Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 17 września 2023 punkty karne ponownie kasują się po roku. To nie jest proste, trzeba spełnić kilka warunków

OPRAC.:
Michał Korn
Michał Korn
Wideo
od 16 lat
Od 17 września 2023 roku punkty karne ponownie kasują się po roku. Ale co ważne nadal od daty opłacenia mandatu. Oprócz tego ponownie możliwa jest redukcja punktów karnych. Ale, aby takie szkolenie było w pełni skuteczne, grzywna za nałożony mandat musi być uiszczona.

- Kierowca naruszający przepisy ruchu drogowego, czyli taki który otrzymał punkty karne, może na własny koszt uczestniczyć w szkoleniu, którego realizacja spowoduje zmniejszenie liczby punktów karnych o sześć. Z tytułu odbytego szkolenia liczba punktów nie może być większa od liczby punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego przed odbycie szkolenia. - wyjaśnia podinsp. Marcin Maludy Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp. - Zasada ta nie dotyczy wszystkich kierowców. Kierowcy w okresie jednego roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, możliwość odbycia szkolenia nie przysługuje - dodaje.

Limity punktów karnych

Kierowca "młody" tzn. będący w okresie jednego roku od dnia wydania prawa jazdy po raz pierwszy, nie może przekroczyć 20 punktów karnych. Jeżeli otrzyma punktów więcej, to zostaje mu cofnięte uprawnienie do kierowania pojazdami silnikowymi co oznacza, iż od początku musi odbyć szkolenie w Ośrodku Szkolenia Kierowców i zdać egzamin państwowy na prawo jazdy.

Jakie są limity?

  • 20 punktów karnych – dla kierowców z prawem jazdy poniżej roku.
  • 24 punkty karne – dla pozostałych kierowców.

Punkty karne możemy podzielić na tymczasowe - z wykroczeń, za które kierowca nie przyjął mandatu. Nie są doliczone do konta kierowcy do czasu zakończenia postępowania sądowego oraz aktywne- te, które znajdują się na koncie kierowcy.

Punkty karne usuwane po roku

Warto wiedzieć, że od 17 września 2023 roku punkty karne ponownie są usuwane po roku od dnia opłacenia mandatu, a Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego ponownie organizują kursy redukujące 6 najstarszych punktów karnych. I tu informacja niezwykle ważna, o której wciąż nie wielu wydaje się wiedzieć.

- Istotne znaczenie ma fakt, że punkty kasują się po 12 miesiącach od dnia opłacenia mandatu, a nie popełnienia wykroczenia. Jeżeli kierowca nie przyjmie mandatu, ale sąd uzna jego winę, na rozpoczęcie biegu punktów karnych może poczekać wiele miesięcy do czasu uprawomocnienia się grzywny - podkreśla rzecznik Lubuskiej Policji.

Trzeba też pamiętać, że po roku kasują się punkty za przewinienia popełnione od dnia 17 września 2023 roku. Dlatego punkty za wykroczenia w okresie od 17 września 2022 do 16 września 2023 roku, na koncie kierowcy utrzymują się przez 2 lata od dnia opłacenia mandatu.

Szkolenie - wykład i praktyka

Szkolenie przybierze formę 8-godzinnego wykładu oraz ćwiczenia praktycznego. To wszystko w jeden dzień. Program szkolenia będzie obejmował takie zagadnienia jak:

  • przepisy oraz zasady ruchu drogowego;
  • przyczyny i skutki wypadków drogowych w Polsce;
  • prawne i społeczne skutki wypadków drogowych;
  • zapobieganie wypadkom oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem. Na każdy z tych tematów przeznaczono dwie godziny lekcyjne, a wykładowca może posługiwać się prezentacjami i filmami;
  • każdy uczestnik szkolenia musi zaliczyć także ćwiczenie praktyczne polegające na awaryjnym hamowaniu przy prędkości między 30, a 50 km/h.

WAŻNE:

  • odbycie szkolenia nie powoduje zmniejszenia liczby punktów otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego wobec osoby, która przed jego rozpoczęciem dopuściła się naruszeń, za które suma punktów przekroczyła 24:
  • odbycie szkolenia nie powoduje zmniejszenia punktów, za które nałożono w drodze mandatu karnego grzywnę, jeżeli do dnia przedstawienia zaświadczenia nie została ona uiszczona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od 17 września 2023 punkty karne ponownie kasują się po roku. To nie jest proste, trzeba spełnić kilka warunków - Gazeta Lubuska

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto