Areszt Śledczy w Zielonej Górze jest przeznaczony dla mężczyzn - informuje Służba Więzienna na swojej stronie. - Posiada wydzielony oddział dla skazanych zakwalifikowanych do odbywania kary pozbawienia wolności w zakładzie karnym typu półotwartego dla odbywających karę po raz pierwszy. Osoby zgłaszające się do Aresztu Śledczego w Zielonej Górze celem odbycia kary pozbawienia wolności, winny stawić się w dniu wyznaczonym przez odpowiedni sąd w godzinach 07.30 - 14.00. Ustalona pojemność aresztu to 328 miejsc.
Tak wygląda areszt śledczy widziany z ulicy Łużyckiej:
Areszt z tradycjami
Historia jednostki penitencjarnej sięga dnia 13.04.1840 r., w którym wmurowany został kamień węgielny pod nowy budynek- obecny Areszt Śledczy w Zielonej Górze. Budowa trwała do 1841 roku, jednak pierwsi aresztanci trafili tutaj dopiero 01.07.1842 r. Nowo wzniesiona budowla była trzypiętrową, z dwuspadowym dachem, położoną na obrzeżach miasta, przy drodze wylotowej na Żary / Krosno Odrzańskie. Wzniesiona pod zaborem pruskim przechodziła pod kolejne jurysdykcje: niemiecką, a po II wojnie światowej - polską.
Zlikwidowana wieżyczka
W ostatnich miesiącach na terenie aresztu zlikwidowano m.in. wieżyczki, ale nie wpływa to na bezpieczeństwo, bo są tam również inne zabezpieczenia strzegące murów obiektu. Obiekt jest stale monitorowany, a każdy zakamarek dobrze strzeżony. Wokół możemy dostrzec zainstalowany drut kolczasty.
Na terenie aresztu znajduje się m.in. siłownia, biblioteka, miejsce do spotkań z księdzem. A jak wyglądają cele, korytarze i sam teren poza budynkami? Zobaczcie:
Tutaj nikt nie chce trafić. Zajrzeliśmy do wnętrz zielonogór...
Czytaj również na naszym portalu
Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?