Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasze zielone płuca się powiększą! Rezerwat Nad Młyńską Strugą zyskał nowy obszar

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Cudowny las (zdjęcie przykładowe)
Cudowny las (zdjęcie przykładowe) Pixabay
Leśnicy z Nadleśnictwa Wymiarki i Nadleśnictwa Lipinki rozpoczęli działania w kierunku powiększenia rezerwatu "Nad Młyńską Strugą" o ok. 60 hektarów, dzięki czemu będzie to największy rezerwat na terenie RDLP w Zielonej Górze. To działanie zostało zainicjowane przez Nadleśnictwo Wymiarki, po nabyciu gruntu od Urzędu Gminy Przewóz, którą leśnicy planują włączyć do obszaru rezerwatu.

Zobacz film o odsłonięciu muralu gen. Maczka w Żaganiu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Rezerwat przyrody się powiększy

Aktualnie planowane przez leśników rozszerzenie granic rezerwatu, ma na celu ochronę specjalnych wartości przyrodniczych oraz zachowanie zachodzących tu naturalnych procesów ekologicznych. Docelowo rezerwat "Nad Młyńską Strugą" stanie się największym rezerwatem na terenie RDLP, będzie jednym z pięciu największych rezerwatów województwa lubuskiego.
Planowane zwiększenie obszaru na terenie dwóch nadleśnictw, wyniesie łącznie ok. 60 ha. Nadleśnictwo Wymiarki planuje powiększenie o ok. 51 ha, w tym włączenie nieruchomości o pow. 15,82 ha, zakupionej w 2023 r. za kwotę 890 523 zł. Z kolei w sąsiednim nadleśnictwie, jak wskazał Michał Szczepaniak – zastępca nadleśniczego, Nadleśnictwo Lipinki planuje rozszerzenie dotychczasowych granic rezerwatu po północnej stronie Młyńskiej Strugi, o obszar stanowiący naturalny rzeczny polder zalewowy ze skarpami okalającymi, stanowiący powierzchnię ponad 9 hektarów. Objęcie tego terenu planowaną ochroną pozwoli na połączenie dwóch obszarów rezerwatowych, funkcjonujących dotychczas odrębnie jak również włączenie kolejnych cennych przyrodniczo drzewostanów do obiektów prawnie chronionych.
- W trosce o ochronę lasu porastającego Dolinę Nysy Łużyckiej podjęliśmy decyzję o sprzedaży tego obszaru dla Lasów Państwowych, mając świadomość, że teren ten będzie pod fachową opieką i ochroną, co pozwoli na zachowanie jego unikalnych walorów przyrodniczych na długie lata. Nasza współpraca z Lasami Państwowymi jest fundamentem dbałości o nasze środowisko naturalne. Dzięki tej inicjatywie jestem przekonana, że zasoby przyrodnicze będą pielęgnowane, a ich trwałość będzie zapewniona dla przyszłych pokoleń – dodaje Ewelina Rzepka, wójt Gminy Przewóz.

Kiedy powstał rezerwat Nad Młyńską Strugą?

Historia rezerwatu sięga 1970 roku, wówczas powierzchnia wynosiła 6,22 ha. Ochrona tego terenu miała na celu zachowanie walorów dydaktycznych i naukowych fragmentu lasu dębowo-bukowego z charakterystycznym, wielogatunkowym runem. Później, w celu zachowania unikatowego ekosystemu leśnego, rezerwat był dwukrotnie powiększany. W roku 2002, z inicjatywy Nadleśnictwa Lipinki i Ligi Ochrony Przyrody do 132,56 ha, poprzez włączenie terenów znajdujących się w obrębie Trzebiel – leśnictwa Nowe Czaple. Następnie, na wniosek leśników, w 2019 roku, rezerwat „Nad Młyńską Strugą” ponownie został powiększony, osiągając obecną powierzchnię 141,17 ha, podzieloną pomiędzy Wymiarki (8,82 ha) i Nadleśnictwo Lipinki (132,35) – gdzie wyznaczono szlaki dla ruchu rowerowego i pieszych. To atrakcyjne miejsce dla turystów.

Spotkanie w sprawie powiększenia rezerwatu "Nad Młyńską Strugą" odbyło się pod koniec 2023 roku. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim (RDOŚ) i Lasów Państwowych – z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze (RDLP), Nadleśnictwa Wymiarki i Nadleśnictwa Lipinki.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nasze zielone płuca się powiększą! Rezerwat Nad Młyńską Strugą zyskał nowy obszar - Żagań Nasze Miasto

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto