Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historyczna wystawa w Żarach. W centrum miasta stanęła instalacja poświęcona pamięci uczestników Powstania Styczniowego

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Niezwykłą wystawę otwarto w centrum Żar
Niezwykłą wystawę otwarto w centrum Żar Aleksandra Łuczyńska/Muzeum Żary
W centrum Żar otwarto oficjalnie wystawę poświęconą historii Powstania Styczniowego. Niezwykłe instalacje będzie można podziwiać do 9 listopada.

W żarskim Rynku otwarto oficjalnie multimedialną wystawę plenerową "Powstali 1963 - 64". W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Czy kosa była lepsza od karabinu? Na te i inne pytania odpowiada wystawa Muzeum Historii Polski. Będzie można ją oglądać do 9 listopada.

- Wystawą chcemy zachęcić do poznawania historii Powstania Styczniowego także najmłodszych, bo ten temat jest w szkołach trochę zanudzany, powiedzmy to sobie szczerze. Liczymy na to, że tą wystawą pobudzimy zainteresowanie tematem - mówi Sebastian Pawlina z Muzeum Historii Polski.

- Zapraszamy również szkoły, większe grupy do zapisów. To niezwykła wystawa, którą warto obejrzeć - mówi Małgorzata Cegielska, dyrektor Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckie

go.

Nauka i zabawa

Ekspozycja w polskiej i angielskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to historia powstania 1863–1864 przedstawiona w szesnastu pawilonach. Początkiem opowieści są przedstyczniowe manifestacje, w dalszej części zwiedzający poznają m.in. przebieg walk, udział w nich wybranych postaci i grup społecznych, doniesienia światowej prasy, biżuterię patriotyczną czy powstańczą modę.

Do opowiedzenia o powstaniu wykorzystywane są wspomnienia, relacje, archiwalne dokumenty, zdjęcia, grafiki czy fragmenty prasy z epoki. Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli także okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.

Także dla szkół

W kolejnej części wystawy znajduje się multimedialna kopuła, gdzie pokazywana jest animacja prezentująca wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego. Obrazy i dźwięki tworzą tu barwną, pełną zwrotów akcji opowieść o zrywie i pozwalają zwiedzającym przenieść się na chwilę w czasy insurekcji. Muzeum Historii Polski przygotowało pakiet materiałów edukacyjnych dostępnych dla uczniów szkół podstawowych i średnich. W zestawie znajdują się karty pracy oraz materiały uzupełniające do zajęć dotyczących Powstania Styczniowego. Bezpłatne materiały są do pobrania na stronie www.powstanie1863-64.pl w zakładce EDUKACJA.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto