MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czakry człowieka to 7 wyjątkowych punktów w ciele. Sprawdź, gdzie ich szukać, jakie mają barwy i za co odpowiadają

Rozalia Knapik, Anna Moyseowicz
Czakry rozmieszczone są wzdłuż kręgosłupa i mają przypisane różne barwy.
Czakry rozmieszczone są wzdłuż kręgosłupa i mają przypisane różne barwy. Maria Korneeva/ Getty Images
Czakry rzutują na całe życie człowieka. Mogą mieć wpływ na zdrowie, samopoczucie, intuicję, relacje, a nawet długość życia. Co ciekawe, każdy człowiek ma te same czakry. Zobacz, gdzie się znajdują, za co odpowiadają poszczególne z nich, co się dzieje, gdy są zablokowane i jak z tym wówczas można walczyć.

Spis treści

Czym są czakry i jaką pełnią rolę?

Czakra (w sanskrycie ćakra, co oznacza tyle, co okrąg, dysk, koło) – w ezoteryce i wierzeniach dharmicznych jest to ośrodek energetyczny w ciele człowieka. Czakra to punkt, w którym krzyżują się liczne kanały energetyczne i gromadzi się silna, wdychana wraz z powietrzem energia prana. Jest ona odbierana, magazynowana, a następnie rozpromieniana w związku z funkcją życiową właściwej dla danej czakry.

Co to oznacza w praktyce? Ośrodki energetyczne rozdysponowują energię prany w różnych częściach ciała, a rozwój czakr prowadzi do harmonii i duchowego wyzwolenia. Ten mechanizm jest ważnym składnikiem wielu wierzeń, na przykład hinduizmu czy buddyzmu tantrycznego. Wiele technik samorozwoju, w tym popularna joga, bazuje właśnie na ezoterycznej wiedzy o czakrach.

Czytaj też: Wytrwałość, przyjacielskość, wierność? Wszystkie znaki zodiaku mają swoje zalety. Zobacz, jakie dokładnie

Czakry człowieka i czakry ziemi

W hinduizmie wyróżniamy siedem centrów energii, które znajdują się w różnych częściach naszego ciała. Są one rozmieszczone wzdłuż kręgosłupa – biegną od jego podstawy aż po wierzchołek (a nawet ciut ponad). Tradycja nakazuje liczenie czakr właśnie w ten sposób: od dołu do góry. Czakry kontrolują i energetyzują całe nasze ciało, wiążąc naszą aurę z tym, co dzieje się wewnątrz organizmu. Są one powiązane z poszczególnymi dziedzinami życia, a także z narządami (a więc i z toczącymi się w nas chorobami ciała i duszy). Oprócz czakr człowieka wyróżnia się również czakry ziemi; w niniejszym artykule skupimy się jednak na tajemnicach ludzkiego ciała.

Za co odpowiadają poszczególne czakry człowieka?

7 czakr, jakie wyróżnia tradycja hinduizmu, posiada przypisane funkcje i kolory. Dowiedz się, za co odpowiadają poszczególne czakry, kierując się od dołu do góry:

  1. Czakra korzenia (podstawy), Muladhara – u podstawy kręgosłupa, między odbytem i genitaliami – odpowiada za przetrwanie, bezpieczeństwo i wrodzony instynkt (przypisany kolor to czerwień).
  2. Czakra sakralna (witalna), Swadhiszthana – trzy centymetry pod pępkiem, na poziomie kości krzyżowej – emocje, seksualność, kreatywność (kolor pomarańczowy).
  3. Czakra splotu słonecznego, Manipura – tuż nad pępkiem – moc, kariera, ambicja, kontrola, funkcje mentalne (kolor żółty).
  4. Czakra serca, Anahata – w obszarze płuc, na poziomie serca – funkcje czakry serca to miłość, empatia, współczucie, poświęcenie, ale i uzdrawianie; jest to najbardziej uczuciowa czakra (kolory: zieleń, rzadziej złoto).
  5. Czakra gardła, Wiśuddha – pod grdyką – związana z mową, komunikacją i szeroko pojętą ekspresją (jasny niebieski).
  6. Czakra trzeciego oka, Adźńa – na czole, między oczami, zaraz nad linią brwi – analiza, ale też intuicja i percepcja pozazmysłowa (barwa indygo).
  7. Czakra korony, Sahasrara – tuż nad szczytem głowy – odpowiada za myślenie całościowe oraz wszelkie funkcje paranormalne (kolor fioletowy, rzadziej biel).

Jak otworzyć czakry i co to w ogóle oznacza?

Wiesz już, co to jest czakra, jakie są rodzaje czakr i za co odpowiadają poszczególne ośrodki energetyczne. Pozostaje pytanie, czym jest słynne otwieranie czakr i dlaczego ich czystość jest tak istotna.

Jeśli twoje uczucia, twój styl życia i ogólne podejście do siebie, innych i świata nie są zdrowe, cierpią na tym twoje czakry. Oczyszczanie to remedium na pogarszanie się ich stanu i sposób na powrót do wewnętrznej równowagi. O ile zaburzenia w pracy czakr rzutują na nasze codzienne funkcjonowanie, o tyle czyste, odblokowane czakry przynoszą ogromną poprawę nastroju i zdrowia w każdym jego wymiarze (psychicznym, fizycznym). Dzieje się tak, ponieważ czakry są połączone z naszymi myślami, nawykami i uczuciami.

Jeśli uda ci się otworzyć czakry, będziesz cieszyć się czystym umysłem, lepszym snem, stale wzmocnioną energią życiową, lepszym stanem zdrowia i dłuższym życiem, lepszą koncentracją, ujmującą wrażliwością, celną intuicją oraz poczuciem związku ze wszechświatem. Uwolnisz się od strachu, urazy i innych ograniczeń.

A zatem – jak odblokować czakry? Dla początkujących przydatne może być otaczanie się kolorem zamkniętej czakry, np. kwiatami, kamieniami szlachetnymi czy świeczkami w danym odcieniu, czy po prostu wizualizowanie sobie barwy. Zaawansowanym przyda się joga, codzienna medytacja, głębokie ćwiczenia oddechowe, mantra, leczniczy dym z kadzideł czy misy tybetańskie. Najważniejsza pozostaje jednak świadoma praca nad sobą.

Oczyszczanie czakr – jak to zrobić?

Czakra podstawy blokowana jest przez strach. Aby ją uwolnić, musisz oczyścić umysł, stawić czoła ograniczającym cię lękom i postarać się ich wyzbyć. Można skupić się na codziennych czynnościach i pracy z ziemią (przesadzaniu kwiatów, kopanie grządek).

Czakra sakralna może być blokowana przez poczucie winy. Aby ją odblokować, musisz nauczyć się przebaczenia i odpuszczania uraz. Zorientuj się w danej sytuacji i... odpuść. Pomogą ci w tym spacery po rosie, sporty wodne i taniec (zwłaszcza taniec brzucha).

Czakra splotu słonecznego jest blokowana przez poczucie wstydu i uprzedzenia. Wymagana jest tutaj intensywna praca nad własnym światopoglądem i tolerancją. Warto spróbować medytacji na słońcu, kontemplacji płomienia, wygrzewania się na piasku czy trenowania sztuk walki.

Czakrę serca blokuje ból – zwłaszcza ten powiązany z bolesnymi uczuciami. W tym przypadku należy rozwijać w sobie miłość, empatię i współczucie – do siebie i do innych. Bądź miły dla ludzi i świata i okazuj wszystkim wsparcie! Medytuj na łonie natury, przytulaj się do drzew, spaceruj w terenach zielonych.

Czakrę gardła blokuje... kłamstwo. W jej otwarciu pomaga prawdomówność – nawet wtedy, gdy prawda okazuje się gorzka. Efekty może przynieść kontemplacja nieba i chmur, śpiewanie i słuchanie mantr.

Czakra trzeciego oka posiada nietypową blokadę: złudne nadzieje. Ezoterycy zalecają, aby nauczyć się postrzegać świat takim, jakim jest, realnie oceniać sytuację i własne możliwości, a jednocześnie czerpać radość ze zmysłowych przyjemności. Pomocne bywa malowanie, skupienie uwagi w jednym punkcie i kontemplacja widoków.

Czakra korony może być zablokowana przez nadmierne przywiązanie do rzeczy materialnych. Chcąc odtworzyć kanał połączenia, należy zmienić swoje nastawienie i zrozumieć, że od przedmiotów i sytuacji ważniejsze bywają uczucia i sfera duchowa. Zaleca się systematyczne praktyki duchowe (modlitwę, medytację, skupienie na mantrach).

Jak przekonują ezoterycy, rytuał oczyszczania czakr uruchamia ukryte zdolności do samouzdrawiania ciała i umysłu. Czakry można odblokowywać pojedynczo; warto jednak dążyć do równowagi wszystkich ośrodków energetycznych. Proces ich odblokowywania i harmonizowania jest czasochłonny - efekty można uzyskać nawet po kilkudziesięciu dniach.

Sprawdź, co Cię czeka

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czakry człowieka to 7 wyjątkowych punktów w ciele. Sprawdź, gdzie ich szukać, jakie mają barwy i za co odpowiadają - Strona Kobiet

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto