Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Winobranie 2023. Radosny, nocny orszak z relikwiami patrona miasta przeszedł ulicami Zielonej Góry

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
W ciemności z pochodniami i modlitwą, ale nie na smutno, z balonami i muzyką szedł orszak ulicami Zielonej Góry
W ciemności z pochodniami i modlitwą, ale nie na smutno, z balonami i muzyką szedł orszak ulicami Zielonej Góry Jarosław Zasacki
Z modlitwą i światłem przeszli uczestnicy orszaku z relikwiami św. Urbana I patrona Zielonej Góry. Orszak przeszedł z os. Braniborskiego do konkatedry. Była orkiestra, cheerleaderki, balony. Tak, jak zapowiadał ks. proboszcz patronalnej parafii Mirosław Donabidowicz, to był był radosny orszak.

Wieczorny orszak w Zielonej Górze. Wierni przeszli ulicami miasta

W sobotę wieczorem, 9 września w kościele patronalnym pw. św. Urbana I odprawiona została uroczysta msza święta w intencji władz i mieszkańców Zielonej Góry. Po mszy uformował się orszak wiernych, w którym jak co roku wzięli udział też harcerze ZHR. Wierni z chorągiewkami i światłem przenieśli relikwie Świętego Urbana aż do konkatedry pw. Świętej Jadwigi Śląskiej.

Ks. kan. Mirosław Donabidowicz, proboszcz parafii patronalnej przed uroczystością podkreślał, że zaproszeni są wszyscy wierni z Zielonej Góry, gdyż to nie tyko święto tej parafii, ale i całego miasta. Trasa prowadziła os. Braniborskiego do konkatedry tą samą trasą, jak w ubiegłym roku. Były też trzy stacje, na których wierni zatrzymali się, aby się modlić. Pierwsza była jeszcze na ul. Braniborskiej. Tam modlono się za kapłanów i biskupów. Na drugiej stacji uczestnicy orszaku zatrzymali się przy rondzie przy urzędzie miasta, aby modlić się za prezydenta i radnych. Trzecia stacja była przy konkatedrze na ul. Ciesielskiej. Tam odbyła się modlitwa za wszystkich mieszkańców Zielonej Góry.

W ciemności z pochodniami i modlitwą, ale nie na smutno, z balonami i muzyką szedł orszak ulicami Zielonej Góry

Winobranie 2023. Radosny, nocny orszak z relikwiami patrona ...

Św. Urbana I. Kim był?

Pontyfikat św. Urbana I przypadał na lata 222-230. W średniowieczu był jednym z najbardziej popularnych świętych. W jego dzień błogosławiono pola. To patron właścicieli winnic, winnej latorośli, ogrodników, rolników i dobrych urodzajów. Według podania to św. Urban wydał instrukcję, aby kler do mszy św. używał kielicha i pateny ze złota lub srebra.

Odwiedź nasz serwis specjalny: "Winobranie 2023"

Zobacz też wideo: Bieg Winobraniowy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Winobranie 2023. Radosny, nocny orszak z relikwiami patrona miasta przeszedł ulicami Zielonej Góry - Zielona Góra Nasze Miasto

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto