Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

105. Kresowy Szpital Wojskowy w Żarach wprowadza ostry reżim sanitarny

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Aby dostać się na teren 105. Kresowego Szpitala Wojskowego  w Żarach trzeba najpierw przejść przez śluzę, w której ratownicy medyczni zbadają nam temperaturę.
Aby dostać się na teren 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach trzeba najpierw przejść przez śluzę, w której ratownicy medyczni zbadają nam temperaturę. Małgorzata Trzcionkowska
Od wtorku 17 marca na teren 105. Kresowego Szpitala w Żarach stoi wojskowy można się dostać jedynie przez namiot, ustawiony tuż za bramą. Każda osoba, która chce wejść, musi poddać się badaniu temperatury.

- Ostatni raz byłam w przychodni przy szpitalu w styczniu - opowiada Wiesława Kurzawska. - Więc trochę się zdziwiłam, że teraz są takie obostrzenia. Staram się przestrzegać zaleceń i rzadko wychodzę z domu. Do przychodni zadzwoniłam i opowiedziałam o dolegliwościach. Kazali mi przyjść, stąd moja wizyta w szpitalu.

Mierzą temperaturę

W namiocie stale pracuje kilku ratowników medycznych. Procedury są szybkie, więc przed wejściem nie tworzą się kolejki. - Dzięki wprowadzeniu śluzy jesteśmy w stanie dokonać wstępnej segregacji pacjentów oraz osób wchodzących na teren szpitala - wyjaśnia Deniz Mrozik, rzeczniczka placówki.

Warto podkreślić, że na terenie szpitala w Żarach, jak również filii w Żaganiu nie stwierdzono jeszcze żadnego przypadku zarażenia koronawirusem. Wszystkie badania wykonane do tej pory dały wynik ujemny, chociaż mieliśmy kilka podejrzanych przypadków.

Szpital cieszy się ze wsparcia

W Żaganiu powstały oddziały dedykowane dla potrzeb pacjentów z kontaktu lub chorych na COVID-19. Oddział ginekologiczno-położniczy, noworodkowy oraz pulmonologii z pododdziałem chorób wewnętrznych posiadają niezbędny sprzęt na potrzeby ratowania ludzkiego życia, to w sumie 58 łóżek plus cztery łóżka noworodkowe.
- Na chwilę obecną posiadamy odpowiednią ilość środków ochrony biologicznej, które są sukcesywnie uzupełniane z rezerw państwowych - dodaje rzeczniczka. - Bardzo się cieszymy z miłych gestów mieszkańców, okazywanych szpitalowi. Pani Olga Cichowicz-Pastuszka ruszyła z pomocą w zakresie dostarczenia uszytych maseczek ochronnych. Jako pierwsza chęć pomocy wyraziła Urszula Opalińska prowadząca zakład krawiecki w Żarach. Biuro Rachunkowe na czele z Michałem Thieme zakupiło materiał i gumki. Kolejny gest dotyczy przekazania przez SWISS KRONO darowizny finansowej na rzecz placówki o wartości 100 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na sprzęt i środki ochronne niezbędne do walki z koronawirusem.

Pozostałe oddziały funkcjonują w sposób nieprzerwany. Ze względów bezpieczeństwa ograniczone zostały przyjęcia pacjentów na zabiegi operacyjne, niektóre hospitalizacje, jak również w zakresie świadczeń ambulatoryjnych.

Zobacz również materiał TVN 24 o zamknięciu szpitala z powodu koronawirusa

Przeczytaj również

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto