"Błękit lnianych pól i stukot krosien. Historia żarskiego włókiennictwa" to nowa, niezwykła książka o historii żarskiego włókiennictwa, której autorem jest Piotr Partyka. Historyk, doktor nauk humanistycznych oraz nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Żarach. Jego naukowe zainteresowania koncentrują się na zagadnieniach historii gospodarczej oraz społecznej. Jest autorem wielu artykułów i recenzji książek. Za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze został uhonorowany nagrodami Ministra Edukacji Narodowej oraz medalem Zasłużony dla Olimpiady Historycznej.
Lata przygotowań
Skąd pomysł na taką publikację? - Trudno nie pisać i trudno nie interesować się włókiennictwem, jeśli interesujemy się regionem - przyznaje autor. - Od 4 do 6 tysięcy pracowników zatrudniały firmy włókiennicze w okresie PRL - u, więc jeśli chcemy znać historię regionu, to musimy znać historię włókiennictwa. To był długi proces, praca w archiwach, ale także wywiady, wciąż zgłaszają się do mnie kolejne osoby, które mają pamiątki związane z dawnymi zakładami. Najtrudniejsze w pracy nad książką było weryfikowanie źródeł.
Książka jest spora, gruba i waży 1,7 kg. Promocja publikacji odbyła się w Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego. - To niezwykła, bo pierwsza taka publikacja na temat bogatej historii włókiennictwa - podkreśla Małgorzata Cegielska, dyrektor Muzeum. - Autor poświęcił tej pracy bardzo dużo czasu, warto mieć taką książkę w swojej biblioteczce.

Dom drzewa w Miliczu. Nadleśnictwo Milicz
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?