Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracownia hemodynamiczna w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym w Żarach już po remoncie i z nowoczesnym sprzętem

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Pracownia hemondynamiczna w 105. Kresowym Szpitalu wojskowym właśnie przeszła gruntowny remont i ma nowy sprzęt. Łączny koszt inwestycji to ponad 3 mln zł. Na zdjęciu część zespołu pracowni: kierownik pracowni dr n. med. Przemysław Nowicki (po lewej), kierownik zespołu Urszula Budzianowska (po prawej) oraz Elżbieta Kulczycka i Damian Pawłowski (oboje w środku).
Pracownia hemondynamiczna w 105. Kresowym Szpitalu wojskowym właśnie przeszła gruntowny remont i ma nowy sprzęt. Łączny koszt inwestycji to ponad 3 mln zł. Na zdjęciu część zespołu pracowni: kierownik pracowni dr n. med. Przemysław Nowicki (po lewej), kierownik zespołu Urszula Budzianowska (po prawej) oraz Elżbieta Kulczycka i Damian Pawłowski (oboje w środku). Aleksandra Łuczyńska
Ponad trzy miliony złotych kosztował remont i zakup nowego sprzętu do pracowni hemodynamicznej w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym w Żarach. Tutaj trafiają pacjenci po zawałach lub w ostrym stanie wieńcowym. Niestety, trafiają się coraz młodsi, im szybciej trafią, tym większe szanse na ratowanie zdrowia i życia.

Tak nowoczesnego sprzętu nie ma żaden szpital w regionie. Do pracowni hemodynamicznej 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach trafił właśnie nowiutki angiograf. Cała pracownia przeszła porządny lifting i już przyjmuje kolejnych pacjentów. Remont przeprowadzono w bardzo krótkim czasie, bo trwało to zaledwie nieco ponad dwa miesiące.

CZYTAJ TEŻ

Coraz młodsi pacjenci

W ciągu pierwszych dwóch tygodni działania pracowni, przyjęto już kilkudziesięciu pacjentów. Do pracowni trafiają często pacjenci po zawałach, w ostrych stanach wieńcowych. Coraz częściej są to bardzo młode osoby, jedna z najmłodszych miała zaledwie dwadzieścia kilka lat. Sytuacji nie poprawia także pandemia, wśród zakażonych zdarzają się często powikłania kardiologiczne.

Wszystko dzięki dotacji

- Jednym z powikłań pocovidowych może być rozwinięcie się choroby wieńcowej z jej przykrymi konsekwencjami - mówił p. płk lek. Artur Lipczyński, komendant 105. KSzW. - Pracownia będzie funkcjonowała dla dobra pacjentów potrzebujących z naszego regionu, dzięki inwestycji, którą przeprowadziliśmy w tak krótkim czasie, bo było to niespełna trzy miesiące. Wiele osób nie wierzyło, że to jest możliwe. Dzięki dotacji z Ministerstwa Obrony Narodowej w wysokości 3 milionów 200 złotych możemy się pochwalić tak nowoczesną pracownią.

Statystyki mówią same za siebie

Kierownikiem pracowni jest dr n. med. Przemysław Nowicki. - Zgodnie ze standardami do naszej pracowni pacjent powinien trafić do nas w ciągu 60 do 90 minut od rozpoczęcia objawów - podkreślał. Sama pracownia mieści się w tym samym budynku co Szpitalny Oddział Ratunkowy, czy kardiologia.
W 2021 r. w pracowni wykonano aż 928 koronarografii i 412 angioplastyk wieńcowych, w roku 2020 ilość pacjentów kształtowała się podobnie: 955 koronarografii i 444 angioplastyki wieńcowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto