie ta podwyżka obowiązywała w mundurówkach.
123rf.com

Jesteśmy przygotowani praktycznie od I kwartału któregokolwiek z miesiąca - zadeklarował premier. W całej pozostałej budżetówce będzie to - jak wskazał - od początku roku.

Kwota bazowa i zarobki nauczycieli po podwyżce w 2024 roku

Wynagrodzenie nauczycieli różni się w zależności od posiadanego stopnia awansu zawodowego. Jest to określony w Karcie nauczyciela procent kwoty bazowej, ustalanej każdego roku w ustawie budżetowej. Kwota bazowa, według projektu ma wynieść 4471,28 zł (obecnie jest to 3 981,55 zł). Po podwyżce o 12,3 proc. stawki pensji brutto będą wynosić odpowiednio:

  • dla nauczyciela dyplomowanego - 5 109,65 zł (wzrost o 559,65 zł)
  • dla nauczyciela mianowanego - 4 368,47 zł (wzrost o 478,47 zł)
  • dla nauczyciela początkującego - 4143,87 zł (wzrost o 453,87 zł),

w przypadku nauczycieli z wykształceniem wyższym i przygotowaniem pedagogicznym.

Podwyżki płacy minimalnej 2023

Pierwsza podwyżka płacy minimalnej miała miejsce na początku roku. Od 1 stycznia 2023 roku najniższa krajowa wynosiła 3490 zł, a stawka godzinowa 22,80 zł. Podwyżki dla strefy budżetowej, w tym dla nauczycieli wzrosły natomiast o 7,8 proc.

Wyjątkowo w 2023 roku zaplanowano drugą podwyżkę płacy minimalnej. Decyzja wynika wprost z przepisów, które mówią, że gdy prognozowany wskaźnik inflacji przekracza 5 procent, najniższą płacę krajową należy podnieść dwukrotnie (na początku roku, a potem w połowie roku, czyli od lipca).

W związku z tym zaplanowano wzrost najniższej krajowej do 3600 zł i do 23,50 zł za godzinę. Jest to kwota brutto. Po odliczeniu składki emerytalnej, rentowej i chorobowej, a także zaliczki na podatek dochodowy netto minimalna krajowa od 1 lipca wynosi ok. 2780 zł netto.

To tyle, ile od stycznia wynosi minimalne wynagrodzenie nauczyciela początkującego.

Kiedy wzrosną wynagrodzenia nauczycieli?

Podwyżki od lipca dla nauczycieli nie były przewidziane, chociaż w Sejmie jeszcze w marcu został złożony projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw, w którym autorzy projektu apelują o podwyżki wynagrodzeń nauczycieli o 20 proc. Projekt ZNP został poparty przez kluby i koła parlamentarne opozycji.

Rząd regularnie prowadzi rozmowy ze związkowcami w celu polepszenia sytuacji finansowej oświaty i zna przedstawione postulaty oraz argumenty.

Podwyżki dla sfery budżetowej, w tym dla oświaty w 2024 roku

10 lipca odbyła się Rada Dialogu Społecznego, podczas której przedstawiono wskaźniki wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej na rok 2024. Rząd planuje dynamikę wzrostu wynagrodzeń na poziomie 106,6 proc., przy czym średni roczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej miał osiągnąć poziom 6,6 proc.

Jeszcze wiec w lipcu można było założyć, że na tym poziomie nauczyciele powinni spodziewać się podwyżek w 2024 roku. Jednak rzecznik prasowy Adrianna Całus -Polak informowała, że trwają prace nad projektem budżetowym i trzeba jeszcze poczekać na konkretne liczby.

Obecnie Rząd jest na etapie przygotowywania założeń projektu budżetu państwa na 2024 r., i nie jest jeszcze znana ostateczna wysokość przyszłorocznych podwyżek dla nauczyciel - komentowała u progu wakacji Adrianna Całus-Polak, rzecznik prasowy

24 sierpnia premier zapowiedział podwyżki w wysokości 12,3 proc. dla szeroko rozumianej budżetów, w tym dla nauczycieli.

Przypominamy, że chociaż rząd nie przewiduje już podwyżek dla nauczycieli w roku 2023, wygospodarował dodatkowe środki dla oświaty: nagrody i zwiększenie funduszu socjalnego.

Dodatkowe pieniądze dla nauczycieli po nowelizacji ustawy budżetowej

Nauczyciele otrzymali jednak inne środki na skutek nowelizacji ustawy okołobudżetowej. MEiN przyznał przede wszystkim większe środki na zasilenie zakładowego fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli w drugiej połowie roku (od 1 lica do 31 grudnia), który polega na tym, że odpis na ZFŚS będzie ustalony na podstawie kwoty bazowej z dnia 1 stycznia 2021 r., w wysokości 3537,80 zł.

Zgodnie z rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw (druk 3323), w roku 2023 nauczycielom pozostającym w dniu 20 września 2023 r. w stosunku pracy w szkole będą przyznane nagrody specjalne z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, w wysokości 1125 zł. Nagroda ma charakter jednorazowy i jest jednym z punktów zawartego w 7 czerwca br. porozumienia Rządu i NSZZ "Solidarność" - informuje Adrianna Całus-Polak, rzeczniczka MEiN

Poza tym ustalono nagrodę specjalną dla wszystkich nauczycieli w wysokości 1125 zł.

Kiedy wypłata nagrody dla nauczycieli?

Pieniądze w wysokości 1125 zł brutto, czyli około 900 zł netto mają zasilić konta nauczycieli najpóźniej do 15 października 2023.

Tyle zarabia brutto nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany w 2023 roku

Minimalne wynagrodzenie nauczyciela z wykształceniem wyższym (tytuł magistra) i przygotowaniem pedagogicznym wynosi na dzień 1.09.2023:

  • dla nauczyciela dyplomowanego - 4550 zł brutto,
  • dla nauczyciela mianowanego - 3890 zł brutto,
  • dla nauczyciela początkującego - 3690 zł brutto.

Minimalne wynagrodzenie nauczyciela z innymi kwalifikacjami wynosi:

  • dla nauczyciela dyplomowanego - 3960 zł brutto,
  • dla nauczyciela mianowanego - 3700 zł brutto,
  • dla nauczyciela początkującego - 3600 zł brutto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Takie będą podwyżki dla nauczycieli. Ile zarobi nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany w 2024 roku? Podajemy kwoty - Strefa Edukacji

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto