Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kresowiacy z Żagania i Żar nagrodzeni w konkursie Semper Fidelis Instytutu Pamięci Narodowej

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Delegacja Towarzystwa na konkursie w Warszawie
Delegacja Towarzystwa na konkursie w Warszawie IPN
W 2023 roku zaszczytną nagrodę otrzymało lubuskie Kresowe Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze im. Orląt Lwowskich z Żar. Instytut Pamięci Narodowej po raz pierwszy przyznał Nagrodę "Semper Fidelis" (Zawsze wierny) w 2019 roku. Wyróżnienie otrzymują osoby, instytucje i organizacje społeczne za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu dziedzictwa Kresów Wschodnich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami.
od 12 lat

Laureatami V edycji nagrody "Semper Fidelis" (Zawsze wierny) zostali:

  • Kresowe Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Orląt Lwowskich (KTTK) z Żar
  • Lubelska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy (LWK OHP)
  • Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich
  • Tomasz Kuba Kozłowski
  • Stanisław Szarzyński
  • Wojciech Drelicharz – wyróżnienie

Uroczysta gala w Warszawie

Uroczystość odbyła się 15 grudnia 2023 na Zamku Królewskim w Warszawie. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele środowisk kombatanckich, opozycji antykomunistycznej, nauki, kultury, duchowieństwa, zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej: dr hab. Krzysztof Szwagrzyk i dr Mateusz Szpytma.

Żarsko-żagańskie towarzystwo nagrodzone

Kresowe Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Orląt Lwowskich w Żarach zostało formalnie założone w 2006 roku, ale aktywnie działa już od lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Początkowo funkcjonowało w ramach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Prezesem Kresowego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego im. Orląt Lwowskich jest Józef Tarniowy. - Moja mama, Halina Kotwicka jest sekretarzem w KTTK - opowiada Karolina Gałązka z Żagania. - Wujek Marian Kominek aktywnie w nim działa. Mama z wujkiem chcą, aby pamięć o losach ich rodziców i innych repatriantów nie minęła. Dziadek Roman Kominek, był starszy od babci Marii o 18 lat. Zmarł w 1982, babcia w 2017. Przyjechali z Kretowców razem z moją prababcią Franciszką Sokalską i innymi. Osiedlili się we wsi Górka, w gm. Lipinki Łużyckie.

O nagrodzie IPN

Laureatów wyłania Kapituła Nagrody, której przewodniczącym jest Prezes IPN. Nagroda ma charakter honorowy. Jedna z przyznawanych nagród może zostać nadana pośmiertnie. W czasie uroczystości wręczenia laureat otrzymuje pamiątkową statuetkę oraz dyplom. Wśród nagrodzonych znajdują się działacze społeczni, badacze i ludzie kultury zabiegający o ocalenie pomników polskiej kultury, które w wyniku rozbiorów i II wojny światowej znalazły się poza granicami Rzeczypospolitej. Honorujemy organizacje i osoby pielęgnujące oraz promujące historię i kulturę Kresów w kraju, jak i te działające na rzecz Polaków wciąż mieszkających na Wschodzie.

Uroczystość została objęta honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kresowiacy z Żagania i Żar nagrodzeni w konkursie Semper Fidelis Instytutu Pamięci Narodowej - Żagań Nasze Miasto

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto