Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa Iskra Niepodległej w Żarach. Niezwykłe widowisko multimedialne przy żarskim Ratuszu będzie czynna do niedzieli

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Wystawa w centrum Żar. Iskra Niepodległej, zupełnie za darmo, do niedzieli 10 marca.
Wystawa w centrum Żar. Iskra Niepodległej, zupełnie za darmo, do niedzieli 10 marca. Aleksandra Łuczyńska
W centrum Żar, tylko do niedzieli 10 marca, można oglądać wystawę multimedialną Iskra Niepodległej. Widowisko trwa siedemnaście minut, wstęp jest bezpłatny.

W piątkowy poranek w centrum Żar otwarto oficjalnie wystawę multimedialną Iskra Niepodległej. Wystawa zawitała do miasta dzięki pułkownikowi w stanie spoczynku, Waldemarowi Kotuli. - Ta wystawa działa na terenie Rzeczpospolitej już od dwóch lat, okazało się, że na mapie jest pusta plama w w województwie lubuskim, nie mieliśmy okazji jej oglądać u nas, stąd pomysł. Ponieważ mam przyjemność współpracować z biurem Niepodległa i z pracownikami Muzeum Historii Polski, udało nam się zorganizować wystawę także w naszym regionie - podkreśla W. Kotula.

Nie można tego przegapić

- Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców Żar na tę niezwykłą wystawę. Widowisko trwa siedemnaście minut i robi wrażenie - zapewnia Małgorzata Cegielska, dyrektor Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego. - Jest tutaj historia o Polaku, który odkrył grupy krwi, widowisko pokazuje też znanych ludzi sportu, można zobaczyć buty znanej biegaczki. To wszystko jest niezwykłe ciekawe, warto przyjść i zobaczyć.

Kiedy obejrzeć wystawę

Wystawa będzie czynna przez cały weekend

  • 8 marca (piątek) - godz. 9:00-17:00
  • 9 marca (sobota) - godz. 9:00-17:00
  • 10 marca (niedziela) - godz. 9:00-15:00

Iskry Nieodległej to historie wybitnych Polek i Polaków, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Wśród nich znajdują się bohaterowie z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu.

Pomogła sztuczna inteligencja

Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. To z nią goście udadzą się w podróż po polskich dokonaniach, poznając bliżej losy wynalazców takich jak Bekker czy Szczepanik. Dodatkowo elementy graficznie zostały wykreowane przez AI. Doświadczenie wizyty wspiera zaś aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością, która pozwala lepiej poznać świat ISKIER NIEPODLEGŁEJ.
Czytaj też:

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto