Nasza Loteria

Niezwykła książka o historii żarskiego włókiennictwa już jest! Napisał ją Piotr Partyka, nauczyciel historii oraz wiedzy o społeczeństwie

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Powstała niezwykła książka o historii żarskiego włókiennictwa
Powstała niezwykła książka o historii żarskiego włókiennictwa Aleksandra Łuczyńska
"Błękit lnianych pól i stukot krosien. Historia żarskiego włókiennictwa" Piotra Partyki to nowa, niezwykła publikacja, której autor poświęcił wiele lat. I jak podkreśla, wciąż pojawiają się nowe informacje, fakty dotyczące zakładów, które dawały pracę kilku tysiącom osób z Żar i okolic.

"Błękit lnianych pól i stukot krosien. Historia żarskiego włókiennictwa" to nowa, niezwykła książka o historii żarskiego włókiennictwa, której autorem jest Piotr Partyka. Historyk, doktor nauk humanistycznych oraz nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Żarach. Jego naukowe zainteresowania koncentrują się na zagadnieniach historii gospodarczej oraz społecznej. Jest autorem wielu artykułów i recenzji książek. Za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze został uhonorowany nagrodami Ministra Edukacji Narodowej oraz medalem Zasłużony dla Olimpiady Historycznej.

Lata przygotowań

Skąd pomysł na taką publikację? - Trudno nie pisać i trudno nie interesować się włókiennictwem, jeśli interesujemy się regionem - przyznaje autor. - Od 4 do 6 tysięcy pracowników zatrudniały firmy włókiennicze w okresie PRL - u, więc jeśli chcemy znać historię regionu, to musimy znać historię włókiennictwa. To był długi proces, praca w archiwach, ale także wywiady, wciąż zgłaszają się do mnie kolejne osoby, które mają pamiątki związane z dawnymi zakładami. Najtrudniejsze w pracy nad książką było weryfikowanie źródeł.

Książka jest spora, gruba i waży 1,7 kg. Promocja publikacji odbyła się w Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego. - To niezwykła, bo pierwsza taka publikacja na temat bogatej historii włókiennictwa - podkreśla Małgorzata Cegielska, dyrektor Muzeum. - Autor poświęcił tej pracy bardzo dużo czasu, warto mieć taką książkę w swojej biblioteczce.

od 16 lat
Wideo

Dom drzewa w Miliczu. Nadleśnictwo Milicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto